پژوهش جدید: مصرف روزانه آسپرین خطر ابتلا به دیابت را در افراد مسن کاهش می‌دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

درحالی‌که تاکنون در تحقیقات گفته شده بود که مصرف روزانه آسپرین می‌تواند مزایا و معایب مشخصی به‌همراه داشته باشد، در یک مطالعه جدید به یکی دیگر از مزایای این دارو اشاره شده است. دانشمندان در این تحقیق مشخص کرده‌اند که مصرف مکمل این دارو با دوز کم باعث کاهش 15 درصدی ابتلا به دیابت نوع 2 در بزرگسالان بالای 65 سال می‌شود.

محققان «دانشگاه مانش» استرالیا مطالعه جدید خود را روی بیش از 16 هزار فرد 65 ساله یا بالاتر انجام دادند که از آن‌ها خواسته شد روزانه یک دارونما یا دوز پایین 100 میلی‌گرمی آسپرین را مصرف کنند. همچنین هیچ نشانه‌هایی از زوال عقل، بیماری قلبی-عروقی و هر نوع ناتوانی جسمی که زندگی مستقل آن‌ها را مختل کند در شرکت‌کنندگان این مطالعه وجود نداشت.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با آسپرین

در این مطالعه، شرکت‌کنندگان به مدت 4.7 سال تحت نظر پژوهشگران قرار گرفتند و درنهایت مشخص شد افرادی که آسپرین مصرف کرده‌اند، در مقایسه با گروه دیگر، 15 درصد کمتر در خطر ابتلا به دیابت قرار داشته‌اند. همچنین گلوکز پلاسمای ناشتای آن‌ها که نشانگر اصلی دیابت محسوب می‌شود، با سرعت بسیار کمتری افزایش پیدا کرده است.

محققان در مطالعه خود نوشته‌اند:

    «درمان با آسپرین باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت و کاهش سرعت افزایش گلوکز ناشتا در پلاسما برای سالمندان اولیه سالم شده است. با توجه به افزایش شیوع دیابت نوع 2 در میان سالمندان، پتانسیل عوامل دارویی مانند آسپرین برای پیشگیری از دیابت نوع 2 یا بهبود سطح گلوکز نیاز به مطالعه بیشتری دارد.»

با وجود مزایای بالقوه‌ای که در این تحقیق به آن اشاره شده است، محققان به این نکته اشاره کرده‌اند که همچنان نمی‌توان این توصیه را نادیده گرفت که افراد مسن سالم به‌دلیل خطر خونریزی داخلی، به‌ویژه در دستگاه گوارش، بهتر است از مصرف مکمل آسپرین خودداری کنند.

منبع: دیجیاتو

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا