جلال‌زاده: ایران و روسیه برای آتش‌بس فوری در غزه تلاش کنند


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار با رئیس کمیته بین‌الملل ‌و رئیس کمیته دفاع دومای روسیه گفت: باید ایران و روسیه به تلاش‌های خود برای آتش‌بس فوری در غزه شدت بخشیده تا کشتار کودکان و زنان و مردم بی‌دفاع غزه متوقف شود.

به گزارش ایسنا، هیات سه نفره کمیسیون امنیت ملی و خارجی مجلس مشتمل از وحید جلال زاده، شهریار حیدری و سارا فلاحی که برای تحویل ‌پیام مکتوب محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه سفر کرده، با لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته بین‌الملل ‌و آندری کارتاپولوف رئیس کمیته دفاع دوما در مسکو دیدار و گفت و گو کردند.

در این دیدار، وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، عملیات طوفان الاقصی را نتیجه ظلم ۷۵ ساله صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین دانست.

وی همچنین به اقدامات مجلس در اعزام هیات‌های پارلمانی به کشورهای دوست و هم‌پیمان بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی اشاره کرد و اتفاقات امروز غزه را جنایت قرن خواند.

جلال زاده با قدردانی از مواضع سازنده مسکو در خصوص جنایات غزه و وتوی قطعنامه آمریکا بر ضد منافع مردم فلسطین در شورای سازمان ملل گفت: باید ایران و روسیه به تلاش‌های خود برای آتش‌بس فوری در غزه شدت بخشیده تا کشتار کودکان و زنان و مردم بی‌دفاع غزه متوقف شود.

وی ادامه داد: ایران و روسیه در گذشته با همکاری مشترک در سوریه نشان دادند با یک حرکت هماهنگ می‌توانند جلوی اراده آمریکا را بگیرند.

جلال زاده با اشاره به فاصله گرفتن اروپایی‌ها از مواضع آمریکا گفت که اتفاقات غزه در روزهای اخیر انزوا و شکست سیاست خارجی آمریکا را آشکار ساخت.

وی با اشاره به سومین نشست کمیسیون مشترک پارلمانی ایران و روسیه که اخیرا در تهران برگزار شد، گفت: روابط دو جانبه دو کشور به طور پیوسته در تمام عرصه‌ها رو به گسترش است.

جلال زاده هم‌چنین نسبت به همکاری دو کشور ایران و روسیه در تسریع تکمیل پروژه راه‌آهن رشت-آستارا اظهار امیدواری کرد.

اسلوتسکی: سازمان ملل امروز مشروعیت خود را از دست داده است

اسلوتسکی رئیس کمیته بین‌الملل دوما نیز در این دیدار گفت که با وجود تصویب قطعنامه اردن در مجمع سازمان ملل، اسرائیل و آمریکا در عمل با سرباز زدن از آن مشروعیت این مجمع را زیر سوال برده‌اند؛ آمریکا به دنبال افزایش تنش در جنگ غزه است و علی‌رغم تمام تلاش‌های دیپلماتیک ایران، روسیه و جامعه بین‌الملل به صورت یکجانبه از جنایات رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه کمیته اجرایی مجمع پارلمانی آسیا در آینده نزدیک، به موضوع اهمیت ایجاد یک بستر پارلمانی مخصوص در منطقه برای مقابله با جنایات صهیونیست‌ها در غزه اشاره کرد؛ همچنین پروژه کریدور شمال- جنوب را رقیبی برای کانال سوئز و تنگه دریای سیاه برشمرد و نسبت به تکمیل هر چه سریع‌تر آن اظهار امیدواری کرد.

تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های فنی و نظامی ایران و روسیه

کارتاپولوف رئیس کمیته دفاع دوما نیز در این دیدار بیان کرد که جنایات ارتش رژیم صهیونیستی که این روزها غربی‌ها از آن تحت عنوان دفاع از خود یاد می‌کنند، مدت‌هاست از حد و مرز خود گذشته است؛ آمریکا با تحمل شکست در اوکراین، سوریه و افغانستان، در غزه با حمایت از اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به دنبال احیای چهره تخریب شده خود هستند اما تلاش‌های آن‌ها راه به جایی نخواهد برد.

وی در این دیدار همچنین بر موضع مشترک ایران و روسیه برای ایجاد آتش‌بس فوری در غزه و لزوم افزایش همکاری‌های نظامی و فنی دو کشور تاکید کرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا