جنگنده‌ای که بریتانیا آن را در پناهگاه خاصی نگه می‌دارد/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این آشیانه قادر است هواپیما را در برابر عوامل اقلیمی محافظت کند. پناهگاه تمام تجهیزات برای اطمینان از پرواز هواپیما را در خود جای می دهد، دارای منبع تغذیه است. برای ساخت این آشیانه فقط به 4 نفر نیرو به همراه 2 روز کار نیاز است.

پاناویا تورنادو یک جنگنده چندمنظوره، دو موتوره و بال متغیر است که توسط یک کنسرسیوم سه ملیتی شامل بریتانیا، ایتالیا و آلمان غربی ساخته شده بود، این جنگنده از دو موتور توربوفن Turbo-Union RB199-34R Mk 103 استفاده می‌کند و اولین جنگنده چند منظوره اروپایی بود.

جنگنده‌ای که بریتانیا آن را در پناهگاه خاصی نگه می‌دارد/ عکس

این هواپیما در سه مدل اصلی ساخته شده‌است: مدل IDS جنگنده-بمب افکن برای حمله به اهداف زمینی، سرکوب دفاع هوایی، مدل ECR برای جنگ الکترونیک، مأموریت‌های شناسایی و مدل ADV به عنوان هواپیمای رهگیر و برتری هوایی.

نخستین پیش نمونه این جنگنده در ۱۴ اوت ۱۹۷۴ به پرواز درآمد و در سال ۱۹۷۹ این جنگنده عملیاتی شد. کاربران اصلی این جنگنده نیروی هوایی ایتالیا، نیروی هوایی آلمان و نیروی هوایی عربستان سعودی و نیروی هوایی بریتانیا هستند که البته بریتانیا این جنگنده را در ۱ آوریل ۲۰۱۹ بازنشسته کرد. در کل ۲۰۰۰ فروند از این جنگنده ساخته شده‌است.

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا