مدیرعامل سابق گوگل: هوش مصنوعی بهره‌وری افراد را دو برابر می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«اریک اشمیت»، مدیرعامل سابق گوگل، در صحبت‌های اخیر خود به پتانسیل بالای هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت این فناوری می‌تواند بهره‌وری افراد را دو برابر کند. او به این نکته نیز پرداخت که هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین برخی از مشاغل گردد.

 

براساس گزارشی جدید، اریک اشمیت در اجلاس FII میامی آمریکا درباره جنبه‌های مختلف هوش مصنوعی صحبت کرده است. به اعتقاد او، این فناوری می‌تواند بهره‌وری افراد را تا دو برابر افزایش دهد. او همچنین گفته است که هوش مصنوعی درحال‌حاضر می‌تواند جایگزین برخی مشاغل در زمینه‌های حقوقی و برنامه‌نویسی شود؛ این فناوری به‌زودی حتی می‌تواند جایگزین استاد‌های دانشگاه و مدیران نیز شود.

 

هوش مصنوعی و بهره‌وری

 

اشمیت در صحبت‌های خود به فرایند اتوماسیون‌سازی مشاغل در اثر رونق‌گرفتن هوش مصنوعی اشاره کرد. او سپس به برخی مشاغل پرداخت که اکنون نیز مدل‌های زبانی بزرگ می‌توانند قسمتی از فعالیتشان را انجام دهند. برای مثال، در مشاغل حقوقی، هوش مصنوعی می‌تواند در خلاصه‌‌سازی مدارک کمک کند؛ یا درزمینه برنامه‌نویسی، افرادی که دراین‌زمینه تبحر دارند، شغل خود را از دست نمی‌دهند، اما کسانی که معمولاً فرایندهای ساده کدنویسی را انجام می‌دهند، ممکن است شغل خود را به هوش مصنوعی واگذار کنند. از سویی، بهره‌وری افراد ماهر با کمک هوش مصنوعی بالا می‌رود.

 

او معتقد است که بدترین مشاغل احتمالاً پیش از همه خودکار خواهند شد:

 

«از لحاظ تاریخی، اتوماسیون تمایل دارد جایگزین خطرناک‌ترین و کم‌درآمدترین مشاغل شود.»

 

به عقیده اشمیت، به‌طور کلی مشاغلی که در اولویت نیستند و به‌عبارتی در میانه قرار دارند، ممکن است طی فرایند اتوماسیون، با هوش مصنوعی جایگزین شوند. اشمیت که از سال 2001 تا 2011 مدیرعامل گوگل بود، گفت که شغل‌های استادهای دانشگاه و مدیران نیز چندان در امان نیستند و احتمالاً در آینده هوش مصنوعی جای آن‌ها را می‌گیرد.

 

برخی از مخالفان رویکرد اشمیت می‌گویند که هوش مصنوعی نمی‌تواند تجربیات غنی انسانی را به‌خوبی اجرا کند؛ اما به عقیده اشمیت، این فناوری از رفتارهای بشر یاد می‌گیرد و آن‌ها را تعمیم می‌دهد.

 

منبع: دیجیاتو

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا