پلمب کورش‌کمپانی؛ بساط کلاهبرداری پانزی با آیفون ۲۰ میلیون تومانی برچیده می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

زومیت: یکی از شرکت‌های فروشنده آیفون ۲۰ میلیون تومانی پلمب شد تا خریداران دیگر در دام کلاهبرداری پانزی فروشندگان گرفتار نشوند.

 

روزی که درهای واردات قانونی به روی گوشی‌های شرکت اپل از آیفون ۱۴ به بعد بسته شد بسیاری از کارشناسان، واردکنندگان و حتی فروشندگان درباره تبعات و نتایج منفی این تصمیم هشدار دادند. بالا رفتن قیمت آیفون ۱۳ و مدل‌های قبل از آن کمترین اتفاقی بود که با اعمال این ممنوعیت رخ داد.

 

پس از آن، قاچاق و ورود غیر قانونی آیفون ۱۴ و آیفون ۱۵ بود که باعث شد چند صد هزار دستگاه از این مدل‌ها به‌صورت غیر قانونی روانه بازار شود که با مشکل رجیستر نشدن کاربرانی را که می‌خواستند گوشی‌های به‌روز شرکت اپل را استفاده کنند، به دردسر ‌انداخت.

 

رفته‌رفته اما مشکلات ممنوعیت واردات گوشی‌های جدیدتر آیفون مشکلات بزرگتری را پیش آورد. بدیهی بود که وقتی چند سال از تولید گوشی‌های آیفون ۱۳ و مدل‌های قدیمی‌تر بگذرد، تولید آن‌ها محدود یا متوقف می‌شود. به دنبال کاهش تولید، عرضه این گوشی‌ها به بازار کمتر می‌شود.

 

در هر کشور دیگری مصرف‌کنندگان گوشی برندهای مختلف با عرضه مدل‌های جدید برند محبوبشان با مدل قدیمی‌تر خداحافظی کرده و گوشی‌ جدید را جایگزینش می‌کنند اما با وجود ممنوعیت در واردات و عدم رجیستری مصرف‌کننده آیفون در ایران چاره‌ای ندارد جز این که برای داشتن یک آیفون که آنتن داشته باشد، آخرین مدلی را تهیه می‌کند که بتواند بدون دردسر از آن استفاده کند.

 

این موضوع باعث شده کسانی که مایل به خرید گوشی‌های شرکت اپل هستند گزینه‌ای جز خرید یکی از اعضای خانواده آیفون ۱۳ نداشته باشند. محدودیت‌های تولید و عرضه این مدل از گوشی‌های آیفون اما امکان خرید و استفاده از آیفون ۱۳ را هم برای مصرف‌کنندگان این گوشی در ایران سخت کرده است.

 

از یک سو، موضوع آیفون‌های ریپک و ریفربیشد که به اسم گوشی اورجینال و آکبند به خریدار فروخته می‌شود وجود دارد که باعث شده مردم برای یک گوشی آنپکد شده به اندازه یک گوشی دست اول و باز نشده هزینه کنند. اکثر گوشی‌های آیفون‌ ۱۳، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرومکس که امروز در بازار عرضه می‌شوند به جز این موضوع ایرادات دیگری هم دارند که خریداران این گوشی را به دردسر می‌اندازد .

 

این آشفتگی در بازار موبایل پایان ماجرا نبود. کاهش تولید و عرضه آیفون ۱۳ از یک سو، بالا رفتن قیمت آیفون ۱۳ در ایران، که هم تاثیرر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ بود و هم نتیجه نوسانات نرخ ارز، زمینه را برای سودجویی و کلاهبرداری به اسم فروش آیفون ۱۳ با قیمت ۲۰ میلیون تومان فراهم کرد.

 

کلاهبرداران برای مردم کیسه دوختند

در یکی دو ماه گذشته، تبلیغاتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از سوی افراد یا فروشگاه‌ها منتشر می‌شد که به ظاهر آیفون ۱۳ را به قیمت ۲۰ میلیون تومان با تحویل چندماهه به خریداران عرضه می‌کردند؛ واقعیت ماجرا اما چیزی جز یک «خالی‌فروشی» یا همان کلاهبرداری پانزی نبود.

 

در روزها و هفته‌های ابتدایی فروش این آیفون‌های ارزان‌قیمت کلاهبرداری بودن این پروژه قابل اثبات نبود. وب‌سایت بعضی از این فروشگاه‌ها اینماد داشت، صفحه‌شان در شبکه‌های اجتماعی چند صد هزار دنبال‌کننده داشت و حتی چهره‌های مشهور و معروف هم این شیوه فروش را تبلیغ می‌کردند.

 

البته در همان روزها هم بعضی کارشناسان نسبت به کلاهبرداری و سودجویی افراد و فروشگاه‌ها در این مدل فروش هشدار داده بودند. نگاهی به تفاوت قیمت ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومانی آیفون ۱۳هایی که در بازار یا فروشگاه‌های آنلاین معتبر فروخته می‌شدند هم نشان می‌داد که خرید آیفون ۱۳ ۲۰ میلیون تومانی نمی‌تواند کار عاقلانه‌ای باشد.

 

در کنار این مسائل، رویه‌های واردات تجاری آیفون ۱۳، عوارض گمرکی و هزینه رجیستری گوشی‌هایی که با رویه مسافری وارد کشور می‌شوند، نشان می‌داد طبق منطق تجارت و مناسبات اقتصادی برای هیچ واردکننده و فروشنده‌ای به‌صرفه نیست که آیفون ۱۳ را به قیمت ۲۰ میلیون تومان بفروشد.

 

حالا انتشار تصویر پلمب شدن یکی از شرکت‌هایی که فروشنده همین گوشی‌های آیفون ۲۰ میلیون تومانی بود، یعنی «کورش کمپانی»، کلاهبرداری بودن پروژه‌ها را روشن کرد. هرچند به واسطه برخی شیوه‌های تبلیغ، به‌ویژه نمایش دادن خریدارانی که با همین مبلغ آیفون ۱۳ خریده بودند باعث شده بود عده‌ای به این فروشندگان اعتماد کنند.

 

این اعتماد کردن اما در نهایت به سرانجام خوشی ختم نشد. عده‌ای از کسانی که ۲۰ میلیون تومان به این شرکت‌های فروشنده آیفون ۲۰ میلیون تومانی داده بودند تا مدتی بعد گوشی‌شان را تحویل بگیرند بعد از گذشت چند ماه رنگ گوشی خریداری‌کرده را ندیدند و پیگیری‌هایشان از شرکت فروشنده به جایی نرسید.

 

هفته گذشته این افرادی که در دام کلاهبرداری این فروشنده‌ها گرفتار شده بودند با تجمع مقابل همین شرکتی که امروز پلمب شده با هدف اعتراض به پروژه کلاهبرداری این شرکت تجمع کرده بودند. احتمالا همین اعتراضات به شکایت خریداران از این شرکت و در نهایت پلمب شدن آن منجر شده است.

 

البته این شرکت فقط یکی از فروشنده‌های آیفون ۱۳ ۲۰ میلیون تومانی است و تعداد این فروشندگان خالی‌فروش کم نیست. پلمب شدن یکی از این شرکت‌ها اما می‌تواند کلاهبرداری بودن این پروژه را ثابت کند و باعث شود تعداد کمتری از مردم خام وعده آیفون ارزان‌قیمت شوند و فریب کلاهبرداران را بخورند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا