جمعه ایستگاه آخر ماراتن سیاسی ۱۴۰۲؛ اعتبارنامه ۲۴۵ منتخب آماده است

آخرین ایستگاه رقابت ها بر سر کرسی‌های بهارستان، با آغاز اخذ رای در ۲۲ حوزه انتخابیه از فردا جمعه ساعت ۸ صبح آغاز می شود؛ رقابت هایی که سخنگوی ستاد انتخابات کشور از آن با عنوان «پایان ماراتن سیاسی ۱۴۰۲» یاد می کند.

به گزارش ایسنا، محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور عصر پنجشنبه در کمتر از ۱۵ ساعت به آغاز مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارشی از روند تمهیدات و آماده سازی ها برای برگزاری انتخاباتی با شکوه جهت تعیین تکلیف ۴۵ کرسی باقی مانده از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و نیز آماده شدن اعتبارنامه های ۲۴۵ تن از منتخبان راه یافته مرحله اول ارائه کرد.

وی ابتدا در خصوص آماده سازی اعتبارنامه های منتخبان راه یافته به مجلس در مرحله اول گفت، بر اساس قانون، روز چهارشنبه این هفته ۲۴۵ اعتبارنامه در ۵ نسخه از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور به مجلس شورای اسلامی تحویل شده است. منتخبان برای دریافت این اعتبار نامه ها که به امضای هیات های اجرایی و نظارت حوزه های انتخابیه رسیده است، می توانند به معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی مراجعه کنند.

براساس اعلام سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور، نسخه‌های این اعتبارنامه ها در اختیار ستاد انتخابات، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب و نیز فرمانداری ها قرار خواهد گرفت.

اسلامی درباره اعتبارنامه های ۸۸ منتخب مجلس خبرگان رهبری نیز گفت اعتبارنامه های این عزیزان آماده شده و با امضای هیات های اجرایی و نظارت در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته و مقرر شده است که در جریان نشست آغازین این دوره مجلس خبرگان رهبری در روز اول خرداد ماه پیش رو، در اختیار منتخبان این مجلس قرار گیرد.

اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص آخرین آمادگی ها و تمهیدات برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت، این انتخابات در ۲۲ حوزه انتخابیه، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری از ساعت ۸ صبح فردا جمعه آغاز خواهد شد.

وی افزود این مرحله از انتخابات با مشارکت و همکاری ۱۴۵ هزار نفر که ۴۰ درصد آن را خانم ها و ۶۰ درصد را نیز آقایان تشکیل می دهد، برگزار می شود.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اعلام اینکه در ۸ حوزه از ۲۲ حوزه انتخابیه ، انتخابات بصورت تمام الکترونیک برگزار می شود، گفت به همین منظور صندوق الکترونیکی برای این ۸ حوزه ارسال شده که در تهران بطور متوسط ۴ صندوق الکترونیکی اخذ رای در هر شعبه و در شهرستان ها ۳ صندوق در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص مشکلات احتمالی عدم آشنایی شرکت کنندگان با انتخابات الکترونیکی، گفت کار اخذ رای از طریق دستگاه های الکترونیکی بسیار ساده و آسان است و در  ضمن آموزش های لازم به کاربران داده شده است و در این خصوص جای نگرانی نیست.

اسلامی در پاسخ به مسائل غیر قابل پیش بینی در روند اخذ رای به صورت الکترونیکی نیز گفت که براساس پیش بینی ها به مشکلی برخورد نخواهیم کرد اما در صورت تغییر شرایط، برای این مورد هم تعرفه و هم صندوق های فیزیکی پیش بینی شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات، در تشریح دیگر اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده برای انتخابات فردا جمعه گفت که ستادهای انتخابات از شامگاه پنجشنبه کار استقرار شعب اخذ رای را آغاز می کنند و صندوق های سیار الکترونیکی در ۸ حوزه ای که قرار است انتخابات بصورت الکترونیکی برگزار شود، پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد، از جمله مراکز و مکان های شلوغ روز جمعه، نمایشگاه کتاب تهران است که با هماهنگی فرمانداری تهران و مسئولان نمایشگاه، صندوق سیار الکترونیکی در این محل مستقر می شود.

اسلامی در خصوص خدمات ویژه این دوره برای مشارکت مردم در انتخابات گفت برای برخی از شهروندان که مشکل حرکتی دارند از جمله جانبازان و افراد قطع نخاع، شعبی با عنوان «شعب فوریتی» پیش بینی شده است که از طریق تماس با فرمانداری این صندوق ها جهت اخذ رای ، به محل اعزام می شوند.

سخنگوی وزارت کشور، با اشاره به انجام تمهیدات امنیتی برای شعب ثابت و سیار، تاکید کرد در بحث امنیت انتخابات، شورای تامین تشکیل شده است و امنیت این مرحله به عهده فراجا است.

اسلامی از مردم شریف حوزه های دارای مرحله دوم انتخابات درخواست کرد مراجعه به شعب اخذ رای را به تاخیر نیندازند و در همان ساعات ابتدایی رای گیری در این حماسه سیاسی مشارکت کنند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا