مهاجرت نخبگان باید مدیریت و کنترل شود


کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور معاون امور دانشجویان وزارت علوم و مدیرکل ایرانیان خارج از کشور به بررسی ایده اولیه سیاست‌های کلی نخبگان پرداخت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله محسن اراکی، رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع در جلسه این کمیسیون با اشاره به تقسیم‌بندی نخبگان به سه گروه داخل کشور، خارج از کشور و نخبگان غیرایرانی، تاکید کرد: مسائل مربوط به نخبگان کشور باید با اولویت و با ارائه یک طرح جامع، در کوتاه‌ترین زمان حل شود.

وی ادامه داد: باید زمینه ورود نخبگان ایرانی مقیم خارج فراهم شود. باید با کاهش برخی سخت‌گیری‌ها و تسهیل امور آنها، مشکل اقامت و اشتغال آنها را برطرف کرد. همچنین موضوع مربوط به دوتابعیتی‌ها را باید حل کرد.

رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع با طرح موضوع «مهاجرت عادی» و «مهاجرت نخبگان» افزود: مهاجرت نخبگان باید مدیریت و کنترل شود و برای جلوگیری از مهاجرت آنها باید حداقل چهار مسئله اصلی نخبگان شامل اشتغال شایسته، ادامه تحصیل، اعطای حقوق و امتیازات و نیز حل مسئله سربازی آنها را در قالب یک بسته تشویقی جامع فراهم ساخت تا مانع گریز نخبگان از کشور شود.

در ادامه جلسه حسین مظفر، نایب رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی، با ارائه گزارشی از پیشینه بررسی‌ها در این زمینه و تدوین ایده اولیه «سیاست‌های کلی نخبگان» در دبیرخانه مجمع، گفت: موضوع تدوین سیاست‌های کلی نخبگان در پیوست حکم دوره هشتم مجمع به عنوان تکلیف مجمع تشخیص بیان شده است و بر این اساس، موضوع در دستور کار مجمع قرار گرفته و مأموریت تدوین و بررسی آن به کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی ابلاغ شده است.

 وی ادامه داد: کمیسیون نیز ایده اولیه را در ۱۲ بند سیاستی تدوین کرد، اما با توجه به گذشت زمان نیاز است که این ایده متناسب با شرایط جدید، باز تدوین و ارائه شود. از این رو کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه با مشارکت نهادها و دستگاه‌های مرتبط مثل وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، اداره کل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ایده اولیه را در پنج بند سیاستی، برای ارائه به کمیسیون اصلی علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تنظیم کرده است.

در این جلسه مقرر شد آمارهای وضعیت نخبگان از سوی وزارت علوم، وزارت امور خارجه، بنیاد ملی نخبگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی به کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع ارائه شود تا با تلفیق و تجمیع آنها خلاء و کاستی‌های گزارش موجود برطرف شود. همچنین دستگاه‌های مربوط با نگاه به چالش‌ها و مشکلات موجود، راه‌حل‌های خود را ارائه کنند تا در بندهای ایده اولیه گنجانده شود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا