ویتامین‌هایی که ناخن‌هایتان را زیبا می‌کند


آفتاب‌‌نیوز :

برای داشتن ناخن‌های زیبا و مقاوم باید از مواد غذایی که حاوی ویتامین‌های مختلفی هستند استفاده کرد و در این میان نقش برخی از ویتامین‌ها در سلامت و استحکام ناخن‌ها نقش بسزایی دارد، در اینجا به معرفی مواد غذایی که حاوی ویتامین‌های مقوی برای ناخن‌ها هستند می‌پردازیم. 

بیوتین

بیوتین یا همان ویتامین B به رشد و استحکام ناخن‌ها کمک بسزایی می‌کند و علاوه بر آن باعث رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینو اسید‌های پروتئینی که برای رشد ناخن‌ها ضروری می‌شود.

بیوتین بیشتر در گوشت و جگر، زرده تخم مرغ، محصولات لبنی، مخمر، سالمون، آووکادو، سیب زمینی شیرین، آجیل، دانه و حتی گل کلم وجود دارد.

آهن

آهن ویتامین مورد نیاز برای استحکام ناخن‌ها است اگر کمبود آهن دارید، شکل و ظاهر ناخن هایتان ممکن است آسیب ببیند.

منیزیوم 

مصرف مقادیری منیزیوم برای جلوگیری از خوردگی عمودی ناخن‌ها بسیار مهم است. این مواد معدنی به کمک سنتز پروتئین به تشکیل ناخن‌های جدید کمک می‌کنند.

دانه‌های کامل، به ویژه کل گندم، سبزیجات برگ سبز تیره، بادام، بادام زمینی و لوبیا منبع خوبی از منیزیوم هستند.

پروتئین 

مصرف کافی پروتئین برای تولید کراتین ضروری است، زیرا کراتین مسئول حفظ ناخن‌های قوی و انعطاف پذیر است.

پروتئین را می‌توان در غذا‌های حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات، غذا‌های گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت.

روی

روی برای رشد سالم ناخن‌ها لازم است؛ پروتئین‌های حیوانی یک راه عالی برای ایجاد روی در بدن هستند، البته برخی از غذا‌های گیاهی هم این ماده معدنی را تامین می‌کنند.

پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ منبع غنی از روی هستند و، سویا، نخود، لوبیای، آجیل (مانند بادام و بادام زمینی) و دانه نیز هم از جمله پروتئین‌های گیاهی حاوی روی هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا