×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Wednesday, 6 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 103 خبر
پهپادی بهتر از “مهاجر ۱۰” داریم


آفتاب‌‌نیوز :

امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح امشب ۳۱ مرداد با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر سیما به تشریح دستاورد‌های دفاعی کشورمان پرداخت.

امیر آشتیانی در ابتدای این برنامه، گفت: وزارت دفاع مسئولیت پشتیبانی تجهیزاتی و تسلیحاتی از نیرو‌های مسلح را بر عهده دارد. البته مأموریت‌های جانبی دیگری هم بر عهده این نهاد قرار دارد. در صحبت‌هایی که در پیش خطبه‌های نماز جمعه تهران انجام دادم، بیان کردم که قدرت جمهوری اسلامی ایران یک قدرت واقعی متکی به خداوند تبارک و تعالی بوده که این اقتدارآفرین است.

وزیر دفاع با بیان اینکه اگر هر کشوری صاحب تسلیحات تجهیزات و ادوات نظامی باشد ممکن است دارای قدرت باشد یا نباشد، تصریح کرد: اگر کشوری تجهیزات را داشته باشد، اما شهامت و شجاعت به کارگیری آن را نداشته باشد یا آموزش لازم راجع به آن تجهیزات و تسلیحات نداشته باشد و یا تجربه جنگ نداشته باشد قطعاً بر روی میزان قدرت آن تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: اگر کشوری نتواند این موارد را اعمال کند نمی‌توانیم بگوییم که صاحب قدرت است هر چند که به تجهیزات و ادوات پیشرفته و به‌روز مجهز باشد.

امیر آشتیانی با بیان اینکه اگر کشوری قدرت نداشته باشد صاحب اقتدار هم نیست، تصریح کرد: قدرت جنبه سخت‌افزاری و اقتدار جنبه نرم‌افزاری است. شما فرض کنید یک فردی دارای سلاح گرم یا سرد باشد، اما مؤلفه‌های مذکور را نداشته باشد. به همین دلیل، صاحب اقتدار نیست، اما ممکن است یک فرد این‌ها را نداشته باشد، ولی بر روی آن حساب کنند چرا که صاحب اقتدار است.

وی با اشاره به حادثه تروریستی شاهچراغ، افزود: در قضیه شاهچراغ، یک فرد داعشی مسلح در صحنه بود و در مقابل او افراد بی‌گناه غیر مسلح حضور داشتند. این که او شروع به تیراندازی کند کار مهمی نبود، اما در مقابل، یک فرد بدون داشتن هیچ نوع تجهیزات دفاعی توانست او را خلع سلاح کند.

وزیر دفاع ضمن برشماری مؤلفه‌های اقتدار نیرو‌های مسلح، بیان کرد: در مثال دیگر، نیروی دریایی قهرمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مواجهه با ناو‌های بیگانه در خلیج فارس دارد به گونه‌ای عمل می‌کند که صاحب اقتدار است و آن‌ها مراعات می‌کنند. حتی در مواجهه با ملوانان دستگیر شده مردم شاهد بودند که چه وحشت و رعبی در دل آن‌ها از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رزمندگان ما قرار داشت.

وی ادامه داد: دشمنان ما در اوج استیصال و ضعف قرار دارند با وجود اینکه ادوات تجهیزات و تسلیحات بسیاری دارند. در صحنه‌های مختلف در افغانستان، عراق، سوریه و در بخش‌هایی دیگر که با ما مواجه بودند با شکست روبرو شدند.

امیر آشتیانی، گفت: نیرو‌های مسلح ما با پشتیبانی که وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف تسلیحاتی و تجهیزاتی از آن‌ها انجام می‌دهد، صاحب اقتدار هستند و شهامت و شجاعت کامل برای به کارگیری آن‌ها دارند. در یکی از ملاقات‌های ما با مسئولان یکی از کشور‌های بزرگ آن‌ها می‌گفتند که ما تجهیزات داریم، اما معلوم نیست که بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم، ولی شما این شهامت را دارید و از آن استفاده می‌کنید.

وی با اشاره به توان نیرو‌های مسلح در حوزه‌های مختلف، تصریح کرد: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران هم تجربه جنگ دارند و هم آموزش‌های کافی و هم شجاعت استفاده از تسلیحات و تجهیزات را دارند. البته از همه مهم‌تر این نیرو‌ها به خداوند تبارک و تعالی و امداد‌های غیبی متکی هستند که ما اثرات آن را در مقاطع مختلف حس کرده‌ایم.

امیر آشتیانی با بیان اینکه ما در اوج قدرت و اقتدار قرار داریم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل، دشمن اصلاً فکر اینکه بخواهد حرکت جاهلانه و بی‌خردانه‌ای انجام دهد از سر خود بیرون می‌کند و به‌دنبال ایجاد تهدید علیه سایر مؤلفه‌های قدرت و اقتدار ملی ما هستند.

وی با اشاره به دستاورد‌های موشکی وزارت دفاع، افزود: موشک‌ها در انواع و اقسام مختلف در وزارت دفاع تولید می‌شوند. موشک‌های بالستیک راهبردی ما در یک مدار سهمی حرکت می‌کنند و از قدرت و توان و برد بالا برخوردار هستند.

وزیر دفاع، موشک‌های کروز با مانور پذیری بالا در انواع مختلف و موشک‌های پدافند هوایی را از دیگر دستاورد‌های وزارت دفاع دانست و گفت: این موشک‌ها زمین‌پایه، هوا پایه و دریا پایه می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

وی ادامه داد: ما متناسب با نیاز نیرو‌های مسلح و آنچه سامانه‌های اطلاعاتی از دشمن رصد کرده‌اند در حال فعالیت بر روی برد موشک‌ها هستیم و برد‌های مختلف مورد نیاز نیرو‌های مسلح را تأمین می‌کنیم. البته ما روی بخش خود حفاظتی موشک‌ها نیز کار می‌کنیم تا موشک‌ها رادارگریز بوده و به سادگی مورد اصابت قرار نگیرند. البته کار بر روی قدرت انفجار سر جنگی، ناوبری و مدت زمان مورد نیاز برای آماده‌سازی موشک‌ها نیز در دستور کار ما قرار دارد.

امیر آشتیانی با اشاره به دستاورد‌های حوزه پدافند هوایی وزارت دفاع بیان کرد: سامانه‌های برد بلند باور ۳۷۳ در ارتفاع بالا و سامانه‌های نواب، دزفول و مجید در ارتفاع پس در اختیار داریم. ما در حوزه موشکی فراتر از آنچه باید را محقق کرده‌ایم که به مرور دستاورد‌های جدیدی در این حوزه رونمایی می‌کنیم.

وی با اشاره به دستاورد‌های پهپادی وزارت دفاع، بیان کرد: پهپاد نقش مهمی در رزم دارد و در جنگ‌های اخیر می‌بینید که نقش بسیار مؤثری دارند. ما امروز یک قدرت پهپادی هستیم و بسیاری از کشور‌ها دنبال این هستند که از این قدرت برخوردار باشند. ما حائز این قدرت هستیم و آمریکا هم به این توان ایران اذعان دارد.

وزیر دفاع، افزود: ما پهپاد‌های مختلفی داریم یکی از آن‌ها مهاجر ۶ با توانمندی بالاست، در پهپاد‌ها مداومت پروازی، حمل تجهیزات و مهمات و مدت زمان عملیاتی‌بودن، شعاع عملیاتی پهپاد‌ها و مانورپذیری بسیار مهم است.

امیر آشتیانی، گفت: مهاجر ۶ ما می‌تواند ۱۲ ساعت مداومت پروازی داشته باشد و مهمات نقطه زن را حمل کند و مأموریت آن چندمنظوره شناسایی، رهگیری و مورد اصابت قرار دادن اهداف است. همچنین، ما پهپاد ابابیل را داریم که آن هم توانمندی‌های خوبی دارد و انوع پهپاد‌های دیگر که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خود را دارند.

وی ادامه داد: ما انواع پهپاد‌های پرسه‌زن و انتحاری را در اختیار داریم که حجم کوچکی دارند اهداف مختلف را شناسایی می‌کنند. قیمت این پهباد‌ها پایین است و، چون حجم کوچکی دارند می‌توانند به صورت انتحاری عمل کنند. در مجموع می‌توانیم بگوییم که در حوزه پهپادی شرایط بسیاری خوبی داریم و کشور‌های مختلف به دنبال این خواهند آمد که بتوانند از این توان ما برخوردار باشند.

وزیر دفاع با بیان اینکه در حوزه فضایی به جهت کوتاهی‌هایی که قبلاً صورت گرفته بود این موضوع یک مقدار متوقف شده بود، بیان کرد: این کار با همت و علاقه‌مندی شخص آقای رئیسی، پیگیری‌های مستمر وی و اختصاص بودجه‌های خاص در حال پیگیری است. در این راستا، شورای عالی فضایی که ۱۰ سال تعطیل شده بود شروع به کار کرد.

وی افزود: ما تلاش داریم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. علاوه بر وزارت دفاع، وزارت ارتباطات، وزارت صمت و هوافضای سپاه در این حوزه درگیر و در حال همکاری با یکدیگر هستند. البته یک هم‌افزایی بین همه مجموعه‌ها ایجاد شده و کار‌های بسیار خوبی در ساخت ماهواره و ماهواره‌بر‌ها انجام شده است.

امیر آشتیانی گفت: ما در حال کار بر روی ماهواره بر سیمرغ بهینه هستیم که این ماهواره‌بر می‌تواند یک محموله تا ۲۵۰ کیلوگرم را در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری قرار دهد و در مدار لئو مستقر کند.

وی ادامه داد: ما هم در حوزه‌های ساخت و پرتاب ماهواره و هم در خصوص ایستگاه زمینی ماهواره فعال هستیم و پیش بینی کرده‌ایم امسال ۲ یا ۳ پرتاب داشته باشیم. این کار با استفاده از توان مجموعه‌های دانشی و شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری و هم‌افزایی با سایر بخش‌های کشور در حال پیگیری است.

وزیر دفاع، روند کار در وزارت دفاع را یک روند جهشی توصیف و تصریح کرد: در همه مجموعه‌ها و حوزه‌های فعالیت وزارت دفاع هدف گذاری جهشی داریم. برنامه‌هایی که ما برای امسال پیش بینی و تدوین کرده‌ایم هنوز که به نیمه سال هم نرسیده‌ایم پیشرفت ۱۲۶ درصدی داشته است. یک بخش از برنامه‌های وزارت دفاع مصوب و بخش دیگر جهشی است.

وی با اشاره به پهپاد «مهاجر ۱۰»، افزود: «مهاجر ۱۰» بسیار پیشرفته است و ۲۴ ساعت می‌تواند مداومت پروازی داشته باشد، انواع مهمات و بمب‌ها را می‌تواند حمل کرده و قابلیت شناسایی دارد. یک پهپاد همه جانبه و چند وجهی است که قابلیت‌های زیادی را دارد و شعاع عملیاتی آن ۲۰۰ کیلومتر است. این پهپاد طی یک سال گذشته طراحی و تولید شده است.

امیر آشتیانی، دستیابی به پهپاد «مهاجر ۱۰» را یک کار بسیار بزرگی دانست و گفت: عزیزان ما در وزارت دفاع شبانه روز تلاش می‌کنند تا این نوآوری‌ها تولید می‌شود. دنیا متعجب است که چگونه ایران می‌تواند با این سرعت به این پیشرفت‌ها دست پیدا کند. اکنون موارد دیگری داریم که قابلیت‌هایی فراتر از پهپاد مهاجر ۱۰ دارند و به مرور این دستاورد‌ها نیز ارائه می‌شوند.

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود مهم‌ترین ویژگی ساختار نیرو‌های مسلح را بُعد اعتقادی آن دانست و ادامه داد: ما حمایت‌ها و تأکیدات رهبری به مجموعه نیرو‌های مسلح و صنعت دفاعی و انتظارات ایشان را داریم که همگی و از منظر اعتقادی به دنبال آن هستیم که این انتظارات برآورده شود. بنابراین؛ این موارد اعتقادی نسبت به رهبری در نیرو‌های مسلح وجود دارد. به همین دلیل، ساختار، انضباط، جذب نخبگان و بار اعتقادی بالای نیرو‌های مسلح باعث پیشرفت بیشتر آن‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور هم گفته است که باید بررسی کنیم چطور نیرو‌های مسلح با این سرعت حرکت می‌کند و در حالی که در جا‌های دیگر با مشکلاتی مواجه هستیم. تلاش می‌کنیم که از حوزه صنعت دفاعی به دیگر بخش‌ها و صنایع سرریز کنیم.

امیر آشتیانی با اشاره به دستاورد‌های وزارت دفاع در حوزه پزشکی، بیان کرد: ما در حوزه‌های پزشکی کار‌های بسیار بزرگی انجام دادیم، در ساخت پروتز که با مشکل مواجه بودیم وارد شدیم، الکترو شوک را تولید کردیم، در حوزه دارو و ساخت واکسن کرونا مجموعه بسیار بزرگی را ایجاد کرده و اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی مجموعه سازمان تأمین اجتماعی، پتروشیمی‌ها، نفت و گاز، فعالیت‌های بسیار عظیمی را دنبال می‌کنیم، در بحث خدمات هم اقدامات بسیار خوبی را انجام می‌دهیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه ما با برنامه در حال حرکت هستیم، تصریح کرد: جلسات متعددی با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دیگری داریم و خودم در این جلسات حضور دارم و امیدواریم که بتوانیم این انگیزه و فناوری را به بخش‌های دیگر کشور منتقل کنیم. این بسیار اهمیت دارد که بدون رقابت با بخش خصوصی وارد میدان شویم و این را رعایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما با حدود ۶ هزار و ۵۰۰ شرکت همکاری می‌کنیم که یک هزار شرکت آن دانش بنیان است. البته با غالب دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حال کار هستیم. وزیر علوم به دلیل همکاری با دانشگاه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی در جلسه قبلی هیأت دولت از وزارت دفاع قدردانی کرد.

امیر آشتیانی، گفت: ما تلاش می‌کنیم که بحث‌های مدیریتی و فرهنگ سازمانی نیرو‌های مسلح را به دیگر بخش‌ها منتقل کنیم.

وزیر دفاع، تولید بُرد‌های الکترونیکی برای همه بخش‌های کشوری از دستاورد‌های وزارت دفاع عنوان کرد و افزود: بیشتر کارت‌های هوشمند در سراسر کشور را ما تولید می‌کنیم.

وی افزود: در حوزه انرژی، نفت و گاز و شبیه‌ساز‌ها و حفاری اقدامات خوبی را انجام می‌دهیم و قرارداد‌های میلیون و حتی میلیارد دلاری با وزارت نفت داریم.

امیر آشتیانی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی بحث بذر‌ها و امنیت غذایی را داریم، در بحث تجهیزات کشاورزی و بهره گیری از پهپاد‌ها در این زمینه کار‌های خوبی انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: در بحث حمل و نقل کار‌های خوبی انجام شده، در بحث معدن و بخش‌های مختلف دیگر هم به این ترتیب، در واقع شما ببیند وقتی وزارت دفاع این توانمندی را دارد که در پیچیده‌ترین بحث‌ها مثل پهپاد‌ها می‌تواند این‌گونه پیشرفت کند، بخش‌ها و بحث‌های دیگر را راحت‌تر می‌تواند پیش ببرد، اما این موضوع را به نحوی انجام می‌دهیم که با بخش خصوصی تداخلی نداشته باشد.

وزیر دفاع با اشاره به اینکه نمایشگاه توانمندی دفاعی به گونه‌ای طراحی شده که همه بخش‌ها بتوانند از آن بازدید کنند، خاطرنشان کرد: یکی از نکات مورد توجه آقای رئیس جمهور در این نمایشگاه موضوع خودرو بود، به هرحال اگر از ما خواسته شود می‌توانیم در این حوزه هم وارد شویم. اما ملاحظات و دستورالعمل‌هایی هست که باید نوشته شود که چگونه در این خصوص باید کار کرد تا این موضوع انجام شود، اما به هرحال وزارت دفاع این آمادگی را دارد که در صنعت خودرو هم وارد شود.

امیر آشتیانی گفت: از سال‌های گذشته بحث به کارگیری نخبگان را شروع کردیم، همه نسل‌های کنونی را می‌توانید نخبه فرض کنید و امروز خیلی از دستاورد‌های ما به دست جوانانی در شرکت‌های دانش بنیان خلق شده که سن‌های کمی هم دارند. برای طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی تلاش کردیم که سازماندهی خوبی برای نخبگان داشته باشیم و باید در نگاهداشت آن‌ها هم تلاش کنیم که این مرحله سخت‌تری است.

وی ادامه داد: اگر یک نخبه ببیند که ابزار‌های مورد نیازش فراهم نیست، مأیوس می‌شود چرا که او می‌خواهد دیدگاه‌های خود را ارائه و آن‌ها را به محصول تبدیل کند و وزارت دفاع تلاش کرده که این فضا را فراهم کند.

وزیر دفاع درباره پاکسازی اراضی آلوده به مین هم گفت: در مسئولیت گذشته‌ای که داشتم با این موضوع مواجه بودم، از سال‌های گذشته وزارت کشور و استانداران به دنبال این بودند که بخش‌های مرزی پاکسازی شوند تا کشاورز‌های ما هم به کار‌های خود برسند و کسب و کار‌ها رونق داشته باشد در واقع از گذشته این موضوع دنبال شده و به مرور هم دنبال می‌شود.

امیر آشتیانی تصریح کرد: ما هر سال ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی را پاکسازی می‌کنیم، قبلاً بودجه پایینی به این موضوع اختصاص می‌گرفت. اکنون ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه داریم که می‌توانیم اهداف خود را در این زمینه با سرعت دنبال کنیم. در واقع اعتباراتی که تخصیص می‌یابد بر سرعت تحقق اهداف تأثیرگذار است. اگر با این روند پیش برویم در دو برنامه ۵ ساله می‌توانیم کار خود را در این حوزه کامل کنیم، اما اگر به این کار سرعت بدهیم می‌توانیم در یک برنامه ۵ ساله به نتایج نهایی برسیم.

وزیر دفاع درباره مناسبات با سایر کشورها، بیان کرد: ما با حدود ۲۰ مقام از کشور‌های مختلف در سطح وزرا و معاونین وزرای دفاع آن‌ها ملاقات داشتیم و چند اقدام اساسی را با آن‌ها دنبال می‌کنیم؛ یکی بازدید از دستاورد‌های دفاعی ما در نمایشگاه‌های ثابت است که غالباً متعجب می‌شوند که با این همه تحریم چگونه این میزان توفیقات راهبردی و بزرگ را بدست آورده‌ایم و این موضوع از سوی همه آن‌ها مطرح می‌شود.

وی افزود: ما بحث‌های دیگری را هم با آن‌ها مطرح می‌کنیم، تغییر روند در روابط بین‌الملل، جلوگیری از یکجانبه گرایی و مباحث مرتبط با نظام سلطه و فشار‌هایی که به کشور‌ها وارد می‌شود و لزوم مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزگری‌ها را مطرح می‌کنیم.

امیر آشتیانی تاکید کرد: ما کشور‌ها را به سمت صلح و امنیت پایدار در منطقه‌ای که حضور دارند، دعوت می‌کنیم و هر کمک که بخواهند به آن‌ها می‌دهیم تا بتوانند با دفاع از خود دفاع، امنیت مردم‌ِشان را فراهم کنند.

وزیر دفاع با اشاره به مباحث مطرح‌شده در ملاقات با مقامات دفاعی سایر کشورها، افزود: در این ملاقات‌ها زمینه سازی صادرات محصولات خود را که طی یک سال گذشته در آن رشد ۵ برابر رشد داشته‌ایم را انجام می‌دهیم.

وی در پایان شرکت در اجلاس‌ها و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را از سایر فعالیت‌های وزارت دفاع در حوزه بین الملل و دیپلماسی دفاعی عنوان کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.