قاچاق چوب بلوط در اصفهان


آفتاب‌‌نیوز :

استان اصفهان با ۲۸ شهرستان، مساحتی معادل ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد از آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل (معادل چهار درصد)، شش میلیون هکتار مرتع (معادل ۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار بیابان (معادل ۳۲ درصد) در بر گرفته است.

بابک حقیقی، رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، در گفتگو با ایسنا با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، اظهار کرد: استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار دارد که بیش از ۹۰ درصد آن معادل حدود ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه منابع طبیعی و ملی، حدود ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل، ۶ میلیون هکتار را مرتع و سه میلیون هکتار را بیابان تشکیل داده است.

وی با اعلام اینکه در استان اصفهان در ۱۱ ماه ابتدایی سال چهار میلیون و ۳۷۵ هزار اصله نهال توسط بخش دولتی و خصوصی تولید شده است، افزود: جنگل‌های استان اصفهان بطور عمده در دو شهرستان فریدونشهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار قرار دارد و سرانه جنگل در این منطقه کمتر از ۰.۱ هکتار است، اما با وجود سطح کم، تنوع گونه‌ای خوبی (۳۵ گونه درختی و درختچه‌ای) دارد.

رئیس اداره جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، توضیح داد: این استان از نظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در دو ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته است که ناحیه رویشی زاگرسی، غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی به شمار می‌رود.

برنامه‌های ویژه‌ای برای توزیع و کاشت نهال همزمان با روز درختکاری اجرا می‌شود 

وی از آماده بودن دو میلیون و ۵۰۴ هزار اصله نهال از آمار مذکور مربوط به بخش دولتی و بالغ بر یک میلیون و ۸۷۱ هزار اصله مربوط به بخش خصوصی خبر داد و گفت: گونه‌های فضای سبز مانند سنجد، ارغوان، اقاقیا، عرعر، کاج، سرو و زیتون تلخ توسط بخش دولتی و بادام اسکوپاریا، صنوبر، اکالیپتوس و برخی درختان میوه نیز توسط بخش خصوصی تولید شده است.

حقیقی با بیان اینکه در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری امسال و بطور کلی در ماه اسفند پروژه فراگیر تولید نهال اجرا خواهد شد، گفت: برنامه ویژه‌ای نیز برای توزیع و کاشت نهال همزمان با روز درختکاری امسال اجرا می‌شود تا میزان فضای سبز استان افزایش یابد. با توجه به کمبود منابع آبی در استان سعی کرده‌ایم از گونه‌های مقاوم به کم آبی استفاده کنیم تا در صورت بارش‌های غیر موثر، کمترین مشکل برای این پوشش گیاهی رخ دهد.

بیش از ۹۵ درصد کشفیات چوب قاچاق از استان‌های همجوار به اصفهان حمل می‌شوند 

داریوش سعیدی معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان نیز با اعلام اینکه در ۱۱ ماه سال جاری ۱۰۶ تن چوب و زغال قاچاق توسط یگان حفاظت منابع طبیعی استان کشف و ضبط شده است، اظهار کرد: کشفیات یگان در سال جاری ۸۸ تن چوب و ۱۸ تن زغال بوده است. بیش از ۹۵ درصد کشفیات چوب قاچاق از استان‌های همجوار به اصفهان حمل می‌شوند و به طور عمده چوب بلوط هستند، حدود ۵ درصد مجموعه کشفیات چوب درختان تاغ و کویری استان است که توسط سوداگران طبیعت قطع می‌شوند.

وی با اعلام اینکه امسال ۴۲ پرونده تخلف در زمینه قاچاق چوب و زغال و قطع درختان توسط این اداره در مراجع قضائی تشکیل شده و در حال بررسی است، توضیح داد: تخلفات در عرصه‌های منابع طبیعی شامل تخریب، تصرف، قطع درختان و قاچاق چوب در سال جاری روندی کاهشی نسبت به سال گذشته داشته است.

 ۱۸۰۰ هکتار عرصه منابع طبیعی استان رفع تصرف شده است

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، تصریح کرد: در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۹۷ فقره پرونده در خصوص تخریب و تصرف در سطح ۲۴۰۰ هکتار اراضی ملی و عرصه‌های منابع طبیعی استان اصفهان تشکیل شده است، آمار پرونده‌های تشکیل شده در این زمینه در مدت مشابه سال گذشته ۶۳۶ فقره در سطح ۳۱۰۰ هکتار بود که آمار‌ها حاکی از کاهش ۲۰ درصدی تخلفات تخریب و تصرف در عرصه‌های طبیعی طی سال جاری نسبت به سال گذشته است.

وی با بیان اینکه امسال باتوجه به تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری، حدود ۱۰۵ فقره حکم را اجرا کردیم، گفت: این ماده قانونی این اختیار را به مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی می‌دهد که رفع تصرف از عرصه‌های طبیعی کنند که به استناد آن حدود ۷۵ هکتار عرصه آزادسازی شده است. همچنین طی ۱۱ ماه امسال ۲۸۶ فقره پرونده به مرحله صدور و اجرای حکم رسید و تاکنون ۱۸۰۰ هکتار عرصه منابع طبیعی استان رفع تصرف شده است.

تنها ۱۳ درصد از اعتبار منابع طبیعی استان محقق شده است 

حسین یاری، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، با بیان اینکه اعتبارات ملی مصوب برای پروژه‌های آبخیزداری استان در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد:، اما تاکنون سابقه نداشته که در ماه پایانی سال، تنها حدود ۱۳ درصد از اعتبارات ما تحقق پیدا کرده باشد، یعنی تاکنون از ۵۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب ۶.۳ میلیارد تومان اعتبار آن‌هم به صورت اسناد به منابع طبیعی استان ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: با وجود کمبود بودجه، امسال برای تعداد ۱۱ پروژه ملی قرار داد به مبلغ حدود ۲۴ میلیارد تومان منعقد کردیم و سه طرح مطالعاتی در سطح ۱۷۳ هزار هکتار در شهرستان‌های کوهپایه، هرند و چادگان (رُزوه) به مبلغ حدود ۱.۳ میلیارد در حال اجرا است. همچنین چهار پروژه بیولوژیک آبخیزداری نیز در راستای طرح کاشت یک میلیارد درخت در سطح یک‌هزار هکتار از حوضه‌های استان در سال جاری اجرا شده که بارندگی‌های اخیر بر این پروژه‌ها اثر مطلوبی داشته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، تصریح کرد: از محل اعتبارات استانی هشت پروژه آبخیزداری اجرایی و چهار طرح مطالعاتی در سطح ۱۴۴ هزار هکتار با اعتبار ۱.۶ میلیارد انجام شده است، همچنین ۱۵ پروژه آبخیزداری دیگر با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان با اسناد و مدارک آماده بارگذاری است و امسال در سطح ۳۱۷ هزار هکتار طرح مطالعاتی در حوضه‌های آبخیز در دستور کار داریم.

وی با اشاره به پروژه‌هایی که در هفته منابع طبیعی به بهره‌برداری میرسند، توضیح داد: حدود ۹ پروژه، شامل بند گل‌شهر گلپایگان، رحمت‌آباد خوانسار، یک سازه کنترل سیلاب و دو پخش سیلاب در بهارستان، دو بند در فریدونشهر، گنجگان سمیرم و آبخوان کاشان در هفته منابع طبیعی افتتاح می‌شود.

استان اصفهان ۳۵ درصد از تعهد خود را در اراضی بیابانی و ۶۵ درصد را در مناطق بدون نیاز به آبیاری اجرا می‌کند. بر اساس برنامه ششم توسعه و مطابق توجیه ارائه شده توسط وزارت جهاد کشاورزی، میزان ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار هکتار اصفهان در دستور کار آبخیزداری قرار دارد و مطالعات بر اساس اولویت، مناطق به پرخطر، کم‌خطر و پایین تقسیم‌بندی شده است.

«طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت» با مشارکت بخش خصوصی و دولتی در حال انجام است و همزمان با سایر نقاط کشور، بر مبنای برنامه چهار ساله اجرایی می‌شود، سهم استان اصفهان در این طرح چهار ساله ۲۵ میلیون اصله درخت و سهم امسال استان اصفهان تولید چهار میلیون اصله نهال است.

 جلوگیری از افزایش آلودگی هوا، تولید اکسیژن، کاهش فرسایش خاک و کنترل ریزگرد‌ها و گرد و غبار از مزایای اجرای طرح‌های مرتبط با توسعه پوشش گیاهی و به خصوص طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت است. طبق اعلام رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت به ۱۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا