سرماخوردگی خیلی شدید نشانه اولیه این سرطان است

تشخیص زودهنگام سرطان ریه می‌تواند برای جلوگیری از گسترش بیماری حیاتی باشد.

علائم اصلی بیماری معمولا تا زمانی که پیشرفت نکند، قابل تشخیص نیستند. اما علائم خفیفی وجود دارد که با رشد اولیه بیماری مرتبط است.

به گفته سرویس سلامت ملی انگلیس سرطان ریه در مراحل اولیه علائمی ندارد، اما با پیشرفت بیماری، چندین علامت مهم از جمله سرفه خونی و از دست دادن اشتها ممکن است ظاهر شود. اما پزشکان درباره علائمی که ممکن است با سرماخوردگی اشتباه گرفته شوند، هشدار می‌دهند.

انجمن قفسه سینه آمریکا گفته: علائم سرطان ریه می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است فردی اصلا علائم نداشته باشد یا احساس کند برونشت یا سرماخوردگی بدی دارد که درمان نمی‌شود. علائم دیگر سرفه‌ای است که به مرور بدتر می‌شود، تنگی نفس، درد قفسه سینه، صدای خشن و عفونت‌های منظم ریه است.

سرویس سلامت ملی انگلیس، علائم کمتر رایج سرطان ریه را تغییرات در ظاهر انگشتان، مانند انحنای بیشتر یا بزرگتر شدن انتهای آن‌ها (به این حالت چاق شدن انگشتان می‌گویند)، مشکل در بلع (دیسفاژی) یا درد هنگام بلع، درد مداوم قفسه سینه یا شانه اعلام کرد.

سرطان ریه به احتمال زیاد پس از تشخیص زودهنگام یعنی زمانی که کمترین علائم را نشان می‌دهد، درمان می‌شود. با توجه به این موضوع، غربالگری سرطان ریه برای افرادی که در معرض خطر بالایی هستند، ضروری است.

مراکز درمان سرطان آمریکا گفته: برخی از علائم خفیف ممکن است بسته به اینکه کدام قسمت از ریه تحت تأثیر قرار گرفته، مشاهده شود. علائم اولیه سرطان ریه ممکن است یک سرفه خفیف یا تنگی نفس باشد.

پزشکان می‌گویند: افرادی که سیگار می‌کشند بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند، اگرچه سرطان ریه در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند نیز رخ می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان ریه با مدت زمان و تعداد سیگار‌هایی که فرد مصرف کرده، افزایش می‌یابد. اگر فردی حتی پس از چندین سال سیگار کشیدن، سیگار را ترک کند، می‌تواند شانس ابتلا به سرطان ریه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

البته پزشکان تاکید دارند برای اطمینان بیشتر، مراجعه به متخصصان و انجام آزمایشات بسیار مهم است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا