۴۲۳ میلیارد تومان؛ رقم اعلامی علیرضا دبیر برای عملکرد مالی کشتی در ۱۴۰۲

مجمع سالیانه فدراسیون کشتی با حضور معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مجمع عمومی سالیانه فدراسیون کشتی امروز یکشنبه  با حضور محمدشروین اسبقیان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان و اعضای مجمع در محل فدراسیون کشتی برگزار شد.

علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی در این مجمع با گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور و شهیدان خدمت از جمله دکتر امیرعبداللهیان وزیر فقید امور خارجه که زحمات زیادی را برای کشتی کشید.

رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به اهمیت کار فرهنگی گفت: معتقدیم که کار فرهنگی تأثیر خود را در درازمدت می گذارد، چاپ کتاب سرگذشت شهداء یکی از کارهایی است که پیگیر آن هستیم. کشتی قهرمانان بزرگی داشته که خارج از تشک نیز رشادت های زیادی را برای ایران داشته اند و نسل آینده باید نسبت به آن آگاهی پیدا کند.

دبیر تصریح کرد: تصاویر کشتی گیران شهید بر روی دیوارهای خانه های کشتی نصب شده است بیش از ۱۵۰۰ کشتی گیر شهید داریم. ملی پوشان هم می دانند کار بزرگی بر دوش آن ها است و باید بعنوان نماینده یک ملت به روی تشک بروند. همچنین سایرین هم از آن الگوبرداری کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به برکت این شهداء کار کشتی پیش می رود و خدا را شکر که تا به امروز تمامی مشکلات از پیش رو برداشته شده و مسیر حرکت کشتی کشور شتاب گرفته است.

دبیر گفت: کشورهای دیگر قهرمانان خیالی را به صورت فیلم و سریال در می آورند و این ها بر روی ذهن مردم تأثیر می گذارد. ما بسیاری از این قهرمانان را به صورت واقعی داشته ایم اما در معرفی آن ها کم کاری کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی مدیون خون شهداء است و احترام به خانواده معظم شهداء، جانبازان و ایثارگران یک وظیفه است که ما تا حد توان به این وظیفه عمل کرده ایم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: چاپ کتاب سرگذشت قهرمانان کشتی کشور نیز در دستور کار است. نگارش چاپ کتاب های فدراسیون به زبان کشتی گیری است تا مخاطب ارتباط بهتری را با آن برقرار کند و تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

عملکرد مالی ما در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴۲۳ میلیارد تومان بوده است

گفت: به لطف خدا عملکرد مالی ما در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴۲۳ میلیارد تومان بوده است که بیشترین عملکرد مالی در بین فدراسیون ها محسوب می شود و بی سابقه بوده است.

بودجه کشتی نسبت به سال ۱۴۰۱ ما ۷۵ درصد رشد داشته که این یک دستاورد بزرگ برای کشتی کشور محسوب می شود و خدا را از این بابت شاکریم.
دبیر تصریح کرد: بخش مهم این دستاورد این بوده که تنها یک چهارم بودجه فدراسیون در سال ۱۴۰۲ از طریق وزارت ورزش و جوانان بوده است.

عملکرد هیات‌های استانی ۱۴۰ میلیارد تومان بود

وی افزود: عملکرد هیات‌های استانی در مجموع ۱۴۰ میلیارد تومان بوده که این نیز یک رکورد محسوب می شود.
رئیس فدراسیون کشتی در مورد عملکرد مالی لیگ کشتی نیز گفت: عملکرد سازمان لیگ ۱۳۳ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال های اخیر پیشرفت بسیار زیادی داشته است.

دبیر تصریح کرد: وقتی به فدراسیون کشتی آمدیم به اتحادیه جهانی بدهکار بودیم اما با توجه به وجود شرایط تحریمی، تمام بدهی ها را تسویه کردیم و دیگر مشکلی از در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: ۵ داور کشورمان درجه المپیکی دارند و یک داور عضو کمیسیون داوران و یک داور نیز کمک مدرس شده است که این نیز دست آورد بزرگ محسوب می شود.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: با نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی چندین جلسه را برگزار کردیم که یک جلسه نیز با حضور وزیر ورزش و جوانان کشورمان برگزار شد، با تورلیخانوف رئیس شورای کشتی آسیا نیز جلساتی را برگزار کرده ایم، ضمن اینکه جلسات خوبی را نیز با تعدادی از روسای فدراسیون های کشتی کشورها داشته ایم.

رئیس فدراسیون آلبانی از طرف نخست وزیرشان قول صدور روادید داد

دبیر با اشاره به حضور تیم های کشتی ایران در مسابقات قهرمانی جهان در اوزان غیر المپیک و قهرمانی جهان در رده ی سنی زیر ۲۳ سال در کشور آلبانی تصریح کرد: سال گذشته آلبانی روادید را برای تیم امید ما به جهت حضور در مسابقات جهانی صادر نکرد، در این مورد هم با لالوویچ و هم با رئیس فدراسیون کشتی آلبانی جلسه داشتیم و تأکید کردیم که کشتی ایران بعنوان یکی از تأثیرگذارترین کشورهای جهان می باید در این مسابقات حضور داشته باشد و رئیس فدراسیون کشتی آلبانی نیز به نقل از نخست وزیر این کشور، قول صدور روادید برای ملی پوشان ما را داد.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: به لطف خدا کشتی کشور از لحاظ امکانات اردویی و اداری شرایط خوبی را دارد، چندین وزیر ورزش و رئیس فدراسیون کشتی کشورهای خارجی از امکانات ما بازدید کرده اند و ما میزبان کشتی گیران کشورهای زیادی در کمپ تیم های ملی کشتی بوده ایم.

به قهرمان جهان 500 میلیون و ماهیانه 30 میلیون پاداش دادیم

وی اظهار داشت: برای دومین سال متوالی برای قهرمانان کشتی در رقابت های جهانی پاداش و حقوق ماهیانه درنظر گرفتیم که این مبلغ در سال ۱۴۰۲ رشد داشت و ما به ترتیب به مدال آوران طلا، نقره و برنز ۵۰۰، ۳۰۰ و ۱۰۰ میلیون تومان پاداش نقدی و ۳۰، ۱۵ و ۱۰ میلیون تومان حقوق ماهیانه پرداخت کردیم. ضمن اینکه در نوبت های مختلف نیز پاداش های چند صد میلیون تومانی به آن ها اهداء شد.
رئیس فدارسیون کشتی گفت: عملکرد مالی فدراسیون با دوره گذشته قابل مقایسه نیست و ما پیشرفت بسیار زیادی داشته ایم، هرچند که معتقدیم در بودجه بندی به کشتی با توجه به قهرمانی ها و مدال آوری هایش نگاه لازم نشده است.

امیدواریم جمعیت کشتی را تا چند سال دیگر به یک میلیون برسانیم

رئیس فدراسیون کشتی گفت: سال ۹۸ جمعیت کشتی کشور به کمتر از ۴۰ هزار نفر رسید، اما تمام تلاش خود را کردیم که به اجرای برنامه های مختلف تعداد ورزشکاران در باشگاه های کشتی کشور را بالا بیاوریم که خوشبختانه پس از ۵ سال این جمعیت به بیش از ۴۰۰ هزار نفر رسیده و امیدواریم که بر اساس سند راهبردی فدراسیون این جمعیت را تا چند سال آینده به یک میلیون نفر برسانیم.

دبیر افزود: اگر جمعیت کشتی گیر بالا برود، قطعا تعداد بیشتری استعداد و قهرمان به تیم های ملی تزریق می شود و این می تواند بر عملکرد کشتی گیران ما در مسابقات جهانی و المپیک تأثیر مستقیم بگذارد.

وی تصریح کرد: در کنار توجه به رشد جمعیت کشتی، دانش افزایی مربیان نیز در دستور کار بوده، معتقدیم که اگر می خواهیم در کشتی پیشرفت حاصل شود باید مربیان با دانش فنی بالا داشته باشیم تا کشتی گیران از رده ی پایه به صورت اصولی و درست بالا بیایند. و انستیتو کشتی با تدوین سرفصل های آموزشی و یکسان سازی تمرینات و همچنین برگزاری دوره های دانش افزایی مدرسین و مربیان پایه استان ها گام هایی را برای تحقق این هدف برداشته است.

رئیس فدراسیون کشتی اظهار داشت: در کنار این اقدامات اردوهای بسترسازی در رده ی سنی نونهالان را برگزار کردیم و هیئت های کشتی نیز موظف به برگزاری جشنواره های کشتی در رده ی سنی خردسالان و پهلوانک ها شدند. به شدت با وزن کم کردن در رده ی سنی پایه برخورد خواهیم کرد، چراکه وزن کم کردن در این سنین باعث می شود که کشتی گیران خیلی زود از دنیای قهرمانی کنار بروند.

دبیر گفت: یکی دیگر از اهداف راه اندازی سالن ها و باشگاه های ورزشی و خانه های کشتی در استان ها و شهرستان ها بوده و با جلساتی که با مسئولان ارشد استان ها برگزار کردیم و پیگیری های هیئت های کشتی در مورد مصوبات این جلسات، خوشبختانه در ۴ سال گذشته تعداد ۲۷۷ خانه کشتی به سالن های کشتی کشور اضافه شد که این امر می تواند به افزایش ورزشکاران این رشته کمک بسزایی داشته باشد و از همه مهمتر از بسیاری از آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: همچنین جلساتی را با مسئولان رسانه ملی برگزار کردیم و شاهد این موضوع هستیم که پخش زنده مسابقات حتی مسابقات بین المللی نیز به صورت کامل از شبکه سه و ورزش سیما به انجام می رسد که تابحال اینچنین نبود. ضمن اینکه برنامه تخصصی کشتی دایره طلایی و همچنین برنامه استعدادیابی کشتی با نام همه فن حریف نیز از شبکه سه سیما برای علاقمندان به کشتی پخش می شود.

رئیس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: همچنین تمام تلاش خود را کردیم که برخی از باشگاه ها در سراسر کشور را به تشک کشتی و تجهیزات ورزشی تجهیز کنیم و علاوه بر آن ۵ پایگاه قهرمانی را در کلانشهر تهران را بازسازی و تجهیز کامل کردیم تا کشتی تهران نیز به حرکت درآید. البته هیئت های کشتی سایر شهرهای بزرگ کشور نیز باید از این حرکت الگوبرداری کنند تا کشتی در سراسر کشور هرچه بیشتر فعال شود.

دبیر در مورد اجرای برنامه های فنی سال ۱۴۰۲ گفت: فدراسیون کشتی در سال گذشته تیم های ملی کشتی در رشته های آزاد و فرنگی در ۴ رده سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و تیم های ملی آلیش و ساحلی را به مسابقات مختلف جهانی، آسیایی و بین المللی اعزام کرد که تعداد اعزام های تیم های کشتی به بیش از ۵۵ اعزام رسید.

وی ادامه داد: حجم کار فدراسیون با توجه به پشتیبانی از چند رشته ورزشی بیش از چند فدراسیون است، ضمن اینکه کشتی بعنوان ورزش ملی، مذهبی و سنتی ما جزء ۳ قدرت برتر کشتی جهان محسوب می شود و تیم های ما همیشه در جهان بر روی سکو قرار می گیرند.

دبیر تصریح کرد: حاصل کار ورزشکاران ما در یک سال گذشته کسب ۳۳۹ مدال شامل ۱۳۹ مدال طلا، ۹۶ مدال نقره و ۱۰۴ مدال برنز بوده که نسبت به سال قبل پیشرفت خوبی داشتیم، ضمن اینکه تلاش کشتی گیران برای کسب مدال طلا بیشتر شده است. اما برای ما طلای المپیک بسیار اهمیت دارد و مدال طلا یعنی مدال طلای المپیک.

رئیس فدراسیون کشتی اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ تیم های ما در کشتی آزاد و فرنگی و در دو رده ی سنی نوجوانان و جوانان به صورت همزمان قهرمان آسیا و جهان شده اند که این یک دستاورد بی نظیر برای تیم های پایه است.

وی ادامه داد: همچنین تیم های کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان ما نیز امسال نایب قهرمان شدند که بسیار ارزشمند است. تیم های ما در اکثر رقابت ها روی سکو بوده اند و اگر در رقابتی هم روی سکو نبوده اند یا تعداد نفرات کم بوده یا کشتی گیران جوان شرکت کرده اند.

دبیر در مورد عملکرد کشتی گیران در بازی های آسیایی هانگژو گفت: از ۱۲ کشتی گیر اعزامی، ۱۰ کشتی گیر در این بازی ها صاحب مدال شدند، که ۵ مدال آن طلا، ۴ مدال نقره و ۱ مدال برنز بوده و این عملکرد در بین کاروان ورزشی ایران بسیار عالی بوده است.

رئیس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: البته هدف ما و آن چیزی که در سند راهبردی ۸ ساله فدراسیون بر آن تأکید شده است، قهرمانی تیم های بزرگسالان ما در جهان و همچنین کسب چندین مدال طلا در المپیک است که امیدواریم با همکاری تمامی دست اندرکاران و لطف خدا بتوانیم در سال ۲۰۲۸ به آن برسیم.

دبیر همچنین اجرای چرخه انتخابی تیم ملی برای سومین سال متوالی را دست آورد بزرگی برای کشتی کشور دانست و گفت: هیچ کشتی گیری نمی تواند بگوید که حقم را نداده اند، هرکس به لحاظ فنی و جسمانی بر روی تشک آماده بوده و تمامی رقبای خود را شکست داده، ملی پوش می شود و معتقدیم که چرخه انتخابی به رشد کشتی کشور کمک زیادی می کند.

وی  خاطرنشان کرد: اجرای برنامه فنی کشتی در سال گذشته با برگزاری ۱۲۱ اردوی آماده سازی در رشته ها و رده های سنی مختلف، ۱۲ رقابت بین المللی داخلی و همچنین ۲۱ رقابت داخلی، اعزام به ۵۵ رقابت برون مرزی و برگزاری مسابقات لیگ در ۴ رده سنی در کشور هزینه های بسیاری داشت که به لطف خدا توانستیم علیرغم تمامی مشکلات و با کمک برخی از هیئت های کشتی به جهت میزبانی، آن را به خوبی اجرا کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی در مورد امور اداری و اجرایی این فدراسیون گفت: بر اساس سند راهبردی بخش اداری و اجرایی نیز باید متحول شود و ما باید به سمت دولت الکترونیک پیش برویم. در این راستا سامانع جامع کشتی کشور راه اندازی شده است که در آن اطلاعات کشتی گیران، مربیان، داوران و سایر دست اندرکاران کشتی کشور به صورت کامل ثبت می شود.

وی افزود: همچنین سامانه مسابقات راه اندازی شد تا کشتی گیران به صورت آنلاین در آن ثبت نام کنند، آیدی کارت حضور در مسابقه دریافت و حکم قهرمانی نیز به صورت سیستمی صادر شود.

دبیر با اشاره به اهمیت نقش مربیان در کشتی کشور گفت: کشتی گیر را مربی می سازد و اگر مربی خوب کار نکند، کشتی نیز افت خواهد کرد. تا جایی که بتوانیم به این قشر زحمتکش کمک می کنیم و برای سومین سال متوالی است که طرح بیمه مربیان کشتی کشور را اجرایی کرده ایم و نزدیک به ۱۲۰۰ مربی بیمه شده اند.

وی ادامه داد: از طرفی کارگاه های دانش افزایی را برای مربیان استان ها برگزار می کنیم و صدور کارت مربیان نیز به صورت سیستمی انجام خواهد شد.
دبیر با اشاره به نگاه حمایتی فدراسیون به پرسنل گفت: صندوق قرض الحسنه با ظرفیت اهدای ۴۰۰ میلیون تومان وام به هر نفر از پرسنل راه اندازی شده است، ضمن اینکه تمامی پرسنل به سفر زیارتی اعزام شده اند.

دبیر با اشاره به اهمیت نقش مسئولان ارشد استانی در حمایت از کشتی کشور گفت: معتقدیم اگر مسئولان ارشد استانی حمایت ویژه از کشتی نداشته باشند، کشتی در آن استان پیشرفت محسوسی نخواهد کرد و به همین منظور با انجام سفرهای استانی و برگزاری جلسات متعدد فضایی را ایجاد کردیم که هیئت ها بتوانند کار خود را بهتر پیش ببرند. از طرفی جلسات مختلفی را برای جذب حامیان مالی بخش خصوصی و دولتی به انجام رسانده ایم و همه این ها می تواند به رشد کشتی در کشور کمک کند.

رئیس فدراسیون کشتی اظهار داشت: موضوع استخدام قهرمانان کشتی در دستگاه های دولتی نیز در دستور کار بوده، یک قهرمان باید بتواند بدون دغدغه تمرین کند و آینده و زندگی وی نیز تأمین شود و خوشبختانه تعداد زیادی از قهرمانان ما استخدام شده اند. ضمن اینکه در مراحل مختلف پاداش به آن ها اهداء شده است.

علیرضا دبیر اظهار داشت: کشتی پرافتخارترین ورزش ایران در بازی های المپیک، آسیایی و مسابقات قهرمانی جهان بوده و بیش از ۶۳ درصد مدال های المپیک برای کشتی است. معتقدیم که زیرساخت ها و اماکن این رشته پرافتخار باید در خور شأن این رشته باشد و به همین منظور تمام تلاش خود را کردیم تا نسبت به بازسازی، تجهیز و ساخت و ساز این اماکن گام برداریم.

وی ادامه داد: به لطف خدا کمپ تیم های ملی کشتی شهید حاج قاسم سلیمانی و خانه های کشتی شهید ابراهیم هادی و شهید مصطفی صدرزاده می تواند همزمان میزبان ۳۰۰ ورزشکار باشد و ما می توانیم چندین اردوی تیم های ملی را در این کمپ برگزار کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی گفت: یک ورزشکار باید استراحت خوب، تغذیه خوب و تجهیزات ورزشی خوب داشته باشد تا بتواند ۲ ساعت در روز تمرین مطلوب داشته باشد و خدا را شکر ورزشکاران ما از این جهت دغدغه ندارند، ضمن اینکه به فکر مسائل روحی و روانی آن ها هستیم و امکانات تفریحی و فرهنگی مناسبی را برای آن ها درنظر گرفته ایم که از جمله آن ها می توان به کتابخانه، استخر روباز، بازی های کامپیوتری، بلیارد، پینگ پنگ، سینما، زمین ورزشی چند منظوره اشاره کرد.

دبیر با اشاره به اینکه تیم های ملی دیگر نیازی به حضور در فضای بیرون از کمپ تیم های ملی کشتی ندارند، تصریح کرد: پیست دومیدانی استاندارد، سالن بدنسازی با امکانات کامل، سالن تمرین با ۸ و ۱۰ تشک یک تکه، فضای سبز گسترده، رستوران با روف گاردن، سینما، زمین فوتبال تمامی این ها در کمپ تیم های ملی وجود دارد و ملی پوشان می توانند از آن استفاده کنند.

رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به ساخت ساختمان اداری فدراسیون گفت: مکان های قبلی به هیچ وجه در شأن ورزش ملی کشور نبودند، اما به اندازه توان خود فضای خوبی را برای محل اداری فدراسیون ساخته ایم که تمامی نیازهای ما را برطرف می کند از جمله سالن کنفرانس که می توانیم جلسات و مجمع های خود را در آن برگزار کنیم.

دبیر با اشاره به ساخت سالن همایش های شهید ضرغام گفت: این سالن هم می تواند در خدمت جامعه کشتی باشد و هم درآمدزا است و با ساخت این سالن یک درآمد پایدار برای کشتی کشور به وجود آمده است، ضمن اینکه رستوران سالن همایش ها نیز در ماه های آینده آماده بهره برداری می شود.

رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: افتخارات کشتی بسیار زیاد است اما فضایی نبود که بتوانیم آن را در دید عموم بگذاریم و کاپ های قهرمانی داخل انبارها قرار داشت. به همین جهت در حال ساخت موزه کشتی هستیم تا بتوانیم دست آوردهای فراوان کشتی کشور را برای عموم به نمایش بگذاریم.
دبیر با اشاره به ساخت پایگاه های قهرمانی در کلانشهر تهران گفت: تهران موتور محرک ورزش کشور است، اگر تهران حرکت کند، سایر شهرها و استان ها هم حرکت می کند، به همین منظور با مساعدت شهرداری تهران ۵ سالن در اختیار فدراسیون کشتی قرار گرفته و فدراسیون نیز با بازسازی و تجهیز کامل این سالن ها آن را در اختیار هیئت کشتی استان تهران گذاشت تا مورد بهره برداری قرار گیرد و امیدواریم که این حرکت الگویی برای سایر استان ها نیز شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بهربرداری از تمامی اماکن فدراسیون کشتی از جمله سالن شهدای هفتم تیر، سالن توفیق جهانبخت، کمپ تیم های ملی کشتی و مجموعه های اداری، فرهنگی و ورزشی فدراسیون در قرارداد BOT برای ۲۵ سال رایگان است و کشتی کشور از این جهت بسیار منتفع شده است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا