ابرچالش آموزش‌ و پرورش درصورت عدم تخصیص اعتبارات تخریب و نوسازی مدارس


رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، با بیان اینکه ۸۱ درصد کلاسهای درس مستحکم هستند، گفت: احکامی را در خصوص اعتبارات برای به‌سازی و شاداب سازی و ایمن سازی مدارس در برنامه هفتم توسعه پیشنهاد دادیم، همین روزها کمیسیون تلفیق مجلس در این خصوص بررسی انجام می‌دهد و امیدواریم اعتباراتی را در این راستا به ما اختصاص دهند.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا خان‌محمدی در خصوص طرح شهید عجمیان (نهضت به‌سازی و شاداب سازی مدارس مناطق کم‌برخوردار) با بیان اینکه همین روزها کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص اعتبار سازمان نوسازی در برنامه هفتم بررسی‌هایی را انجام می‌دهد، اظهار کرد: ۸۱ درصد کلاس‌های ما مستحکم و ۱۹ درصد نامستحکم هستند. در قالب ۱۰۴ هزار کلاس درس، ۳۰ هزار کلاس نیاز به تخریب، باز سازی یا نوسازی و ۷۰ هزار کلاس نیاز به مقاوم سازی و نوسازی دارد.

وی ادامه داد: برنامه‌های پنج ساله توسعه برنامه‌های کلان هستند و  اگر اعتباری خاص از این طریق به سرجمع اعتبارات سازمان یا آموزش و پرورش اضافه نشود دچار ابرچالش می‌شویم و این امر تحصیل حدود سه میلیون دانش آموز در مدارس را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما احکام خود را به مجلس پیشنهاد داده‌ایم و ان شالله در برنامه هفتم تدبیری برای این امر کند.

۸۸۰۰ کلاس درس تهران نیازمند مقاوم سازی

تحصیل دانش‌آموزان مدارس پرخطر در شیفت مخالف سایر مدارس 

 
خان محمدی با تاکید بر اینکه اولویت اول ما مدارسی است که باید تخریب و بازسازی شوند، افزود: ۸۸۰۰ کلاس درس تهران نیاز به مقاوم سازی دارد. مدارس تهران پر تراکم هستند و اگر اعتبارات با رویکردی که ما پیشنهاد دادیم در برنامه هفتم مصوب شود می‌توانیم به سرعت این مساله را حل کنیم. در مدارسی که پر خطر تشخیص داده شده‌اند دانش آموزان در شیفت مخالف مدرسه دیگری تحصیل می‌کنند. امیدواریم حکمی برایمان بگذارند. ما منتظر اعتبارات هستیم. خیرین نیز در تخریب و بازسازی مدارس ما راغب شده‌اند.
 
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در بخش دیگر سخنان خود درباره طرح شهید عجمیان (نهضت به‌سازی و شاداب سازی مدارس مناطق کم‌برخوردار)، توضیح داد: در این طرح ۱۰۰ هزار کلاس درس هدف گذاری شده است، از این بین ۲۴ هزار کلاس درس تا الان به‌سازی و شاداب سازی شده‌اند و تا پایان تابستان امیدواریم ۴۵ هزار کلاس درس به این تعداد اضافه شود. برنامه‌ریزی می‌کنیم مابقی کلاسها را در طول سال تحصیلی در روزهای پنجشنبه و جمعه انجام دهیم.

ثبت نیاز ۱۴ هزار مدرسه برای به‌سازی و شاداب‌سازی 

 
خان‌محمدی تصریح کرد: کل مدارس نیازمند شاداب سازی و به سازی توسط سامانه etnab.ir  شناسایی می‌شوند. مدیران مدارس مناطق کم برخوردار نیازهای مدرسه را در این سامانه ثبت می‌کنند. ۱۴ هزار مدرسه در این سامانه ثبت نیاز کرده‌اند که ۱۰ هزار مدرسه غربالگری شده است. از این تعداد ۳۷۰۰ مدرسه در حاشیه شهر، ۶۰۰۰ مدرسه در مناطق روستایی، ۴۰۰ مدرسه در مناطق عشایری و ۳۳۰ مدرسه در مناطق مرزی کم برخودار قرار دارد.

ادامه دارد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا