خواص درمانی این گیاه برای قلب و معده و کبد


آفتاب‌‌نیوز :

 تحقیقات دانشمندان نشان داده که گیاه بادرنجبویه در محافظت از قلب و کبد در برابر بیماری‌های معمول آن‌ها موثر است. بادرنجبویه خواص ضدباکتریایی و آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد که این ویژگی اجازه نمیدهد که بیماری‌ها در برابر دارو‌ها مقاومت کنند.

قلب

مصرف بادرنجبویه به مدت ۱۴ روز موجب کاهش ضربان قلب و کم شدن اضطراب می‌شود. تپش قلب خوش خیم، احساس تند زدن قلب می‌تواند باعث ناراحتی و ناتوانی شود. درمان‌های موجود چندان موثر نیستند و عوارض جانبی ناخواسته‌ای هم دارند.

در طب سنتی ایران از عصاره برگ بادرنجبویه به عنوان مقوی قلب و کاهش تنش، بی قراری و تحریک پذیری استفاده می‌شود. دانشمندان معتقدند که دو هفته مصرف این گیاه به طور قابل توجهی دفعات حملات و اضطراب را در بیماران مبتلا به تپش قلب خوش خیم که احتمالا ناشی از عوامل روانی است کاهش داد. گزارش شده است که عصاره آبی بادرنجبویه ضربان قلب را بدون تغییر نیروی انقباضی کاهش می‌دهد.

 معده

اسانس این گیاه در آرام کردن درد معده با منشاء عصبی، احساس چنگ زدگی در معده، استفراغ‌های دوران بارداری، درمان نفخ معده و روده و رفلاکس معده مؤثر است. دو فنجان آب جوش را در ۵ قاشق از گیاه بادرنجبویه تازه یا خشک بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد میل کنید.

 کبد

گیاه بادرنجبویه یا ملیسا به دفع سموم از کبد و حفظ سلامتی آن کمک می‌کنند. بهبود وضعیت کبد از دیگر خاصیت‌های این گیاه است که می‌تواند منجر به کاهش چربی‌های کبد شود. نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد این گیاه ظرفیت چربی، کلسترول و تری گلیسرید را تنظیم می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا