برنامه نظام درباره بمب اتم چیست؟

آیا با توجه به تهدیدات اسرائیل، ایران یه سمت تولید سلاح هسته ای خواهد رفت؟

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه در گزارشی نوشت: ایران از شرق، شمال و غرب مواجه با کشور‌هایی است که تسلیحات اتمی در آن مستقر هستند. برخی از آنان رویکرد خصمانه‌ای با ایران دارند.

مضاف بر اسامی مذکور در باشگاه ۹ دارنده تسلیحات اتمی، همسایه شمالغربی ایران نیز میزبان تسلیحات اتمی است.

اندیشکده بروکینگز (The Brookings) آماری به نقل از فدراسیون دانشمندان آمریکایی (FAS) منتشر کرد که نشان می‌داد ارتش آمریکا ۱۵۰ بمب گرانشی هسته‌ای B ۶۱ را در پایگاه‌های خود در کشور‌های عضو ناتو مستقر کرده است.

بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند و ترکیه اسامی این کشور‌ها هستند.

گزارش‌های حاکی از آن است که ۵۰ فروند از این نوع بمب در پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در کشور ترکیه مستقر است. مجموعاً عددی بالغ بر ۶۵۶۰ کلاهک اتمی در شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری ایران قرار دارد.

«کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در مصاحبه با الجزیره تصریح کرد که ایران ظرفیت تولید بمب اتمی دارد، ولی تصمیمی برای تولید ندارد، اما اگر موجودیت ایران تهدید شود، ناچاراً دکترین هسته‌ای ایران تغییر خواهد کرد.

 

گمانی زنی درباره ساخت سلاح هسته ای توسط ایران بعد از آن تقویت شد که سردار احمد حق طلب فرمانده سپاه حفاظت و امنیت مراکز هسته‌ای کشور گفته بود: اگر رژیم جعلی صهیونیستی بخواهد از تهدید حمله کردن به مراکز هسته‌ای کشورمان برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده ابزاری کند، تجدید نظر در دکترین و سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و عدول از ملاحظات اعلامی گذشته محتمل و قابل تصور می‌باشد.”

 

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به این گمانی زنی ها در نشست‌خبری با خبرنگاران، ضمن بیان اینکه ایران به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود در چارچوب عضویت ایران در آژانس و در چارچوب معاهده ان. پی. تی و موافقتنامه جامع پادمان ادامه می‌دهد، تاکید کرد موضوع «سلاح هسته‌ای» در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد و بار‌ها مواضع جمهوری‌اسلامی در این زمینه اعلام شده و تغییری دراین دکترین رخ نداده است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا