چاقی به قلب افراد جوان هم آسیب می‌رساند


آفتاب‌‌نیوز :

دانشمندان بریتانیایی دریافته اند افراد جوانی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری بودند فشارخون بالاتری داشته و ماهیچه قلب شان هم ضخیم شده بود.

«کایتلین وید»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بریستول بریتانیا، در این باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد هرگونه کاهش در شاخص توده بدنی در سن جوانی از ابتلا به مشکلات سلامت قلب و عروق در سنین بالاتر پیشگیری می‌کند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اگر روند اپیدمی چاقی افزایش یابد این احتمال وجود دارد که خطر بروز مشکلات قلبی عروقی نظیر سکته و بیماری قلبی عروق کرونر هم افزایش یابد.»

در این مطالعه، تیم تحقیق از آنالیز ژنتیکی جدیدی برای تعیین این موضوع استفاده کرد که ایا شاخص توده بدنی ناسالم موجب افزایش فشارخون یا تغییرات ساختاری در قلب می‌شود. بررسی‌ها شامل چندین هزار شرکت کننده ۱۷ تا ۲۱ سال بود که در مطالعه حضور داشتند.

محققان دریافتند شاخص توده بدنی بالاتر موجب فشارخون بالاتر شده یا فشار بیشتری به دیواره‌های عروق در بین زمان تپش قلب وارد می‌کند. اضافه وزن همچنین موجب بزرگ شدن بطن چپ که محفظه اصلی پمپاژ قلب است می‌شود.

وزن اضافی موجب می‌شود قلب سخت‌تر کار کند، در نتیجه باید خون بیشتری پمپاژ شود.

حال مطالعه جدید نشان می‌دهد افراد جوان دچار اضافه وزن ممکن است زودتر علائم هشداردهنده مشکل قلبی را نشان دهند. افراد جوان چاق با ریسک بالاتر نارسایی قلبی و دیابت مواجه هستند و احتمالا در سن پایین‌تر دچار حمله قلبی یا سکته می‌شوند.

محققان تاکید می‌کنند فعالیت فیزیکی منظم، حفظ فشارخون سالم و کلسترول و عدم سیگار کشیدن می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا