۷ راه برای کمک به سم‌زدایی طبیعی بدن

خیلی از افراد بعد از چند روز مسافرت، تعطیلی و یا مهمانی و پرخوری‌کردن به این فکر می‌کنند که حالا باید بدن خود را پاک‌سازی کنند و با این هدف سراغ رژیم‌های غذایی سخت و محدودکننده می‌روند یا محصولات دتاکس یا سم‌زدا خریداری می‌کنند، مثل چای دتاکس، مکمل و….

اما واقعیت یک چیز ساده است: اینکه شما برای سم‌زدایی یا پاک‌سازی بدن خود باید حتما محصول خاصی را بخرید و مصرف کنید یا از خوردن یک سری از غذا‌ها پرهیز کنید تا سموم از بدنتان خارج شوند، صرفاً یک ترفند بازاریابی است.

بدن شما خودبه‌خود سم‌زدایی می‌کند

بیشتر بدن‌های سالم برای حذف سموم و ضایعات خود به کمک نیاز ندارند. نقش اصلی اندام‌های گوناگون در سیستم بدن این است که سموم را متابولیسم و حذف کنند. تا زمانی که این سیستم سالم است، کار خودش را هر روز به‌صورت خودکار انجام می‌دهد.

کبد، کلیه‌ها، ریه‌ها، سیستم لنفاوی، کولون و حتی پوست شما در سم‌زدایی پیوسته بدن نقش دارند. این ارگان‌ها و سیستم‌ها خودشان به اندازه کافی و به طور مؤثر، سموم و مواد اضافی را دفع می‌کنند، بنابراین یک رژیم غذایی خاص یا مکمل دتاکس واقعاً لازم نیست. شواهد بسیار کمی مبنی بر مؤثربودن فواید رژیم غذایی دتاکس وجود دارد.

«دتاکس» فقط کلمه‌ای برای بازاریابی هوشمندانه است

در بهترین حالت، رژیم‌های غذایی دتاکس مصرف غذا‌های فراوری شده و الکل و غذا‌های التهاب‌زا در تغذیه‌تان را محدود می‌کنند؛ اما در بدترین حالت می‌توانند مواد مغذی مهمی را از رژیم غذایی شما حذف کنند. یک غذا یا نوشیدنی نمی‌تواند بدن شما را سم‌زدایی کند.

غذا‌هایی که سولفور یا گوگرد زیادی دارند، مثل پیاز، سیر و بروکلی همگی برای دفع سموم سنگین از بدن مفیدند. غذا‌های سولفوردار، اثرگذاری آنتی‌اکسیدان گلوتاتیون را نیز تقویت می‌کنند. گلوتاتیون در فرایند طبیعی سم‌زدایی بدن نقش مهمی دارد

در مصرف مکمل‌های غذایی دتاکس باید بسیار محتاط باشید. زیرا سازمان غذا و دارو نظارتی بر تولید این محصولات ندارد. کمپانی‌های تولید مکمل نیازی به تأیید از جهت اعتبار و ایمن بودن محصولات خود ندارند و بدون چنین مجوزی آن‌ها را به بازار عرضه می‌کنند. یعنی بیشتر آن‌ها حاوی آنچه ادعا می‌کنند نیستند و تأثیری هم ندارد و یا در واقع می‌توانند مضر هم باشند.

تنها زمانی که بدن ممکن است نتواند فرایند سم‌زدایی خود را به‌درستی انجام دهد، طی یک بیماری‌های خاصی است. بیماری‌های مربوط به اندام‌های سم‌زدا مثل کبد و کلیه‌ها می‌تواند موجب تجمع مقدار ناسالمی از سموم در بدن شود. اگر بدن شما عملکردی در این سطح داشته باشد و سم‌زدایی آن به مشکل بربخورد، فقط یک برنامه درمانی تجویزشده توسط پزشک، و نه یک رژیم غذایی یا مکمل دتاکس، بهترین راه‌حل مسئله است.

چگونه از فرایند طبیعی سم‌زدایی بدن حمایت کنیم؟

شما با یک سری از عادت‌ها و رفتار‌های سالم می‌توانید از فرایند طبیعی و بیولوژیکی سم‌زدایی بدن خود حمایت کنید. یک رژیم غذایی متعادل که بخش عمده آن از غذا‌های سالم و طبیعی و گیاهی است به‌طورکلی حامی سلامت و تندرستی شماست، از جمله سیستم‌های طبیعی سم‌زدای بدنتان.

هر روز به اندازه کافی آب بنوشید

سیراب و هیدراته نگه‌داشتن بدن برای دفع سموم و اضافاتی مثل کربن‌دی‌اکسید و اوره خیلی مهم است. کم‌آبی بدن تأثیر منفی بر توانایی دفع مواد مضر از طریق عرق و ادرار و تنفس می‌گذارد. کار سختی نیست؛ همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و به‌محض خالی‌شدن دوباره آن را پُر کنید. چای‌های بدون کافئین و آبمیوه‌های بدون قند مثل آبمیوه‌های طبیعی و تازه نیز انتخاب‌های خوبی برای هیدراته نگه‌داشتن بدن هستند.

بهداشت خواب را رعایت کنید

خواب و استراحت خوب شبانه، فرصتی است تا بدن شما شارژ شده و عملکرد‌های حیاتی خود را بهینه کند، از جمله سم‌زدایی طبیعی. وقتی کمبود خواب مزمن دارید، بدنتان این فشار را تحمل می‌کند و سیستم‌های مهم نمی‌توانند با تمام توان و ظرفیت خود کار کنند. در نتیجه سلامتی شما تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و فرایند سم‌زدایی طبیعی بدن به‌خوبی اتفاق نمی‌افتد. همه افراد در مورد اهمیت خواب کافی زیاد می‌شنوند؛ اما متأسفانه خیلی از افراد هر شب هفت تا نه ساعت خواب خوب و باکیفیت ندارند.

غذا‌های آنتی‌اکسیدان‌دار بیشتر بخورید

غذا‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان از بدن در برابر عوامل استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند و در نتیجه به عملکرد سیستم‌های بدن کمک می‌کنند. بعضی از غذا‌های آنتی‌اکسیدان‌دار شامل انواع توت‌ها، فلفل‌دلمه‌ای، مرکبات، بروکلی، بنشن و چای سبز می‌شوند. خوشبختانه تمام غذا‌های گیاهی دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی هستند، بنابراین اگر سعی کنید بیشتر میوه و سبزی، غلات کامل، مغز‌ها و دانه‌ها، ادویه‌های گیاهی و حبوبات بخورید، یعنی آنتی‌اکسیدان‌های خوبی به بدنتان می‌رسانید.

الکل ممنوع

یکی از رایج‌ترین سمومی که افراد مصرف می‌کنند الکل است. وقتی الکل وارد بدن می‌شود کبد مجبور می‌شود به‌سختی کار کند تا آن را متابولیز کرده و اتانول آن را از بدن خارج کند.

از غذا‌های تخمیری غافل نشوید

گوارش سالم حامی سیستم‌های سم‌زدای بدن است. میکروبیوم روده ارتباط نزدیکی با سیستم ایمنی دارد و به تخریب سموم کمک می‌کند. غذا‌های تخمیری مثل کیم‌چی، کامبوجا، کفیر، ساورکرات و ماست سرشار از پروبیوتیک‌هایی هستند که به سلامت میکروبیوم روده‌ها کمک می‌کنند.

غذا‌ها و نوشیدنی‌های فراوری شده کمتر بخورید

غذا‌های بسیار فراوری شده مثل نوشابه، چیپس، کیک‌های صنعتی، پنیر‌های فراوری شده، فست‌فود‌ها و غذا‌های منجمد همگی باعث التهاب در تمام بدن می‌شوند. این التهاب سیستم‌های بدن از جمله سیستم‌های سم‌زدا را وادار می‌کند سخت کار کنند. ضمناً استفاده طولانی‌مدت و زیاد از غذا‌های فراوری شده با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مزمن ارتباط دارد، از جمله بیماری‌هایی که بر سیستم‌های سم‌زدای بدن اثر می‌گذارند، مثل بیماری‌های کبدی و کلیوی.

غذا‌های سولفوردار بیشتر بخورید

غذا‌هایی که سولفور یا گوگرد زیادی دارند، مثل پیاز، سیر و بروکلی همگی برای دفع سموم سنگین از بدن مفیدند. غذا‌های سولفوردار، اثرگذاری آنتی‌اکسیدان گلوتاتیون را نیز تقویت می‌کنند. گلوتاتیون در فرایند طبیعی سم‌زدایی بدن نقش مهمی دارد.

در پایان

بدن‌های سالم نیازی به کمک برای سم‌زدایی ندارند و خودشان به طور اتوماتیک این کار را انجام می‌دهند. رژیم‌های غذایی سم‌زدا یا دتاکس توصیه نمی‌شوند. در عوض بهتر است تمرکز خود را روی افزودن غذا‌های سالم و طبیعی بیشتر به رژیم غذایی خود بگذارید. بیشتر انواع میوه و سبزی و غلات کامل مصرف کنید تا سلامت باشید و به فرایند‌های طبیعی بدن خود کمک کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا