۱۴ توصیه “دادستان کل کشور” به دادستان جدید کرمانشاه


ایسنا/کرمانشاه دادستان کل کشور با اشاره به جایگاه ویژه استان کرمانشاه، ۱۴ توصیه مهم را به دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه ارائه کرد و خواستار اجرای آنها شد.

حجت‌الاسلام محمد موحدی آزاد، امروز (۱۹ شهریور) که به صورت ارتباط ویدئوکنفرانسی در آئین تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه سخن می‌گفت، با اشاره به موقعیت حساس و مهم استان کرمانشاه گفت: دادستان عمومی و انقلاب در هراستان وظایف متعددی بر عهده دارد که در استان منحصربه فرد و شهیدپروری مانند کرمانشاه این وظایف باید با حساسیت ویژه‌تری دنبال شود.

وی با ارائه توصیه‌هایی به دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه، گفت: اولین توصیه این است که محور کار دادستان باید قانون قرار گیرد، هم از باب اینکه خودش به قانون توجه کرده و هم از این لحاظ که مراقب باشد قانون به صورت دقیق و عادلانه و منصفانه برای همه اجرا شود.

دادستان کل کشور با بیان اینکه توصیه بعدی اجرای جدی سند تحول قضایی و بازنگری در بخش‌های مختلف آن است، خاطرنشان کرد: اجرای کامل این سند در هر استان با توجه به شرایط بومی و محلی آن استان امکان‌پذیر نیست و نیاز است که بخش‌هایی از آن بازنگری شده و به‌صورت بومی و محلی درآید که در این زمینه نیازمند پیشنهادات از سوی دادستان عمومی و انقلاب استان هستیم.

موحدی آزاد گفت: توصیه و سفارش بعدی این است که حقوق عامه باید جدی گرفته شود و در جایی که به حقوق عامه تعرض شده، برخورد جدی صورت گیرد.

دادستان کل کشور گفت: درجایی که امکان تعدی به حقوق عامه وجود دارد باید از باب پیشگیری اخطارهای لازم به مسئولین و غیرمسئولین داده شود و هرجا که تعرضی صورت گرفت باید با جدیت ورود کرده و برخورد قانونی صورت گیرد.

توصیه مهم دیگر موحدی آزاد به دادستان کرمانشاه تلاش برای پیشگیری از وقوع جرم بود و افزود: استان کرمانشاه در معرض برخی جرائم از جمله استفاده از سلاح غیرمجاز قرار دارد، بنابراین باید با تعامل سازنده با ضابطین و همفکری با مسئولین مربوطه چاره اندیشی جدی در زمینه پیشگیری از وقوع چنین جرائمی داشته باشند.

موحدی آزاد گفت: توصیه مهم بعدی شناسایی زمینه های مهم فسادزا و جرم زا در استان و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع آن است.

وی تلاش برای اصلاح مجرمان را هم به دادستان عمومی کرمانشاه توصیه کرد و افزود: مجرمان بعد از گذراندن دوران مجازات خود از زندان آزاد می شوند و باید بتوانیم با همکاری سایر سازمانها زمینه اشتغال و اصلاح آنها را فراهم کنیم.

وی تکمیل پرونده شخصیتی مجرمان را هم توصیه کرد و افزود: با داشتن اطلاعات دقیق از مجرمان بویژه در جرائم خاص می‌توان علاوه با داشتن آمار دقیق از مجرمان استان، برنامه‌ریزی بهتری برای اصلاح آنها داشت.

توصیه دیگر موحدی آزاد، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی استان بود و از دادستان جدید کرمانشاه خواست با همکاری سایر همکاران دستگاه قضا در استان وقت بیشتری در این زمینه صرف کرده و اجازه ندهند پرونده ها مشمول زمان طولانی شوند.

وی افزود: توصیه بعدی این است که تا جایی که امکان پذیر است و قانون اجازه می‌دهد، افراد زندانی نشوند و اگر برای آنها قرار تامین صادر شده وقت کافی به افراد بدهند که بتوانند ضامن و کفیل و وثیقه گذار معرفی کنند تا زندانی نشوند.

موحدی آزاد بر تلاش دادستان عمومی استان برای تحقق شعار سال هم تاکید کرد و افزود: توصیه می شود هرجایی که بخش تولید به کمک قضایی نیاز داشت، کمک کنید تا بتوانیم رشد تولید و مهار تورم را در کشور رقم بزنیم.

توصیه دیگر دادستان کل کشور اجرای به موقع احکام قضایی بود و به دادستان عمومی کرمانشاه خواست اجازه ندهد اجرای این احکام معطل بماند، چرا که اثرگذاری آن از بین خواهد رفت.

موحدی آزاد دادستان کرمانشاه را به تلاش برای تشویق مردم به اصلاح ذات‌البین هم توصیه کرد.

وی گفت: توصیه می‌شود دادستان کرمانشاه مبارزه جدی هم با هرگونه مفاسد داشته باشد.

موحدی آزاد از تکریم ارباب رجوع به عنوان آخرین توصیه و سفارش خود به دادستان عمومی استان یاد کرد و افزود: تکریم ارباب رجوع صرفا رعایت اکرام اخلاقی نیست و اگر بتوانیم به سرعت، به موقع و دقیق به پرونده‌های قضایی رسیدگی کنیم، تکریم واقعی را از ارباب رجوع به عمل آورده‌ایم.

دادستان کل کشور در ادامه به برگزاری باشکوه مراسم اربعین اشاره و از تمام دست‌اندرکاران و زحمت کشان این مراسم تقدیر کرد.

وی افزود: به زودی فرهنگ عاشورای امام حسین(ع) عالمگیر خواهد شد و این زمان زیاد دور نخواهد بود.

موحدی آزاد گفت: فرهنگ عاشورا یعنی فرهنگ مبارزه با ظلم و گسترش احکام اسلامی و این فرهنگ به زودی در سراسر عالم بروز و ظهور پیدا خواهد کرد. همانطور که می‌بینیم سال به سال به خیل مشتاقان امام حسین (ع) در سراسر عامل اضافه می‌شود این فرهنگ هم به زودی عالم‌گیر خواهد شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا