میزان تورهای خارجی دو سال است که کاهشی شده؛ تورهای داخلی هم ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کم شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هتل‌ها یکی از نخستین نشانه‌های بررسی وضعیت کشور از نظر اقتصادی و اعتباری هستند. هنگامیکه هتل‌ها تماما رزرو شده و مهمان‌های خارجی در آن حضور دارند، مشخصا نشان از وضعیت بهبود یافته  کشور است، اما در شرایط فعلی که هتل‌ها چهره مهمان‌های خارجی را فراموش کرده‌اند، نشان از وضعیت بغرنج اقتصادی است.

جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل‌داران ایران، درباره وضعیت کیفی و کمی هتل‌ها به «انتخاب» گفت: از لحاظ کیفی هتل‌های ایران در چند سال گذشته نسبت به بازسازی و تجهیزات و نوسازی جهش خوبی داشته‌اند. در مجموع اکثر هتل‌ها از وضعیت فنی خوبی برخورداند. از نظر کمی، توزیع‌ هتل‌ها نادرست است، در برخی نقاط هتل‌ها زیاد و در برخی کم هستند.

وی در ادامه درباره چالش‌های تور‌های داخلی و خارجی اشاره کرد: خوشبختانه اکثر گروه‌های توریستی از هتل استفاده می‌کنند، مخصوصا تور‌های خارجی و ما با عزیزانی که به شکل تور به هتل‌ها می آیند مشکلی نداریم. تور‌های خارجی بیشتر از تور‌های داخلی مقررات کشور را رعایت می‌کنند. با توجه به قوانین بین المللی که هر کسی به هر جا سفر می‌کند باید به قوانین آنجا احترام بگذارد، در کل ما با خارجی ها مشکلی نداریم. اما برخی اتفاقات باعث می‌شود آمار مسافر‌ها تغییر کند.

او افزود: در مجموع آمار ورود و تور خارجی در یکسال اخیر به خصوص چند ماه امسال نسبت به پارسال کاهشی بوده است. نسبت به پارسال 10 درصد کاهش ورودی تور داخلی داریم خارجی ها نیز دو سال است که روند کاهشی دارند.

رئیس جامعه هتل‌داران ایران، درباره رقابت بومگردی‌ها با هتل بیان کرد: بومگردی ها همراه ما هستند، بومگردی‌ها عمدتا در مناطق اطراف شهر واقع شده‌اند اما هتل‌ها در مرکز اند. نوع بافت بومگردی‌ها نیز با هتل‌ها کاملا متفاوت است. بومگردی‌ها مسافران خود را جذب می‌کنند، هتل‌ها نیز مسافر خاص خود را دارند

وی درباره پلمب هتل‌ها افزود: برخی نقاط پلمب داریم که یا خود هتل و یا رستوران و کافه آن پلمب می‌شوند، مثل دیگر صنوف هتل‌ها نیز درگیر این مسئله هستند.

حمزه‌زاده درباره مشکلات عمده هتل‌ها گفت: مشکلات زیای داریم. عدم حمایت جدی دولت، عدم معافیت های لازم بیمه ای، عدم ارائه منابع بانکی با وام های کم بهره در کنار تورم موجود در کشور چند مشکل اساسی هتل‌ها هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا