دستگیری بیش از ۲۰۰۰ نفر در ارتباط با جرائم اقتصادی در کشور


رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از اجرای سه طرح سراسری برای برخورد با خودروهای شوتی، احتکار کالاهای اساسی و قاچاق دام خبر داد و گفت در جریان این طرح‌ها ۲۱۸۶ تن دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی با بیان اینکه پلیس امنیت اقتصادی در راستای تحقق شعار سال و برخورد با مجرمان و مفسدان اقتصادی همواره اجرای ماموریت‌ها و طرح‌های مختلفی را برعهده دارد، گفت: در همین راستا نیز در روزهای اخیر سه طرح سراسری برای برخورد با مجرمان اقتصادی به مرحله اجرا درآمد. یکی از این طرح‌ها اجرای طرح سراسری جمع‌آوری و توقیف خودروهای شوتی بود که در جریان آن ۱۰۲۲ دستگاه انواع خودروی شوتی توقیف شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با بیان اینکه این ششمین مرحله از طرح سراسری مبارزه قاچاق کالا و ارز با اولویت جمع‌آوری و توقیف خودروهای شوتی بود، گفت:‌ خودروهای شوتی علاوه بر اینکه در حوزه قاچاق مشکلاتی را برای کشور به همراه دارند در حوزه ترافیکی نیز مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می‌کنند و با اقدامات مجرمانه‌شان جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند. به همین دلیل نیز این طرح با محوریت پلیس‌های امنیت اقتصادی سراسر کشور در مبادی ورودی و خروجی، محل های دپو، محورهای مواصلاتی و … به مدت ۷۲ ساعت به مرحله اجرا در آمد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح از ظرفیت رده‌های انتظامی و مرزبانی بهره‌گیری و استفاده شد، افزود: دراجرای این طرح در مجموع ۸۲۸ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق ممنوعه، مجاز، مشروط، سوخت، دخانی، گمرکی و…  کشف و ضبط شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به توقیف ۱۰۲۲ دستگاه انواع خودروی شوتی، خاطرنشان کرد: در این طرح هزار ۶۴۳ نفر دستگیر و پس از تشکیل پرونده برای ادامه روند رسیدگی به جرم تحویل مرجع قضایی شدند.

اجرای طرح سراسری تشدید مبارزه با احتکار کالای اساسی

رحیمی دومین طرح را مربوط به برخورد با احتکار کالاهای اساسی عنوان کرد و افزود:‌ این طرح نیز با محوریت پلیس های امنیت اقتصادی سراسر کشور و با استفاده از ظرفیت برون سازمانی به مدت ۷۲ ساعت به مرحله اجرا در آمد و در جریان آن با حضور ۳۶۴ تیم از ۱۵۲۴ باب واحد صنفی و انبار بازدید به‌عمل آمد که در مجموع منجر به کشف هفت هزار و ۱۰۰ تن انواع و اقسام کالای اساسی قاچاق از جمله برنج، حبوبات، ماکارونی و … به ارزش تقریبی ۳۱۵ میلیارد تومان شد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا با اشاره به تشکیل ۲۱۷ فقره پرونده در اجرای این طرح برای محتکران، خاطرنشان کرد: در این طرح ۱۳۰ محتکر دستگیر و به همراه پرونده متشکله تحویل مرجع قضایی شدند.

رحیمی با اشاره به کشف ۴۹۸۰ تن شکر از دو کارخانه تولیدی قند نیز گفت:‌ در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که شکرهای کشف شده در واقع مربوط به تولیدات سال ۱۴۰۰ این دو کارخانه بوده که علیرغم نیاز جامعه وارد بازار نشده بود که شکرهای کشف شده با نظارت بازرسان جهاد کشاورزی برای توزیع در بین شهروندان با نرخ دولتی بین صنوف مختلف توزیع شد.

طرح سراسری تشدید مبارزه با قاچاق کالای اساسی و قاچاق دام زنده

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا سومین طرح را مربوط به تشدید مبارزه با قاچاق کالای اساسی و دام زنده در کشور دانست و گفت:‌ دراجرای این طرح انواع و اقسام کالای اساسی قاچاق به ارزش تقریبی ۸۸۹ میلیارد تومان کشف شد.

وی با اشاره به توقیف ۳۰۴ دستگاه خودروی سبک و سنگین حامل کالای قاچاق، خاطرنشان کرد: در این طرح ۴۱۳ قاچاقچی دام و دیگر کالای اساسی شناسایی و  دستگیر و تحویل مرجع قضایی شدند. استان‌های تهران بزرگ، البرز و هرمزگان به ترتیب بیشترین درصد کشفیات را در اجرای این طرح به خود اختصاص دادند.

رحیمی با بیان اینکه طرح های مختلف پلیس امنیت اقتصادی با اقتدار پیگیری و انجام خواهد شد، گفت: همانگونه که اعلام کردیم سال سختی را برای قاچاقچیان و آنان که برای مطامع و منافع خود به دنبال برهم زدن امنیت اقتصادی جامعه هستند را رقم خواهیم زد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا