مجموعه شعر‌ها و متن‌های مناسب آگهی ترحیم

از جمله غم‌انگیزترین متونی که اشخاص پس از فوت یک عزیز، با آن مواجه می‌شوند را می‌توان متن و اشعار آگهی ترحیم دانست. سوزناک و کوتاه بودن متن، دو ویژگی بارز متون و اشعار مناسب آگهی ترحیم به‌شمار می‌روند. همچنین میان شعر انتخابی و جایگاه و منزلت متوفی باید تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد. در شرایطی که قصد دارید متن اعلامیه ترحیم را آماده کنید؛ اما نمی‌دانید چه متنی مناسب آگهی ترحیم عزیز از دست رفته شما است، می‌توانید از نمونه طرح‌های آماده استفاده کنید.

مقدمه آگهی ترحیم

آغاز آگهی ترحیم اغلب با یک شعر بوده و میان شعر انتخابی و جایگاه متوفی باید تناسب و هماهنگی دیده شود. بعد از شعر نیز باید جمله را آغاز کرد. در آغاز، عبارت‌هایی همچون با نهایت تأسف و تأثر درگذشت، با نهایت ناباوری، دریغ بسیار و اندوهی عمیق و فراموش ناشدن، با دلی دردناک و قلبی اندوهگین درگذشت، با تسلیم در برابر مشیت الهی درگذشت، پرواز ناگهانی، دنیایی از غم و اندوه، برای ما به همراه داشت و… مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نمونه شعر آگهی ترحیم

انتخاب متن آگهی جهت چاپ توسط بازماندگان و بستگان فرد متوفی انجام می‌گیرد. در صورتی که نمی‌دانید چه اشعاری مناسب آگهی ترحیم است، بهتر است اشعار زیر را موردمطالعه قرار دهید.

باور نمی‌کنم پدر که ترک کردی ما را و خاموش شدی/ رها کردی ما را و هم‌آغوش خاک شدی

خانه همواره ز رخسار تو روشن بود‌ای پدر/‌ای چراغ دل پس تو چرا خاموش شدی‌ای پدر

پدرم همچو گنجی در خانه نهان بود/ بال و پر پرواز و تاج سرم بود

هرجا که ز من اسم و نشانی طلب کردند/ نام بلندش چو اعتبار من گردید

جوان نازنین، زمین را به مقصد خاک رها کردی

از این دنیای فانی، غمناک سفر کردی

آتشی در جان دوستداران شعله‌ور کردی

همچو گل، پاک رآهی زمین شدی و رها کردی

گفتم که به چه علت رفتی و تدبیر تو چه بود؟

گفتا دگر راهی جز پذیرش تقدیر نبود

گفتم که برای رفتن و ترک دیار زود بود

گفتا که نگو! صلاح من در آن بود

خانه بی تو بی‌صفا شد‌ای پدر

ما را رها کردی به مقصد کجا پدر

اندوه دوری او را به که گویم

که همانند پروانه‌ای از میان ما پرواز کرد

پدر در نبود تو، دل‌های ما همواره می‌گرید

همواره همانند شمعی بی‌نفس آرام می‌گرید

از دوری تو، با غم و اندوه، هم‌آغوشم پدر

رفتی و از فوت ناگهانی‌ات سیه‌پوشم پدر

لبخند و عشق و مهر و وفای تو

هرگز از یاد و خاطرم نمی‌رود پدر

نمونه متن مناسب آگهی ترحیم

در زمان‌های قبل، ارزشی برای آگهی‌های ترحیم قائل نبودند و با نگاه انداختن به آن، شما تنها می‌توانستید نام متوفی را مشاهده نمایید؛ اما امروزه آگهی ترحیم و متن و شعر درج شده روی آن‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. اغلب برای اینکه جایگاه عزیز از دست رفته را نشان دهند، عناوین مختلفی را مورداستفاده قرار می‌دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به مادری مهربان، مادری فداکار، همسری دلسوز، آموزگاری فرهیخته، پدری زحمتکش، مشاوری فهیم و… اشاره کرد. برای درج متن، شما می‌توانید از مطالب زیر استفاده کنید.

بازگشت تمامی افراد به سمت خداست. به مناسبت… درگذشت… مجلس تذکر و یادبود شخص در روز… از ساعت… الی… برگزار می‌شود. خواهشمندیم که در ساعت مقررشده تشریف فرمایید و با حضور یافتن در محل موردنظر، تسلی‌بخش خاطر عزیز از دست رفته شوید.

انالله و انا الیه راجعون

از همه عزیزانی که در اندوه درگذشت پدرم ما را همراهی کردند و مسبب تسلی‌خاطر بازماندگان شدند، کمال تشکر و قدردانی را دارم و اطلاع داده می‌شود که برگزاری مراسم یادبود در روز… از ساعت… الی… به صرف… انجام می‌گیرد. حضور شما، روح مرحوم را شاد و موجب تسلی‌بخشی بازماندگان خواهد شد.

سخن پایانی

متون و اشعار نقش مؤثری در آگهی ترحیم و اعلامیه عزیزان ایفا می‌کنند. یک متن و شعر مناسب آگهی ترحیم باید در عین سوزناکی، کوتاه و مختصر باشد. اشعار و متون مناسب آگهی ترحیم بسیار هستند و انتخاب میان آن‌ها، به سلیقه شما بستگی دارد. تو همچو آتش در وجود من شعله‌وری و هرگز خاموشی را به خود نخواهی دید/ همچو گلزار گلی می‌مانی که فراموشی را به خود نخواهی دید. قسم بر پیراهن پاکی که از مهرت بر تن من است/ تا جانی در بدن هست، به فراموشی سپرده نخواهی شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا