عمره در پاییز راه‌اندازی می‌شود؟


در شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از کارشناسی برای ازسرگیری سفرهای عمره تا ماه ربیع (مهرماه) خبر داده شد. همچنین تاکید شد همه واحدها باید تلاش کنند تا سفر عمره در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شود.

به گزارش ایسنا، در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ با اشاره به توقف هشت‌ساله سفر عمره، از مسؤولان حوزه حج و زیارت خواست با همکاری و جدیت برای راه‌اندازی عمرۀ مقبول و در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش کنند.

در ادامه رییس و معاون سازمان حج و زیارت با اشاره به کارشناسی انجام‌شده درباره از سرگیری سفرهای عمره، اعلام  کردند که راه‌اندازی این سفرها با شیب ملایم در اولویت برنامه‌های سازمان حج قرار دارد و مجموعه اقداماتی که باید در داخل و در ارتباط با شرکت‌های عربستانی انجام شود، درحال پیگیری است.

نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز درخواست کرد که برای راه‌اندازی سفرهای عمره در ماه ربیع (از اواخر مهرماه) برنامه‌ریزی شود و در ادامه گفت: با توجه به اشتیاق مردم و تعداد عمره‌گزارانی که ثبت‌نام کرده‌اند علاوه بر هماهنگی داخلی، نحوه همکاری با شرکت‌های کشور میزبان هرچه سریعتر تعریف و شیوه نهایی، برنامه‌ریزی و اجرایی شود.

حسینی، رییس سازمان حج و زیارت نیز به نظر مثبت رییس‌جمهور و اراده دولت برای راه‌اندازی عمره اشاره کرد و از پیگیری تامین ارز مورد نیاز سفرهای عمره از طریق بانک مرکزی خبر داد.

در ادامه نماینده ولی فقیه در حج از معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت خواست ابهامات سفر عمره را بررسی و در جلسه هفته آینده گزارش کاملی ارائه کند تا عملیات سفرهای عمره اجرایی شود.

پیش‌تر، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در امور حج  و زیارت از آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری هر چه سریعتر شورای عالی حج و زیارت به ریاست رییس‌جمهور به منظور تصمیم‌گیری درباره از سرگیری سفرهای عمره مفرده ایرانیان به سرزمین وحی خبر داده بود.

انتظارات دیگر دستگاه‌ها زیاد است که سایت ثبت‌نام اربعین مختل شد

در ادامه نشست شورای برنامه‌ریزی حج و عمره، به اختلالی که در سامانه سماح پیش آمده است، اشاره شد و انتظارات دیگر دستگاه‌ها از سامانه سماح علت سنگین شدن این سامانه عنوان و بیان شد: سازمان حج نباید درگیر موضوعاتی شود که به ثبت‌نام و پرداخت هزینه بیمه ارتباط ندارد و در سرعت و کارایی سامانه سماح نیز تاثیرگذار است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از رییس سازمان حج و زیارت خواست که این موارد ضمن مکاتبه با ستاد مرکزی اربعین منعکس و تاکید شود که سامانه سماح برای پاسخگویی به وظایف و مسؤولیت‌های واگذارشده به سازمان حج و زیارت طراحی شده و برای حفظ کارایی آن نباید درخواست‌های دیگر سازمان‌ها و نهادها این سامانه را تحت فشار و تراکم قرار دهد.

حج، ‌عمره و زیارت در برنامه هفتم توسعه نیست

در این نشست درباره توجه نکردن به موضوع «زیارت» و وظایف و مسؤولیت‌های مترتب بر حوزه حج و زیارت در لایحه برنامه هفتم توسعه اظهارنظر شد که حمیدرضا رهبری‌فر، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت با ارائه گزارشی در این خصوص افزود: در این برنامه عملا ماموریتی برای سازمان حج و زیارت با آن‌که برنامه‌های حج، عمره و عتبات را به عهده دارد، پیش‌بینی نشده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت  با اشاره به ماموریت‌های این مجموعه در کشورهای هدف تاکید کرد که در هماهنگی و تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع با جدیت دنبال و اصلاحات لازم و مدنظر مجموعه حج و زیارت منعکس شود تا در مراحل بررسی لایحه برنامه هفتم اعمال شود.

انتهای پیام 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا