شورای نگهبان چه توجیهی برای تأیید صلاحیت زاکانی دارد؟

اگرچه یک هفته تا پایان فرصت تبلیغات نامزد‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بیشتر نمانده است، اما هنوز تنور انتخابات در جامعه گرم نشده موضوعی که حتی برخی از نامزد‌ها از جمله مصطفی پورمحمدی نیز درصبحت‌هایش در دومین مناظره تلویزیونی به آن اشاره کرد. با این حال چیزی که ظاهرا بازار داغی این روز‌ها پیدا کرده، وعده‌های عجیب و غریب برخی از نامزد‌ها است. گویا افرادی که این وعده‌ها را به ویژه در حوزه یارانه و مسکن مطرح می‌کنند یا در این کشور زندگی نمی‌کنند و یا به قول مرحوم ترکان در مناظره با حجت عبدالملکی؛ اعداد و ارقام را نمی‌شناسند.

علیرضا زاکانی شهردار تهران که هنوز از حواشی گسترده درخصوص وعده‌های بی‌سرانجام در شهر تهران خارج نشده از ابتدای تبلیغات انتخاباتی با دادن وعده‌هایی مانند «تحویل گوشت در منازل» «پرداخت ۲۰ گرم یارانه در قالب طلا به هر خانوار» و «حل مشکل مسکن ظرف مدت ۴ سال» برای خود چالش جدیدی ایجاد کرد و بازتاب رسانه‌ای سخنان و شعار‌های غیر منطقی و پوپولیستی وی موجب کاهش مقبولیت او بیش از گذشته در میان آحاد جامعه باشد.

پس از پخش مناظره دوم، افراد و شخصیت‌های مختلف در فضای مجازی نسبت به این وعده‌های زاکانی واکنش نشان دادند. از جمله «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید در صفحه کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: «کسی می‌دونه چه جوری با کاهش قیمت بنزین از ۳۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان میشه به مردم یارانه ۲۲ میلیون تومانی داد؟ این یکی هم حق داریم و آموزش ندیده‌ایم؟» 

 محمد سالاری، در گفتگو با «توسعه ایرانی»: پیشنهاد من این است که هیچ رسانه‌ای، هیچ خبرنگاری و هیچ کنشگر مدنی وقت خود را صرف صبحت‌های امثال آقای زاکانی نکند

تنها راه پرداخت طلای مجانی همستر است

همچنین غلامرضا تاجگردون، نماینده مجلس شورای اسلامی با کنایه به صحبت‌های زاکانی درباره وعده پرداخت طلا به مردم به جای یارانه نقدی در شبکه ایکس نوشت: «تن‌ها راه پرداخت طلای مجانی همستر است. اگر بخواهند به همه اینقدر طلا بدهند ۱۷۶۰۰۰۰ همت اعتبار لازم دارند و اگر روزی یک میلیون بشکه نفت صادرو همه را طلا وارد کنند و بخواهند به مردم بدهند فقط. ۱۰۹۵۰۰۰ همت پول دارند. مابقی را همستر تامین میکنه و بقیه کار‌ها هم تعطیل.» 

برخی کارشناسان و فعالان رسانه‌ای نیز درواکنش به وعده‌های زاکانی در طول مناظرات برگزار شده؛ شورای نگهبان را خطاب قرار داده و به تأیید صلاحیت فردی اینچنین برای انتخابات ریاست‌جمهوری انتقاد کرده‌اند. از جمله روح‌الله جمعه‌ای، فعال سیاسی و رسانه‌ای که در صفحه کاربری خود در شبکه ایکس خطاب به شورای نگهبان نوشت: «شورای نگهبان هر چه زودتر با ردصلاحیت کاندیدای بی‌ادب و بی‌اخلاق که مورد عتاب دفتر رهبری هم واقع شد، این لکه را از دامان خود پاک کند تا ظلم دوم ثبت نشود!» 

برخی از کاربران و فعالان رسانه‌ای نیز در شبکه ایکس این وعده‌های شهردار تهران را که حالا در کسوت نامزد انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌کند با عملکرد وی در شهرداری تهران مقایسه کرده اند. مهدی افشارنیک، فعال رسانه‌ای در صفحه شخصی خود در شبکه ایکس با مقایسه این وعده‌ها و عملکرد شهردار تهران درخصوص تعیین نرخ کرایه اتوبوس نوشت: «زاکانی که میگه بنزین را ارزان می‌کنم، طلا می‌دم و چه و چه می‌دهم، … در حالی است که بلیط اتوبوس‌های بی‌آر تی را از ۲۲۰۰ به ۴۵۰۰ تومن رساند. افزایشی بیش از صد درصد… اتوبوس وسیله حمل و نقل قشر ضعیف و کم برخوردار است.»

فعال سیاسی اصلاح‌طلب: عامل اصلی شکاف بین ملت و دولت و مردم و حاکمیت و برگزاری انتخابات حداقلی که در دوره گذشته مجلس پیش آمد همین وعده‌هایی است که افرادی مانند آقای زاکانی می‌دهند که متاسفانه از فیلترینگ شورای نگهبان هم رد شده‌اند. باید روی سخن ما در واقع با شورای نگهبان باشد که چه توجیهی برای تأیید صلاحیت امثال زاکانی دارند؟

هیچ رسانه‌ای، نباید وقت خود را صرف وعده‌های زاکانی کند

علیرغم اظهارنظر‌هایی که درخصوص وعده‌های مطرح شده از سوی آقای زاکانی در فضای مجازی شده است، برخی از کارشناسان و فعالان سیاسی در واکنش به طرح این وعده‌های عجیب و غیرکارشناسی معتقدند باید آقای زاکانی را نادیده گرفت و به آن بی‌توجه بود. محمد سالاری، عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با «توسعه ایرانی» در پاسخ به این سوال که «با توجه به عملکرد شهرداری تهران طی سه سال گذشته تا چه میزان وعده‌های مطرح شده از سوی علیرضا زاکانی را در برنامه‌های تبلیغاتی قابل اجرا می‌داند»، گفت: پیشنهاد من این است که هیچ رسانه‌ای، هیچ خبرنگاری و هیچ کنشگر مدنی وقت خود را صرف صبحت‌های امثال آقای زاکانی نکند.

زاکانی براساس یک مهندسی در این جایگاه قرار گرفته

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم مردم کشور و تهران وعده‌هایی که در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری از سوی آقای زاکانی داده شده را خیلی خوب می‌فهمند. مردم می‌دانند که ایشان براساس یک مهندسی در این موقعیت قرار گرفته است تا نقش پوششی را به خوبی بازی کند. در مناظرات هم می‌بینیم که بیشتر خطاب ایشان بعضا آقای دکتر پزشکیان است، اما آقای پزشکیان هوشمندانه توجهی به حرف‌های ایشان و اتهاماتی که ایشان وارد می‌کنند، ندارد و این بهترین استراتژی است که آقای پزشکیان پیش گرفته است.

عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران: مشخص است که وعده‌های مطرح شده از سوی آقای زاکانی یک سری وعده‌های بدون پشتوانه نظری و عملیاتی است. مانند این وعده‌ها در طول این سال‌ها و دهه‌ها داده شده و هیچ کدام عملیاتی نشده و تنها بستر آن را فراهم کرده که مردم تا به این میزان نسبت به نظام تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور بی‌اعتماد باشند 

وعده‌های بدون پشتوانه نظری و عملیاتی زاکانی نیاز به تحلیل ندارد

این عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اساسا صحبت‌های آقای دکتر زاکانی نیاز به تحلیل ندارد، تاکید کرد: مشخص و مبرهن است که وعده‌های مطرح شده از سوی آقای زاکانی یک سری وعده‌های بدون پشتوانه نظری و بدون پشتوانه عملیاتی است. مانند این وعده‌ها در طول این سال‌ها و دهه‌ها داده شده و هیچ کدام عملیاتی نشده است و باعث شده است که مردم تا به این میزان نسبت به نظام تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور بی‌اعتماد باشند.

سالاری تصریح کرد: درواقع عامل اصلی شکاف بین ملت و دولت و مردم و حاکمیت و برگزاری انتخابات حداقلی که در دوره گذشته مجلس پیش آمد همین وعده‌هایی است که افرادی مانند آقای زاکانی می‌دهند که متاسفانه از فیلترینگ شورای نگهبان هم رد شده‌اند. باید روی سخن ما در واقع با شورای نگهبان باشد به عنوان کسانی که قرار است مصالح ملی را در نظر گرفته و کاندیدا تعیین کنند چه توجیهی در مقابل این وعده‌هایی که داده می‌شود، دارند.

وی ادامه داد: این کاندیدا‌ها نقششان دادن وعده است یا اتهام وارد کردن به کسانی که احتمال رای‌آوری زیادی دارند و یا کسانی که دراین میزگرد اصلا حضور ندارند. من فکر می‌کنم بیشترین خسارت را جمهوری اسلامی و ملت ایران از چنین رویکرد‌ها و نگاه‌هایی متحمل شده است و بی‌اعتنایی به این بحث‌ها بهترین استراتژی مردم و رسانه‌ها به عنوان نماینده افکار عمومی باید باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: حتی بیش از نیمی از افرادی که ایشان را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرده‌اند؛ از عملکرد آقای زاکانی در شهرداری تهران ناراضی هستند و حتی جلسات شورا را در زمانی که ایشان در شورا حضور دارند، ترک کرده‌اند. از سوی دیگر با ورود ایشان به شهرداری تهران بخش زیادی از نظم‌بخشی که در حوزه شهرسازی و معماری و شفافیت و اقدامات مالی در دوره پنجم صورت گرفته بود متاسفانه کنار گذاشته شد.

سالاری تصریح کرد: ما شاهد این هستیم که در تصمیمات کمیسیون ماده ۵ شهر تهران که ریاست آن با آقای زاکانی است. ایشان که وعده کمک به ساخت مسکن در جنوبی‌ترین مناطق شهر و حاشیه شهر را می‌دهند؛ ۷۰ درصد تصمیمات‌شان در این کمیسیون معطوف به بارگذاری ساخت و ساز در شمالی‌ترین مناطق و مرفه‌ترین اقشار جامعه و هدف هم در اصل درآمدزایی بیشتر برای اداره شهر بوده است و دبیر شورای عالی معماری شهرسازی وقت با توجه به اعتراضاتی که به دلیل همین تصمیمات ایشان داشت، کنار گذاشته شد.

وعده‌های بی‌اساس یعنی توهین به شعور مردم 

وی با تاکید بر اینکه دادن چنین وعده‌های بی‌پایه و اساس و بدون پشتوانه نظری و عقلی به مثابه فریب دادن مردم است و اینکه برای شعور مردم ارزشی قائل نیستند، گفت: وضعیت خدمات شهری و وضعیت پسماند شهر، ازجمله موارد عملکرد اقای زاکانی در این مدت در شهر تهران است و به نظرم نیاز به توضیح ندارد و مردم خودشان قضاوت می‌کنند و جای تاسف دارد افرادی که فرآیند‌هایی را طی کرده‌اند و تایید شده‌اند به جای اینکه صحبت‌هایی ارائه کنند که یک گام رو به جلو برویم؛ وعده‌هایی می‌دهند که امکان تحقق ندارد.

منبع: توسعه ایرانی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا