احیای گوزن زرد ایرانی در زاگرس/ ۲۰ رأس گوزن به خاستگاه‌ اولیه منتقل می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان از احیای گوزن زرد ایرانی در این استان خبر داد.

محسن امیری با اشاره به خاستگاه اولیه گوزن زرد ایرانی در لرستان، اظهار داشت: این گونه جانوری در معرض خطر انقراض است و فقط چهار رأس از گوزن زرد ایرانی، سال‌های گذشته در خوزستان زنده‌گیری شده‌است.

وی با تأکید به احیای گوزن زرد ایرانی در کشور، افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست متولی احیا، تکثیر و پرورش این گونه است و تمام مراکز احیای گوزن زرد ایرانی زیر نظر این سازمان فعالیت می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه مرکز احیا و پرورش گوزن زرد ایرانی در مجتمع «کشت و صنعت» این استان، ایجاد شده‌است، عنوان کرد: این سایت نخستین و بزرگ‌ترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد در کشور است.

وی بیان کرد: سایت‌های تکثیر دشت ناز ساری، پناهگاه حیات‌وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه، دشت ارژن و منطقه حفاظت‌شده پریشان در استان فارس از جمله مراکز نگهداری گوزن زرد ایرانی است.

امیری با بیان اینکه ۲۰ رأس گوزن زرد ایرانی در سال ۱۴۰۱ از دشت ناز مازندران به لرستان منتقل شده‌است، گفت: زاگرس در گذشته خاستگاه ییلاق و قشلاق گوزن‌های زرد ایرانی بین دز و کرخه در دو استان خوزستان و لرستان بوده‌است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان با تأکید به اینکه طبق تفاهم‌نامه‌ای مشترک مقرر شده‌است که ۲۰ رأس گوزن زرد ایرانی از سایت‌های مختلف کشور به سایت این استان انتقال داده شود، ابراز کرد: این گوزن‌ها در صورت حصارکشی، بهار سال آینده در این محدوده ۴۰۰ هکتاری رها‌سازی می‌شوند.

امیری با بیان اینکه شش رأس گوزن زرد ایرانی از سایت ساری به لرستان منتقل شده‌است، اظهار داشت: سایت نگهداری گوزن زرد ایرانی در محوطه‌های جنگلی تحت‌مدیریت شرکت کشت و صنعت و گردشگری فجر صفا ایجاد می‌شود.

وی با تأکید به اینکه گوزن‌های زرد ایرانی اغلب در اوایل پاییز جفت‌گیری می‌کنند و دو گوساله به‌ندرت به دنیا می‌آورند، افزود: یک رأس گوزن در فصل زادآوری در ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در سایت تکثیر لرستان متولد شده‌است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه زاگرس یکی از خاستگاه‌های اولیه گوزن زرد ایرانی است، عنوان کرد: شرایط توپوگرافی، آب‌و‌هوا و شرایط جنگلی این منطقه زمینه‌های تکثیر این گونه را فراهم کرده‌است.

وی با اشاره به عوامل تهدیدزای گوزن زرد ایرانی، بیان کرد: این گونه جانوری به‌دلیل درون‌آمیزی و یکنواختی ژنتیکی معمولاً در خطر است و نبود تنوع ژنتیکی، ممکن است باعث تولد گوزن‌های زرد ناقص شود.

امیری با بیان اینکه تعداد گوزن‌های زرد ایرانی در لرستان، هم‌اکنون ۱۴ فرد است، گفت: چهار رأس در روز‌های آینده با ترکیب جنسی دو نر و دو ماده از ایلام به این استان انتقال داده می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا