×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۰ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Monday, 11 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
قره‌باغ بخشی از آذربایجان است/ خلع سلاح نیرو‌های تجزیه‌طلب در اطراف مرز‌های ایران، مثبت است


حضور نیرو‌های ما در منطقه و خلیج فارس امنیت ساز است

آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم رژه نیرو‌های مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، با بیان اینکه ۳۱ شهریور یادآور رشادت و ایستادگی ملت بزرگ ایران است، گفت: هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم. در کنار مرجع نورانی امام عظیم الشان مان و در کنار مزار شهدای عالیقدرمان این مراسم باشکوه با حضور نیرو‌های مسلح، فرماندهان عالی، عزیزان ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و فراجا، نیرو‌های عزیز بسیج و اقشار مختلف مردم عزیزمان برگزار می‌شود.۳۱ شهریور ۱۳۵۹ یادآور رشادت، شجاعت، ایثار، ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران است.

رئیس جمهور افزود: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت و ایستادگی نیرو‌های مسلح ما در مقابل دشمنان است. حقیقت آن است که این هفته و این روز‌ها زمینه تکریم از همه نیرو‌های مسلح به خاطر ایستادگی‌ها و مقاومت هایشان و همچنین است. حضور نیرو‌های مسلح باعث یاس و ناامیدی دشمنان بود، حقیقتاً دفاع مقدس جلوه‌های به یادماندنی داشت و درس‌های بسیاری به همراه دارد. دفاع مقدس جلوه خداباوری بود.

وی اخلاص و برای خدا عمل کردن، برای خدا ایستادگی کردن و حفظ سنگر‌ها را از ویژگی‌های دفاع مقدس دانست و مطرح کرد: ما شکوه بسیاری در دفاع مقدس دیدیم حضور بانوان گرامی، مادران و همسرانی که فرزندان خود را به سمت جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بدرقه می‌کردند. ما خداباوری را در نیرو‌هایی که برای دفاع از وطن، دین و انقلاب شکوهمند اسلامی خستگی ناپذیر بودند، دیدیم.

رئیسی با بیان اینکه دفاع مقدس جلوه مردم باوری بود، اظهار کرد: حقیقتاً نیرو‌های مسلح ما از مردمند و با مردمند. همواره مردم دوستدار نیرو‌های مسلح ما هستند چرا که احساس می‌کنم در همه مواقع و در همه سختی‌ها نیرو‌های مسلح در کنار آنهاست. سپاه در هر کوی و برزنی حاضر است، ارتش در همه صحنه‌ها و سختی‌ها در آفات طبیعی، سیل و زلزله در کنار مردم است. نیرو‌های فراجا در همه عرصه‌ها حافظ امنیت مردم و مرزهاست.  در هر جایی لازم باشد مردم در کنار نیرو‌های مسلح هستند، احساس دوگانگی نمی‌شود. این مردم باوری و مردم داری و با مردم بودن از ویژگی‌های نیرو‌های مسلح ماست و این درس را از دفاع مقدس آموختیم که مردم بودند که جبهه‌ها را در کنار نیرو‌های مسلح اداره کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم در عرصه‌های مختلف پشتیبان نیرو‌های مسلح بودند. از جلوه‌های دفاع مقدس خودباوری بود. بسیاری از تحریم‌ها و تهدید‌ها نمی‌گذاشت نیرو‌های مسلح ما به سلاح‌های پیشرفته مجهز شود، اما نیرو‌های مسلح ما تصمیم گرفت با هدایت مقتدای بصیرت آفرین ما به سلاح‌های پیشرفته تجهیز شوند. صنایع نظامی و دفاعی را بازسازی کند و نه فقط خود را در سلاح مورد نیاز خودکفا کند بلکه از یک وارد کننده و یک انبار کننده سلاح‌های دیگران تبدیل به یک تولیدکننده و صادرکننده شود. امروز توانایی دفاعی نیرو‌های مسلح ما هم از نظر آموزش، مهارت و هم از نظر تجهیز به سلاح‌های پیشرفته و روز بسیار بالاست. هفته دفاع مقدس یادآور خودباوری است. نیرویی که با همه توان فریاد می‌زند ما می‌توانیم و این توانایی را در مقابل چشم همگان به نمایش گذاشته است و اعلام می‌کند که ما توانایی داریم.

رئیس جمهور عنوان کرد: امروز با تمام قدرت می‌گوئیم که یکی از جلوه‌های اقتدار نظام جمهوری اسلامی نیروی مقتدر مسلح ماست. این اقتدار یکی از جلوه‌های مهم عزت در جمهوری اسلامی ایران است. آری فقط قدرت نظامی نیست بلکه در عرصه‌های دیگر نیز جمهوری اسلامی با همین زیرساخت مهم یعنی نیروی توانمند مسلح مان توانسته است تلاش کند. به نحوی که امروز در جمهوری اسلامی همچنان که از موشک فتاح رونمایی می‌شود از پهپاد مهاجر ۱۰ رونمایی می‌شود و در کنار آن جمهوری اسلامی ایران به عضویت ائتلاف‌های منطقه‌ای و جهانی در می‌آید. جمهوری اسلامی در کنار همه این اقدامات برای رشد تولید و رشد اقتصادی تلاش می‌کند، در همه عرصه‌ها فعال است و حرف برای گفتن در سطح منطقه و جهان دارد. امروز به برکت این نظام جوانان عزیز ما توانسته‌اند به عرصه‌هایی که دیگران فکر نمی‌کنند، دست یابند. رؤسای کشور‌ها وقتی با ما مواجه می‌شوند می‌گویند دستیابی به این میزان از فناوری توسط جوانان ایرانی معجزه است.

رئیسی گفت: این اقدامات همگی برای آن است که ملتی می‌خواهد روی پای خود بایستد، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را به عنوان یک مدل از حکمرانی به جهان عرضه کند که می‌توان معنویت را با سیاست پیوند داد. می‌توان در دل مردم جای گرفت. می‌توان از کشور، نظام و مردم دفاع کرد، می‌توان مقتدرانه در مقابل دشمنان ایستادگی کرد، می‌توان به مردم منطقه آموخت که امروز راه مقاومت و ایستادگی است.آنچه دشمن را وادار به عقب نشینی می‌کند تسلیم نیست بلکه مقاومت و ایستادگی است.

رئیسی با بیان اینکه حضور نیرو‌های بیگانه در منطقه بزرگترین مشکل است، خاطرنشان کرد: حضور نیرو‌های ما در خلیج فارس و منطقه برخلاف حضور نیرو‌های بیگانه امنیت ساز است. نیرو‌های مسلح ما اطمینان ایجاد می‌کند. تصور کردند با اعمال تحریم‌ها ما متوقف می‌شویم. یک نماد و نمودش از تبدیل تحریم‌ها به فرصت‌ها، نیرو‌های مسلح ماست. شعار امروز اتحاد است. اتحاد سپاه پاسداران و انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی، اتحاد بسیج با فراجا، اتحاد نیرو‌های مسلح با مردم، اتحاد نیرو‌های مسلح و مردم با امتداد راهبردی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان است. این جلوه اتحاد و وحدتی است که ما در پرتو دفاع مقدس داریم.

رئیس گفت: ما به جنگ افزار‌ها و تجهیزات نظامی که ساخت جوانان عزیزمان و متخصصان داخلی است افتخار می‌کنیم، اما بیش از آن به نیرو‌های متخصص پای کار و آماده افتخار می‌کنیم. حتماً نیروی مسلحِ مجهزِ مقتدر پشتوانه کشور، دولت و مردم است و در مذاکرات و معادلات منطقه و جهان حتماً نیرو‌های مسلح توانمند پشتوانه مهمی محسوب می‌شوند. حضور نیرو‌های مسلح مقتدر قدرت بازدارندگی در مقابل فکر به تجاوز به آب و خاک دارد. با اقتدار نیرو‌های مسلح و با حضور مردم دیگر سخن از تعدی و تجاوز به جمهوری اسلامی نیست. این گزینه در ادبیات دشمنان انقلاب اسلامی کنار زده شده است. این مهم شکر گذاری به درگاه لایزال الهی دارد.

رئیس ادامه داد: امروز در دکترین جمهوری اسلامی ایران جنگ یا سلطه گری بر دیگران وجود ندارد، اما حفظ آمادگی نظامی با رویکرد دفاعی برای امنیت پایدار و بازدارندگی اطمینان بخش یک سیاست قطعی و عملی است لذا در این راستا باید گفت پروژه دشمن و طرح دشمن برای منزوی کردن جمهوری اسلامی شکست خورده است. پروژه و طرح دشمن برای مأیوس و ناامید کردن ملت ایران با شکست مواجه شده است. این‌ها بخاطر اقتدار و ایستادگی نیرو‌های مسلح و مردم عزیز ماست. دولت در همه این عرصه‌ها خود را موظف به مساعدت و همراهی با نیرو‌های مسلح در تجهیز و رسیدگی به تک تک اعضای محترم این نیرو‌ها می‌داند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما بر سیاست همسایگی همواره تاکید داریم، گفت: یکی از جلوه‌های سیاست همسایگی علاوه بر همکاری‌های تجاری و اقتصادی و.. همکاری دفاعی امنیت و نظامی است. نیرو‌های مسلح با همه کشور‌های منطقه برای اعتمادسازی و اطمینان بخشی آماده همکاری بوده و هستند تا دست نیرو‌های مسلح منطقه را به گرمی بفشارند و با همکاری یکدیگر خلیج فارس و منطقه را از حضور بیگانگان بی نیاز کنند.

رئیس تاکید کرد: امنیت منطقه به دست نیرو‌های مسلح منطقه حفظ خواهد شد. حضور بیگانگان مشکل ساز است. ضور مقتدر نیرو‌های مسلح در منطقه را برای جلوگیری از هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی شاهد هستیم که در این کار نیز موفق بودند.

رئیسی با اشاره به جنگ آذربایجان و ارمنستان، گفت: قره‌باغ بخشی از آذربایجان است، اما تاکید می‌کنیم که حفظ حقوق ارامنه و رعایت حال آنان یک ضرورت است به نحوی که امنیت و حقوق ارامنه در منطقه باید حفظ شود.

رئیسی بیان‌کرد: خلع سلاح نیرو‌های تجزیه طلب در اطراف مرز‌های جمهوری اسلامی ایران، حرکت مثبتی است که دولت عراق آغاز کرده است. رئیس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح هیأت‌هایی را جهت حصول اطمینان از خلع سلاح نیرو‌های تجزیه طلب اعزام کند. هیچ گروه تجزیه‌طلبی در نزدیکی مرز‌های ایران اجازه داشتن سلاح و فتنه علیه جمهوری اسلامی نخواهد داشت. حصول اطمینان از خلع سلاح گروه‌های غیرقانونی در اطراف مرز‌های ما لازم است. عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برای این رژیم امنیت ساز نخواهد بود.

وی با بیان اینکه بار‌ها اعلام کردیم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی برای کشور‌های منطقه امنیت‌ساز نیست، گفت: تمام ملت‌ها امروز نسبت به رژیم صهیونیستی نفرت دارند. اگر افرادی یا حکومت‌هایی تصور می‌کنند عادی‌سازی روابط می‌تواند مسائل را عادی کند اینطور نخواهد بود. این خنجری بر پشت ملت فلسطین است و ملت فلسطین و سازمان‌های مقاومت در فلسطین آن را نخواهند بخشید. راهکار فلسطین عادی‌سازی روابط و قرارداد‌های شرم الشیخ و اسلو و کمپ دیوید نیست، راهکار همان است که رهبری انقلاب اعلام کردند که رأی دادن همه ملت فلسطین از مسلمان، مسیحی و یهودی برای حکومت این کشور است.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: به عنوان خدمتگزار مردم صمیمانه از نیرو‌های مسلح بخاطر همه همکاری‌هایشان با دولت تقدیر و تشکر می‌کنم. این انسجام و اتحاد تحت نظر فرماندهی معظم کل قوا بهترین زمینه برای برون رفت از مشکلات است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.