ایران محدودیتی برای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود قائل نیست


آفتاب‌‌نیوز :

ابوالفضل عمویی با اشاره به گزارش منتشر شده از آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: درباره اخباری که از گزارش ماه سپتامبر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رسانه ها درج پیدا کرده است، چندین نکته حائز اهمیت است. نکته اول اینکه عدم حفاظت آژانس انرژی اتمی و دبیرخانه آن از اطلاعات محرمانه است. گزارش مدیرکل حاوی بازرسی از مراکز طبقه بندی شده ایران است و گزارش نیز باید به صورت طبقه بندی منتشر شود. اما این بار چندم است که ما شاهد هستیم که اطلاعات یک گزارش محرمانه توسط رسانه های غربی به صورت پرتعداد منتشر می شود که نشان دهند ضعف آژانس بین المللی انرژی اتمی در حفاظت از اطلاعات بوده و یکی از نقدهایی که همواره به دبیرخانه آژانس وارد است این بوده که نسبت به نگهداری و محدودیت  انتشار اطلاعات اقدام لازم را انجام نمی دهد.

در حال حاضر ما برای پاسخگویی به نیاز کشور اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی می کنیم و بر اساس گزارش اخیر ذخایر کشور به ۱۲۱ کیلو افزایش پیدا کرده است

وی در ادامه اظهار کرد: درباره محتوای گزارش نیز نکته اصلی این بوده که یک فضاسازی صورت گرفته بود که جمهوری اسلامی پیش از تهیه گزارش غنی سازی سطح بالای خود را  متوقف کرده و ذخایر ایران کاهش یافته است. بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده و ما هم در داخل کشور در جریان آن قرار داریم، باید بگویم جمهوری اسلامی امروز محدودیتی برای برنامه هسته ای صلح آمیز خود قائل نیست؛ بلکه این اراده و خواست کشور ما و نیازهای داخلی ماست که تعیین می کند تا چه سطحی از غنی سازی را با چه مقدار ذخیره انجام دهیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر برای تهیه ماده مولیبدن که مورد استفاده در رادیو داروها و مقابله با سرطان است، ما اورانیم را برای نیاز کشور تا ۶۰ درصد غنی می کنیم و ذخایر کشور نیز در فصل گذشته ۱۱۴ کیلو بوده و گزارش اخیر نیز نشان می‌دهد که به ۱۲۱ کیلو افزایش پیدا کرده است. در واقع هم غنی سازی ۶۰ درصد در کشور ادامه دارد و هم ذخایر ما در حال افزایش بوده است. از این جهت فضاسازی غربی‌ها برای اینکه محدودیتی به برنامه هسته ای صلح آمیز ما تحمیل کنند، بی مبنا و غیر واقعی است.

امروز این اراده جمهوری اسلامی ایران است که تعیین می کند که ما به چه میزان غنی سازی داشته و به چه میزان ذخیره انجام دهیم

وی در ادامه تاکید کرد: طبق قانون اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌ها دولت مکلف به انجام غنی سازی ۲۰ درصد است و این غنی سازی ادامه دارد. در صورتی که کشور نیاز داشته باشد مثل حال حاضر که ما نیاز به اورانیوم با غنای ۶۰ درصد داریم، غنی سازی در هر سطحی صورت خواهد گرفت. اکنون این اراده جمهوری اسلامی است که تعیین می کند که ما باید چه میزان غنی سازی و در چه سطحی و چه میزان ذخیره انجام دهیم. این با چارچوب قانون اقدام راهبردی نیز همخوانی دارد. مجموعه برنامه هسته ای ما، مجموعه ای صلح آمیز و روبه جلو است. توسعه دانشی که در این حوزه صورت گرفته از جمله در حوزه تهیه آب سنگین با کیفیت و مشتقات آن در حوزه های مختلف نیاز  کشور در صنایع سم زدایی، کشاورزی، حوزه های دارویی سر ریز دانش هسته ای گستری پیدا کرده است. امروز دانش هسته ای یکی از دانش های پیشران توسعه کشور است. فضاسازی برای محدودیت آن نیز بی نتیجه است.

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: در واقع این غربی ها بودند که یک توافق دوطرفه را به چالش کشیدند. آمریکایی ها با خروج از توافق برجام ۲۰۱۵ و اروپایی ها نیز در بد عهدی انجام تعهدات خود ایران را به مرحله ای رساندند که در حالی که برای ۱۵ بار گزارش  مدیرکل آژانس اجرای تعهدات را از جانب ایران را تایید کرده بود، جمهوری اسلامی به این نتیجه رسید که به صورت یکجانبه نمی تواند اجرای تعهدات را به عهده بگیرد و طبق پاراگراف ۲۶ به اقدامات جبرانی دست زد.

گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه روشنی از فعال بودن و پویا بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این اقدامات جبرانی نیز در قانون اقدام راهبردی نیز به تصویب رسیده است. بنده فکر می کنم گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه روشنی از فعال بودن و پویا بودن برنامه هسته ای ایران است. با تداوم غنی سازی در سطوح مختلف ۵ درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد دانش حوزه غنی سازی و حفظ صنعت سوخت  در شکور تعمیق پیدا کرده است. با این حال جمهوری اسلامی اراده لازم برای رسیدن به یک توافق با طرف های مقابل را نشان داده است. سابقه ما نیز نشان می دهد که در صورت رسیدن به توافق، طرف برهم زننده توافق نخواهیم بود.

وی افزود: آنچه که تا به امروز مانع احیا تعهدات طرفین در برجام بوده ابهام ما نسبت به اراده طرف مقابل است. طرف مقابل هنوز نتوانسته ما را قانع کند که منافع مردم ما را تامین کرده و تحریم ها را به صورت واقعی لغو خواهد کرد. این چالشی است که برای رسیدن به توافق پیش روی ما قرار دارد. با این حال کشور معطل رسیدن به یک توافق نمانده است؛ بلکه امروز با حرکت هایی که در حوزه تقویت توسعه فروش نفت صورت گرفته و یا تلاش هایی که برای یافتن شرکای جدید تجاری ایرام صورت  می گیرد، مانند عضویت جمهوری اسلامی ایران در شانگهای یا بریکس و تقویت روابط با همسایگان همه در جهت تقویت راهبردهای تجارت خارجی کشور است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا