کدام لیست‌ها در تهران برنده انتخابات شدند؟

فرآیند انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۱ اردیبهشت ماه پایان یافت که با اعلام ستاد انتخابات کشور، ۲۹۰ منتخب به خانه ملت راه یافتند. اما وکلای ۳۰ نفره تهران در خانه ملت چه کسانی و از کدام فهرست‌های سیاسی هستند؟

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دو مرحله طی۱۱ اسفند ۱۴۰۲ و ۲۱ اردیبهشت امسال برگزار و تکلیف وکلای مردم در این دوره مشخص شد. پیش‌تر در ۱۱ اسفند ۲۴۵ منتخب به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و در دور دوم هم ۴۵ منتخب از ۲۲ حوزه انتخابیه توسط مردم برگزیده شدند.

از این ۴۵ منتخب در دور دوم، ۱۶ نفر دیگر از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و پردیس راهی بهارستان شدند که اسامی این راه یافته‌ها با رنگ آبی در جدول مشخص شدند.

از ویژگی این دوره از انتخابات، ارائه فهرست‌های مختلف توسط جریان‌های سیاسی نظیر «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) و پایداری»، «شورای وحدت»، «جبهه شریان» و «ائتلاف نیروهای مردمی انقلاب اسلامی» موسوم به (اُمنا) بود که بعضا برخی نامزدها در چند لیست حضور داشتند و برخی از این نمایندگان در حوزه انتخابیه تهران هم برای نخستین بار وارد مجلس شدند.

از بین منتخبان راه یافته به مجلس دوازدهم در حوزه انتخابیه تهران کامران غضنفری، امیرحسین ثابتی منفرد، محمد سراج، ابوالفضل زهره وند، حسین صمصامی، پیمان فلسفی، مرتضی محمودی، زینب قیصری و مجتبی زارعی برای نخستین بار از این حوزه بر صندلی سیز مجلس جلوس می‌کنند. به عبارتی از بین ۳۰ منتخب راه یافته به مجلس ۹ چهره جدید هستند.

همچنین از بین ۱۱ منتخب زن راه یافته به مجلس دوازدهم چهار کرسی به حوزه انتخابیه تهران اختصاص داردکه از این تعداد یک کرسی برای اقلیت‌های دینی است که «بهشید برخوردار» نخستین منتخب زن از اقلیت‌های دینی و مذهبی در مجلس دوازدهم شناخته می‌شود.

منتخبان حوزه انتخابیه تهران، ری ، شمیرانات و پردیس در مجلس دوازدهم

ردیف اسامی منتخبان گرایش سیاسی
۱

مرتضی آقاتهرانی (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۲

اسماعیل کوثری (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۳

مهدی کوچک‌زاده (مرحله اول انتخابات)

اُمناء و صبح ایران
۴

سیدمحمود نبویان (مرحله اول انتخابات)

اُمناء، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و صبح ایران
۵

حمید رسایی (مرحله اول انتخابات)

اُمناء و صبح ایران
۶

منوچهر متکی (مرحله اول انتخابات)

شورای وحدت و صبح ایران
۷

رضا تقی‌پور انوری (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، صبح ایران و جبهه متحد انقلاب
۸

روح اله ایزدخواه (مرحله اول انتخابات)

اُمناء و صبح ایران
۹

محمدباقر قالیباف (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۱۰

سیدعلی یزدی خواه (مرحله اول انتخابات)

اُمناء، شورای ائتلاف، صبح ایران
۱۱

علی خضریان (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۱۲ مالک شریعتی نیاسر (مرحله اول انتخابات)

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب

۱۳

کامران غضنفری (مرحله اول انتخابات)

اُمناء و صبح ایران
۱۴

امیرحسین ثابتی منفرد (مرحله اول انتخابات)

اُمناء و صبح ایران
۱۵

بیژن نوباوه وطن

اُمناء و صبح ایران
۱۶ محمد سراج

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب( مرحله دوم) ،آمنا

۱۷

ابوالفضل زهره وند

اُمناء و صبح ایران
۱۸

حسین صمصامی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب( دور دوم)، امنا
۱۹

زهره سادات لاجوردی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۲۰

احمد نادری

اُمناء ، صبح ایران
۲۱

ابراهیم عزیزی

اُمناء ، صبح ایران
۲۲

سمیعه رفیعی

اُمناء ، صبح ایران
۲۳

پیمان فلسفی

اُمناء ، صبح ایران
۲۴

ابوالقاسم جراره

اُمناء ، صبح ایران
۲۵

مرتضی محمودی

اُمناء ، صبح ایران
۲۶

مجتبی رحماندوست

اُمنا
۲۷

عبدالحسین روح الامینی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۲۸

مجتبی زارعی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
۲۹

زینب قیصری

اُمناء ، صبح ایران
۳۰

علیرضا سلیمی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا