خبر زاکانی از شهرک‌سازی نوین چینی‌ها برای تهرانی‌ها/ گره مشکل پسماند تهران باز می‌شود


شهردار تهران با اشاره به دستاوردهای سفر به چین در حوزه مسکن، گفت: تفاهم ما این بود که طراحی از سوی شهرداری باشد و چینی‌ها به اقتضای طراحی ما، شهرک سازی نوین انجام دهند.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در حاشیه یکصد و هشتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قرارداد ۷۹۱ دستگاه واگن مبتنی بر پشتیبانی دولت منعقد شد، گفت: پشتیبانی مالی ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس، ۱۰ هزار دستگاه ون، ۱۰ هزار دستگاه تاکسی و ۱۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت با طرف خارجی است و موضوع مورد بحث نوع این وسایل است و در همین راستا پنج شرکت بزرگ را مورد بازدید قرار دادیم و مقرر شد هیئت چینی به تهران سفر کنند.

وی افزود: دو روز است که دنبال موضوع هستیم و روز یکشنبه در جلسه دولت نیز مسئله پشتیبانی دولت را از رئیس بانک مرکزی، وزیر صمت و نفت دنبال کردیم و روز پنجشنبه نیز جلسه‌ای در این خصوص خواهیم داشت.

زاکانی با بیان اینکه یکهزار دستگاه اتوبوس برقی و ۵۰۰ دستگاه مینی بوس در قراردادهای داخلی تأمین می‌شود، گفت: منابع مالی تولیدکنندگان داخلی از سوی شهرداری تهران تامین شد. با یک شرکت چهار هزار همت قرارداد منعقد کردیم اما در این میان یکی از شرکت‌ها اعلام کرد سالانه می‌تواند دو اتوبوس برقی تولید کند که باید این توان افزایش یابد.

شهرک سازی نوین چینی‌ها برای تهرانی‌ها

شهردار تهران با اشاره به دستاوردهای این سفر در حوزه مسکن، خاطرنشان کرد: تفاهم ما این بود که طراحی از سوی شهرداری باشد و چینی‌ها به اقتضای طراحی ما، شهرک سازی نوین انجام دهند.

وی با بیان اینکه در منطقه ۱۹ گودبرداری انجام و ساخت آغاز شده است، یادآور شد: برای ۲۰ هزار واحد مسکونی در راستای صنعتی‌سازی وارد تفاهم شده‌ایم و در صورت نهایی شدن قرارداد، ساخته خواهد شد؛ اما در تفاهمات صورت گرفته در چین نیز مقرر شده چینی‌ها قیمت‌ها را اعلام کنند که تاکنون اعلام نکرده‌اند.

زاکانی با بیان اینکه تهاترها از طریق شرکت داخلی انجام می شود و بستر تولید تکنولوژی و تامین منابع نیز از این طریق انجام خواهد شد، گفت: در دیگر بخش‌ها در ماه آینده تیمی به تهران سفر خواهند کرد تا از این مسیر گره از مشکل بزرگ پسماند تهران باز شود و ما به ازای پسماند موجود، بازچرخانی آب صورت بگیرد و از سویی ظرفیت فوق‌العاده بزرگ برای تولید انرژی ایجاد شود.

وی ادامه داد: بازدید از کارخانه ساخت دستگاه‌های زباله‌سوز حدود ۱۰ ساعت زمان برد و ارزشی بزرگ برای تهران و سایر شهرهای کشور خواهد داشت.

شهردار تهران با اشاره به زمینه‌سازی در راستای هوشمندسازی، تاکید کرد: جهش تکنولوژی در چین در دهه‌های اخیر باعث می‌شود بتوانیم خدماتی پیشرفته به مردم تهران ارائه دهیم؛ برای مثال در مرکز کنترل پکن، ظرفیت ایستگاه‌ها و اتوبوس‌ها و میزان جمعیت خطوط مشخص بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتصاب سرپرست سازمان زیباسازی شهر تهران و برکناری مدیرعامل این سازمان، گفت: هیچ گونه برکناری صورت نگرفته است و مدیرعامل سابق یا در شهرداری و یا در فضایی دیگر به کار گرفته خواهد شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا