باقری: رویکرد ایران گسترش همکاری با کشورهای بالکان با هدف تقویت ثبات و امنیت است


«گوران الکسیچ»، قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان که به‌منظور انجام دور دوم رایزنی‌های سیاسی با ایران، در رأس یک هیات از وزارت امور خارجه‌ صربستان در تهران به سر می‌برد؛ روز یک‌شنبه ۱۵ مرداد، با علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه‌ کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، در این دور از رایزنی‌ها که با دستور کار گفت‌وگو درخصوص موضوعات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای، و رخدادهای بین‌المللی انجام شد؛ طرفین نسبت به روند روبه‌گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف ابراز خرسندی کردند.

باقری رویکرد ایران در قبال اروپا را مبتنی بر همکاری و احترام متقابل دانست و افزود: سیاست  کلی جمهوری اسلامی ایران، همواره ارتقاء ثبات و امنیت در اروپا بوده‌ و در این مسیر آماده‌ همکاری است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بالکان را به مثابه‌ قطب‌نمای امنیت در اروپا دانست و تأکید کرد:  سیاست ایران در قبال این منطقه‌ی راهبردی همکاری با کشورهای منطقه با هدف تحکیم ثبات و امنیت است.

باقری، ارتقای همکاری‌های تجاری میان ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه صربستان را یک ضرورت دانست و اضافه کرد: پایداریِ ثبات و امنیت در گرو تحکیم پیوندهای اقتصادی است. از این رو؛ افزایش تبادلات تجاری و ارتقای همکاری‌های اقتصادی را نه صرفاً یک هدف‌گذاری اقتصادی، بلکه یک راهبرد امنیت‌ ساز دانست.

گوران الکسیچ، قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان نیز ضمن اظهار خرسندی از حضور در ایران، سفر خود را سازنده و در راستای ارتقای مناسبات دو کشور دانست.

وی سیاست دولت صربستان را گسترش ارتباطات در کلیه‌ زمینه‌ها با کشورهای دوست بویژه ایران عنوان نمود و  ضمن قدردانی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از یکپارچگی سرزمینی صربستان، تاکید کرد: رییس جمهور صربستان خواستار توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌های موجود است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه صربستان در تایید سخنان همتای ایرانی، افزایش حجم تجارت میان دو کشور را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد و تلاش سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و بلگراد برای دست‌یابی به هدف مذکور را ارزشمند توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، قائم‌مقام وزیر امور خارجه صربستان در اقامت دو روزه در ایران با وزیر امور خارجه کشورمان، معاون دیپلماسی اقتصادی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز ملاقات کرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا