رفیعی: دولت شورای عالی محیط زیست و تغییر اقلیم تشکیل دهد


رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری باید به انتقال ارزش هایمان به نسل جوان و نوجوان که در ورای همه خبرپراکنی ها، تشنه شنیدن و شنیده شدن است فکر کنیم و برنامه داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، سمیه رفیعی در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در نطق میان دستور خود، بیان کرد: امروز از تریبون مجلس شورای اسلامی ایران، ام القرای جهان اسلام سخن می گویم. به عنوان یک زن متخصص و به نمایندگی از زنان توانمند سرزمینم که خوب می دانند، هرآنچه که دارند، میراث زنده و جاودان بزرگ زنانی است که زمین و زمان را به واسطه خداباوری و درایت خود متعجب کرده است. قرن ها پیش، در چنین ایامی، بهترین خلق خداوند توسط شقی‌ترین آدمیان به شهادت رسید و عمیق‌ترین و مظلومانه ترین سوگوار بشریت از آدم تا خاتم پدید آمد.

وی در ادامه اظهار کرد: اما رسالت این حرکت انسان ساز در کربلا می ماند، اگر پیغام آن توسط بانویی که اسوه عقلانیت و صبوری بود، به گوش جهان و جهانیان نمی رسید. بانویی که در اوج مظلومیت، شکوه عزت مندانه و مقتدرانه، حق طلبی را به رخ کشید و مکتبی بنا نهاد که به شهامت و شجاعت معنا بخشید، بلا و مصیبت را شرمنده ساخت و در بند اسارت، امید و شور را زنده نگه داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرارسیدن هفته دولت، بیان کرد: هفته دولت فرصتی است تا با اندکی تأمل به آنچه در گذر شتاب زده زمان پنهان مانده است نظر افکنیم و خدمات نادیدنی و ناگفتنی دولتمردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس بگوئیم. سپاسی که متأثر از انصاف و اخلاق است، اما گاهی به سبب محاصره در سیطره امواج و اخبار منفی و امیدکش بیگانگان فراموشمان می شود. قدردان زحمات همه کارگزاران و دولتمردان متعهد و صدیق کشور هستیم؛ خصوصاً آنهایی که به تأسی از امامین انقلاب، قدرت را به مثابه تکلیف شرعی می دانند و در ساحت حکمرانی به تکلیف شرعی خود عمل می کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: پای تکلیف که به میان بیاید، هنر حکمرانی شرعی یعنی همان نوآوری نظری امام خمینی(ره) و نایب برحقش رقم می خورد که تمام نظامات سیاسی دنیا را به هم زده و الگوی جدیدی در کشورداری را معرفی می کند، اما امروز بیش از هر زمان دیگری باید به انتقال ارزش هایمان به نسل جوان و نوجوان که در ورای همه خبرپراکنی ها، تشنه شنیدن و شنیده شدن است، فکر کنیم و برنامه داشته باشیم. نسلی که برای ایران قوی آینده، ظرفیت آفرین است.

وی در ادامه اظهار کرد: رمز موفقیت ما برای فتح قله‌ها وحدت و همدلی است؛ رمزی که در مجلس انقلابی با همکاری همه شما همکاران دغدغه مند بخصوص با مدیریت مجاهدانه دکتر قالیباف دنبال شد و با روی کار آمدن دولت مردمی جان تازه ای به خود گرفت. تمرکز بر وحدت برای حل مسائل و مشکلات کشور، امیدآفرینی ملموس برای مردم خصوصاً جوانان و نوجوانان و پرهیز از حواشی، همواره باید سرلوحه مجلس انقلابی و دولت مردمی باشد.

وی در ادامه بیان کرد: برگزاری انتخابات با حضور حداکثری و مشارکت بالای مردم از اهداف مهم امسال است که ضمن دعوت از مردم نجیب برای حضور حداکثری در انتخابات پیش رو، امیدوارم ادای این وظیفه ملی و دینی، تجلی هر چه باشکوه تر اراده ملت را به نمایش بگذارد. اراده عظیم زنان متخصص و توانمند کشور در پیش ثبت نام انتخابات مجلس نشان از دغدغه مندی آنها برای ساختن فردایی بهتر برای کشور است که به ندای رهبر انقلاب مبنی بر حضور زنان فرهیخته و دانشمند در مراکز تصمیم گیری لبیک گفته و فرصتی مهم و بی بدلیل را رقم زده اند. به نوبه خود از حضور تک تک بانوان توانمند و فرهیخته کشورم در عرصه انتخابات پیشرو تشکر می نمایم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در مجلس شورای اسلامی موارد متعددی در حوزه محیط زیست دنبال و پیگیری شده است که منتج به برخی نتایج مطلوب شد. از آن جمله می توان به اعمال ماده ۲۳۴ قانون هوای پاک بوده که با عنایت به ترک فعل های صورت گرفته انجام شد. بازنگری در قانون مدیریت پسماندها با بیش از ۱۴۰۰ ساعت کار مطالعاتی و میدانی صورت گرفت. بازنگری در قانون حفظ و بهره برداری از منابع آبزی و البته توقف دوسالانه صید مخرب ترال که زندگی ده ها هزار صیاد بومی و محلی را به مخاطره انداخته بود.

وی در ادامه بیان کرد: ضمن تشکر از وزیر کشور در پیگیری قانون هوای پاک و وزیر راه بابت ایمن سازی زیستگاه گونه‌های نادر حیات وحش ایران،  از وزیر جهاد کشاورزی انتظار داریم برای حفظ بهره برداری پایدار از دریا و تامین معیشت صیادان بومی و محلی از راه اندازی مجدد صید ترال ها در آب های داخلی جلوگیری کرده و آنها را برای صید در آبهای آزاد حمایت کند.

وی افزود: برای حل معضل فراملی گردوغبار که این روزها نفس مردم شهرهای مختلف کشورم را به شماره انداخته، باید بگویم برای اولین بار به پیشنهاد پارلمان جمهوری اسلامی ایران ۲۰  کشور رسماً اعلام همکاری داشته اند برای تأسیس آژانس پارلمانی گرد و غبار که بتواند اجرای برنامه های مشترک رصد، پایش و مدیریت گرد و غبار را از طرق مختلف مثل تدوین قوانین مشترک دنبال کند؛ از طرفی در اجلاسیه اپسد که مهمترین مجمع محیط زیست آسیا – پاسفیک با حضور ۴۶ کشور است جمهوری اسلامی ایران، تنها کشوری بود که یک ماده به موارد بیانیه درخصوص کمک به مدیریت گردوغبار و دریافت تسهیلات لازم خصوصاً در کشورهای تحت تحریم اضافه کرد.

وی در پایان بیان ‌کرد: با توجه به کاهش و مدیریت آسیب های ناشی از تغییرات اقلیم، این روزها مصادیقش را بیشتر می شنویم مثل پسروی آب دریا، از دولت  برای بار دوم تقاضا می کنیم لایحه مدیریت تغییرات اقلیم را تدوین و ارسال کرده و شورای عالی محیط زیست را در رویکرد و کارکرد به شورای عالی محیط زیست و تغییر اقلیم ارتقا دهد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا