آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات: توصیه‌ای برای انتخابات نداریم / سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه بسیار سخت شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: آذر منصوری در نشست خبری امروز خود با بیان این‌که «صدای جریان اصلاحات در چند سال اخیر در فضای رسانه‌ای کشور کمتر شنیده می‌شود»، اظهار کرد: با توجه به فعالیت رسانه‌ای مخالفان اصلاحات در داخل و خارج کشور، باید بعد رسانه‌ای جریان اصلاحات تقویت شود.

وی ادامه داد: سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه بسیار سخت شده است. دفاع از جریان اصلاحات اهمیت دارد، چون در صورت نبودش باید پیش از پیش نگران آینده ایران بود.

رئیس جبهه اصلاحات همچنین با طرح این پرسش که «اصلاح‌طلبان در کدام نقطه ایستاده و چه تحلیلی از رفتار حاکمیت و جامعه دارند؟»، افزود:  به عنوان یک جریان دموکراسی خواه، مدافع حقوق بشر و مدافع حق مردم ایران باید بتوانیم عاملیت داشته باشیم و به این پرسش پاسخ داد که در این مقطع چه باید کرد؟

منصوری خاطرنشان کرد: در این مدت بیش از ۱۷ جلسه و بیش از ۵۰ ساعت با احزاب اصلاح طلب جلسه داشته و با آن‌ها گفتگو کرده‌ایم تا به تحلیل واقع‌بینانه‌تر برسیم. جامعه به خصوص از سال گذشته دنبال گروهی می‌گردد که در داخل کشور مطالباتش را پیگیری کند.

رئیس جبهه اصلاحات گفت: بیانیه‌ها و مواضع جبهه اصلاحات برآیند همین گفتگو‌ها و تحلیل از رفتار حاکمیت و جامعه بوده است. تصمیمات  با رای بیش از دو سوم رای اعضای مجمع عمومی و بیانیه‌ها با حدود سی امضای اعضا تصویب شده است.

وی تاکید کرد: حفظ مسیر اصلاح‌طلبانه، قانونی، مدنی، مسالمت‌جویانه و پرهیز از خشونت و  دفاع از حقوق همه شهروندان با همه سلایق و دیدگاه‌ها و دفاع از حقوق بشر تک تک شهروندان ایران را دنبال می‌کنیم و این شاخص‌ها نقطه تمایز ما با سیار جریان‌هاست.

وی با انتقاد از قانون اخیر انتخابات گفت: ما بنا نداشتیم مستقیم وارد مساله انتخابات شویم، چون در آسیب‌شناسی خود به این نتیجه رسیدیم که گفتمان اصلاحات متناسب با شرایط جامعه به روزرسانی شود؛ بنابراین دنبال نوسازی گفتمان اصلاحات با تکیه بر بیانیه ۱۵ ماده‌ای سال گذشته آقای خاتمی هستیم.

این فعال سیاسی هم‌چنین با اشاره به رویکرد بخشی از مردم نسبت به تاثیر رای‌شان در انتخابات گفت: با قانون جدید انتخابات، جبهه اصلاحات در موقعیتی  قرار گرفت که  توصیه‌ای برای انتخابات  ندارد. این به معنی قهر با صندوق و فاصله گیری از انتخابات نیست و اصلاحات باید تلاش کند که به انتخابات و صندوق رای معنا ببخشد.

۶ عضو رسمی احزاب اصلاح طلب اعلام کرده اند تایید شده‌اند

جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات هم در پاسخ به پرسشی درباره تعداد اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شده در انتخابات، گفت:، چون جبهه توصیه‌ای درباره ثبت نام‌ها نداشته است، آمار رسمی هم از تعداد افراد تایید صلاحیت شده ندارد، ولی ۶ عضو رسمی احزاب اصلاح طلب اعلام کرده‌اند تایید شده‌اند و بر اساس آمار متفاوت احزاب اصلاح‌طلب  در کل کشور گفته شده شاید به عدد ۳۰ نفر برسند.

وی معتقد است: اگر می‌گویند اقبال مردم به اصلاحات کم شده است، به خاطر موانع پیش روی اصلاح‌طلبان است. باید تلاش کنیم صندوق را به مردم بازگردانیم. اگر اصلاح طلبان در انتخابات فعال نبودند، امروز در این جایگاه برای نشست خبری  نبودیم. ما با انتخابات قهر نکرده و از همه امکانات خود برای مردم استفاده می‌کنیم.

اصلاح طلبان در دوگانه مشارکت و تحریم نیستند

منصوری هم گفت:  این اولین و آخرین انتخاباتی نیست که اصلاح طلبان در آن حضور دارند. در مورد انتخابات ریاست جمهوری در همان مقطع براساس تحلیل از وضعیت حاکمیت و جامعه، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به این‌که «هیچ کس حق تعیین تکلیف برای مردم برای رای دادن یا ندادن، ندارند، زیرا رای دادن حق مردم است»، تصریح کرد: ما اکنون در دوگانه مشارکت و تحریم قرار نگرفته‌ایم؛ بلکه امکان ارائه لیست براساس خواست مردم را نداریم.

کسی حق ندارد اصلاحات را متهم به قهر یا عبور و تحریم از انتخابت کند

محمد سالاری رئیس کمیته راهبردی جبهه اصلاحات در پاسخ به پرسشی در خصوص راهبرد جبهه اصلاحات، اظهار کرد: جبهه اصلاحات مبتنی بر اقتضائات زمان تصمیم‌گیری می‌کند. کسی حق ندارد اصلاحات را متهم به قهر یا عبور و تحریم از انتخابت کند. راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات که براساس خرد جمعی گرفته شده است، این است که اصلاح طلبان به دنبال انتخابات رقابتی، آزاد، مشارکتی و منصفانه باشد. جناح مقابل بر اساس همین راهبرد، می‌گوید اصلاحات از انتخابت عبور کرده است. جایگاه نهاد انتخابات برای ما اولی است. ما از انتخابات عبور نمی‌کنیم، ولی وقتی کسی نداریم، نمی‌توانیم لیست بدهیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا