کمبود این ویتامین سلامت مغزتان را هدف می‌گیرد


آفتاب‌‌نیوز :

ویتامین D که گاهی ویتامین آفتاب نامیده می‌شود، برای حفظ و تراکم استخوان‌ها ضروری است و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی و سیستم قلب و عروق، بر عملکرد غدد درون ریز نیز موثر است.

از طرفی تحقیقات قبلی نشان می‌دهد کمبود ویتامین D خطر ابتلا به فشار خون را افزایش داده و بر ترشح انسولین در بیماران مبتلا به دیابت اثر منفی دارد.

محققان به تازگی تاثیر ویتامین D بر سلامت مغز و سیستم اعصاب را مورد بررسی قرار دادند. یک مطالعه نشان می‌دهد کمبود ویتامین D احتمال بروز اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد. مطالعات دیگر ارتباط کمبود ویتامین D و کاهش عملکرد شناختی در جوندگان را نشان می‌دهد.

مطالعات اخیر محققان دانشگاه کویینزلند در استرالیا نشان می‌دهد کمبود ویتامین D بر عملکرد مغز تاثیر مستقیم دارد.

در این مطالعه همچنین آمده است منیزیم در تعیین میزان تولید ویتامین D در بدن موثر است.

برای مطالعه بیشتر محققان موش‌های سالم را به مدت ۲۰ هفته از ویتامین D محروم کردند. نتایج نشان داد این موش‌ها پس از بیست هفته در یادگیری موارد جدید مشکل داشتند، از طرفی اسکن مغزی نشان داد شبکه پری نورال (perineuronal) در هیپوکامپ این جوندگان کاهش می‌یابد. هیپوکامپ ناحیه اصلی مربوط به حافظه در مغز است. شبکه‌های پری نورال برای نورون‌ها نقش محافظ و داربست را ایفا می‌کنند و ارتباط نورون‌ها را با یکدیگر تثبیت می‌کنند. در ادامه این مطالعه آمده است کمبود ویتامین D شبکه پری نورال را در معرض تخریب قرار می‌دهد و به این طریق بر سلامت و عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد. این یافته می‌تواند در توسعه روش‌های درمانی جدید بیماری‌های عصبی موثر باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا