آمریکا صدرنشین دو و میدانی قهرمانی جهان/ دبل لایلس و مدال گرفتن هند و پاکستان


آمریکا با ۱۲ طلا در صدر جدول بیشترین مدال ها در دو و میدانی قهرمانی جهان بوداپست قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، مسابقات جهانی دو و میدانی ۲۰۲۳  نوزدهمین دوره این رقابت ها بود که در بوداپست مجارستان برگزار شد و در نهایت دو و میدانی کاران آمریکا با کسب ۱۲ طلا بالاتر از کانادا و اسپانیا در صدر جدول توزیع مدال ها قرار گرفتند. 

کشور طلا نقره برنز
ایالات متحده آمریکا ۱۲ ۸ ۹
کانادا ۴ ۲ ۰
اسپانیا ۴ ۱ ۰
جامائیکا ۳ ۵ ۴
کنیا ۳ ۳ ۴
اتیوپی ۲ ۴ ۳
بریتانیا و ایرلندشمالی ۲ ۳ ۵
هلند ۲ ۱ ۲
نروژ ۲ ۱ ۱
سوئد ۲ ۱ ۰

مهمترین اتفاقات

نوآ لایلس، دونده مشهور آمریکایی عنوان سریع‌ترین مرد جهان را به خود اختصاص داد. در فینال ماده ۱۰۰ متر مسابقات جهانی دوومیدانی ۲۰۲۳ بوداپست، نوآ لایلس، دونده مشهور آمریکایی، با رکورد ۹۸۳ ثانیه صاحب مهم‌ترین طلای مسابقات جهانی شد.

نوآ لایلس، دونده آمریکایی در دوی ۲۰۰ متر نیز به قهرمانی رسید تا هر دو طلای ۱۰۰ و ۲۰۰ متر قهرمانی جهان را یک تنه به دست آورده باشد. او با رکورد ۹.۸۳ ثانیه در رقابت‌های قهرمانی جهان در بوداپست به مقام نخست رسید. کار لایلس از این جهت مهم و قابل توجه است که  تنها پنج نفر در تاریخ توانسته‌اند در یک دوره هم در ۱۰۰ و هم در ۲۰۰ متر قهرمان شوند. قبل از او بولت در سال ۲۰۱۵ این کار را انجام داد. 

در پرتاب نیزه  چوپرا از هند که پیش از این طلای المپیک توکیو را به دست آورده بود  این بار در بوداپست موفق به کسب مدال طلا شد و کلکسیون افتخاراتش را تکمیل کرد. تنها هندی دیگری که در مسابقات جهانی مدال کسب کرد، آنجو بابی جورج بود که در پرش طول زنان در سال ۲۰۰۳ در پاریس مدال برنز گرفت.

در دوی ۸۰۰ متر  آروپ که در سودان به دنیا آمد و در دو سالگی به دلیل جنگ داخلی مجبور به فرار با خانواده هشت نفره‌اش شد، با زمان ۱:۴۴.۲۴ صاحب مدال طلای این دوره از رقابت‌ها برای کانادا شد.

ویکتور کیپلنگات از اوگاندا در مسابقات جهانی دوومیدانی در ماراتن مردان قهرمان شد.  مارو تفری در این بخش به مدال نقره رسید.

آرماند دوپلانتیس، رکورددار جهان از سوئد، دومین عنوان قهرمانی متوالی خود در پرش با نیزه را به دست آورد. دوپلانتیس سوئدی قهرمان المپیک در پرش با نیزه است. رکورددار ۲۱ ساله جهان در توکیو اولین مدال طلای خود را در المپیک به دست آورد.

همچنین ارشد ندیم، ستاره پرتاب نیزه پاکستانی، اولین ورزشکار کشورش شد که  در مسابقات جهانی دوومیدانی در بوداپست مجارستان با پرتاب ۸۷.۸۲ متر تاریخ ساز می‌شود و مدال کسب می‌کند. هیچ ورزشکار پاکستانی، هرگز در مسابقات جهانی دوومیدانی مدالی کسب نکرده بود.

پاکستان آخرین بار در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون در هاکی روی چمن مدال المپیک کسب کرده بود و اکنون امیدوار است بعد از سالها بتواند در المپیک پاریس مدال کسب کند. 

ایرانی‌ها

حسن تفتیان در 100 متر مردان در گروه خود در دور مقدماتی پنجم شد و از رسیدن به نیمه نهایی بازماند. فرزانه فصیحی دونده 100 متر زنان ایران نیز هفتم شد و نتوانست به دور بعد برسد.

دوره بعدی این رقابت ها در سال ۲۰۲۵ به میزبانی توکیو ژاپن برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا