۵ دقیقه فعالیت واقعی در روز خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 مهر:یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که دوره‌های کوتاه فعالیت بدنی شدید در طول روز می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان حتی در افرادی که دوست ندارند ورزش کنند، کمک کند.

 

 به نقل از هلث دی نیوز، «امانوئل استاماتاکیس»، محقق ارشد و پروفسور فعالیت بدنی، سبک زندگی و سلامت جمعیت در دانشگاه سیدنی استرالیا، گفت: «افرادی که روزانه حدود ۳.۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید متناوب داشتند، خطر کلی سرطان در آنها تا حدود ۱۸ درصد کاهش یافت.»

 

هر چقدر این زمان بیشتر باشد باعث محافظت بیشتر در مقابله با سرطان می‌شود، به ویژه برای سرطان‌هایی که قبلاً به خوبی به فعالیت بدنی پاسخ می‌دهند.

 

استاماتاکیس گفت: «برای افرادی که شروع کردن یا پایبندی به یک برنامه ورزشی برایشان سخت است، مطالعه ما نشان می‌دهد که انجام چند دوره کوتاه فعالیت شدید در طول روز ممکن است برای سلامت شأن در طولانی‌مدت مفید باشد.»

 

برای این مطالعه، استاماتاکیس و همکارانش از ابزارهای پوشیدنی برای ردیابی فعالیت روزانه بیش از ۲۲۰۰۰ نفر از ساکنان بریتانیا استفاده کردند که به محققان گفته بودند به ورزش کردن اهمیتی نمی‌دهند.

 

محققان سوابق سلامتی این گروه را به مدت نزدیک به هفت سال برای نظارت بر سرطان دنبال کردند.

 

استاماتاکیس گفت که حدود نیمی از شرکت کنندگان حداقل ۴.۵ دقیقه فعالیت شدید در روز داشتند.

 

وی گفت: «انجام ۴.۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در سبک زندگی متناوب با کاهش ۲۰ تا ۲۱ درصدی در کل خطر سرطان مرتبط است.»

 

او افزود که وقتی نوبت به سرطان‌های مرتبط با فعالیت بدنی مانند سرطان سینه، ریه و روده بزرگ می‌رسد، مردم حتی بیشتر از آن سود می‌برند.

 

به گفته استاماتاکیس: «برای مثال، با حداقل دوز ۳.۵ دقیقه در روز، خطر ابتلاء به سرطان مرتبط با فعالیت بدنی ۲۸ تا ۲۹ درصد کاهش می‌یابد. با ۴.۵ دقیقه در روز خطر سرطان مرتبط با فعالیت بدنی ۳۱ تا ۳۲ درصد کاهش یافت.»

 

او خاطرنشان کرد که حتی فعالیت‌های کوتاه مدت می‌تواند باعث بهبود مقاومت به انسولین و التهاب مزمن شود که هر دو از فاکتورهای پرخطر سرطان هستند.

 

استفاده از پله به جای آسانسور، بازی با کودک نوپا یا حیوان خانگی، جاروبرقی کشیدن، تمیزکاری خانه و هرس کردن برگ درختان همه می‌توانند از جمله فعالیت‌های بدنی روزمره باشند که برای بدن مفید هستند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا