محیط ‌‎زیست در دولت سیزدهم اولویت بالاتری از راهبردهای کلان کشور داشت

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکید رییس جمهور شهید بر توازن بود و ایشان در کنار تمامی راهبردهای کلان کشور حفاظت از محیط زیست را در اولویت قرار می دادند.

به گزارش ایسنا علی سلاجقه ظهر امروز در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم تجدید میثاق مدیران و کارمندان سازمان حفاظت محیط‌زیست با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب با درود و صلوات بر روح بنیانگذار کبیر انقلاب و رییس جمهور شهید تصریح کرد: خانواده بزرگ محیط‌ زیست کشور همواره در پاسداشت آرمانهای انقلاب در صف مقدم بوده است.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام (ره) اندیشه های تابناکی در حوزه محیط زیست داشتند و در مسائل مستحدثه به علما توصیه‌هایی دارند، افزود: بر خودم فرض می‌دانم روحیاتی که رییس جمهور شهید ما حضرت آیت الله رییسی در مورد حفاظت محیط زیست داشتند را برای شما بازگو کنم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: رییس جمهور شهید در دولت چند شعار را محور و میثاق اصلی خود قرار داده بودند که یکی از آن‌ها این بود که توسعه فرع بر محیط زیست و این کلام، کلام بسیار ارزشمند و اندیشه بلندی است و شما در مکاتب محیط زیستی مشاهده بفرمایید کمتر فردی در راس یک دولت و حکومت چنین نگاه بلند و روبه جلویی در حوزه محیط زیست داشتند.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: در میدان عمل نیز ایشان تاکید داشتند که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیستی نباید کلنگ بخورد و تا آخر به این میثاق پایبند ماندند و تاکید داشتند محیط زیست جزء حقوق عامه است.

سلاجقه اضافه کرد: تاکید رییس جمهوری شهید بر توازن بود و ایشان در کنار تمامی راهبردهای کلان کشور حفاظت از محیط زیست را در اولویت قرار می دادند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به اینکه شعار سال یک شعار اقتصادی بود هر فردی در راس دولت قرار می‌گرفت قطعا همه آنچه را که باید در کشور انجام گیرد را فدای توسعه و اقتصاد می‌کرد ولی ایشان همواره به در نظر گرفتن خدا و رعایت قانون تاکید داشتند.

وی ادامه داد: ما در سه سال گذشته در جلسات شورای عالی محیط زیست ۸۰۰ هزار هکتار به اراضی تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کردیم این در حالیست که برخی از دوستان گلایه داشتند که چرا ۸۰ هزار هکتار از اراضی از مناطق تحت حفاظت سازمان انتزاع شده است و من در پاسخ گفتم که ۱۰ برابر این رقم اضافه شده است و این اتفاق بی‌نظیری بود.

معاون رییس جمهوری اضافه کرد: حضرت آیت الله رییسی هموراه در جلسات به دستگاه‌های توسعه‌ای کشور دستور می‌دادند که همواره شاخص‌های محیط زیستی را رعایت کنند و بر آنها پایبند باشند و این شاخصه دولت صادق الوعده بود.

سلاجقه یادآور شد: در مسایل میدانی نیز رییس جمهور شهید بر حل مشکلات تاکید داشتند و در حوزه‌های مربوط به میانکاله، دریاچه ارومیه، تالاب انزلی، هامون و آشوراده به‌صورت مستقیم به این پروژه‌ها ورود پیدا کردند و پیگیر حل این مساله بودند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: به خاطر دارم زمانی‌که بحث گردوغبار مطرح بود من در جلسه هیات دولت حاضر شدم و آیت الله رییسی گفتند «برای چی جلسه دولت را آمدید؟ مگر نمی گویید گردوغبار منشاء خارجی دارد، بروید و این مشکل را حل کنید.»

وی این راهنمایی‌ها را منجر به ایجاد یک جریان ملی برای حل مساله گردو غبار دانست و افزود: خوشبختانه با زحماتی که همکاران ما کشیدند، در نشست مجمع جهانی محیط زیست در نایروبی، قطعنامه جمهوری اسلامی ایران به عنوان سند سازمان ملل متحد پذیرفته شد و مورد تصویب قرار گرفت و این روحیات بر گرفته از شاگردی خاص مکتب حضرت امام (ره) بود.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: اکنون این مسیر نورانی‌تر و با سکانداری رهبر عظیم الشان، انقلاب در همان مسیر قرار دارد و پا جای پای حضرت امام گذاشتند و از این حیث ما موظفیم هر سال تجدید میثاق داشته باشیم با آرمان‌های امام راحل و بگوییم که خانواده بزرگ محیط زیست با همه مشقات و کمبودها بر عهدی که بسته استوار است و همیشه در همین راستا با حداکثر جانفشانی حرکت خواهد کرد.

وی از حمایت‌های تولیت مرقد مطهر امام (ره) در زمینه مسایل محیط زیست تقدیر کرد و گفت: مسیری که بنیان گذاشته شده در دولت مردمی انقلابی از خدمتگذاران مردم در عمق دشت‌های سوزان خوزستان و سمنان و کرمان تا محیط بانان بزرگوار در ارتفاعات صعب العبور و سخت و همه کارشناسان عزیز ما به این مسیر ادامه خواهند داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، هفته محیط زیست امسال با شعار «سهم من در تداوم حیات» از ۱۶ تا ۲۲ خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا