بی تحرکی منجر به این بیماری می‌شود


آفتاب‌‌نیوز :

محققان بریتانیایی با بررسی شرایط جسمی و ذهنی بیش از ۵۰ هزار فرد مختلف بالای ۶۰ سال، دریافتند؛ کم تحرکی منجر به زوال عقل می‌شود. گفتنی است تمامی این افراد بالای ۶۰ سال داشته و شرایط آن‌ها در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در بانک زیستی بریتانیا ثبت شده بود.

در ادامه محققان خطر ابتلا به زوال عقل آن‌ها را به طور متوسط برای حدود هفت سال پیگیری کردند. دیوید ریکلن، پژوهشگر ارشد این مطالعه و استاد علوم زیستی و انسان شناسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، در این رابطه گفت: ما این مساله را بررسی کردیم که آیا نشستن زیاد می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد یا خیر. به نظر می‌رسد، اگر بیش از ۱۰ ساعت در روز بی تحرک باشید، خطر بیشتری وجود دارد.

لازم به ذکر است که اطلاعات این تیم مطالعاتی نشان می‌دهد عدم تحرک بیشتر حتی خطرناک‌تر بوده و سالمندانی که ۱۲ ساعت در روز بی تحرکی داشتند، ۶۳ درصد بیشتر در خطر ابتلا به زوال عقل بوده و این خطر در افرادی که ۱۵ ساعت در روز می‌نشینند، ۳۲۰ درصد افزایش می‌یابد. به گزارش سیناپرس، البته دکتر ریکلن تاکید کرد که این مطالعه ثابت نمی‌کند که عدم تحرک به تنهایی باعث زوال عقل می‌شود بلکه این موضوع احتمال ابتلا را بیشتر می‌کند.

وی در ادامه توضیحاتش افزود: این امکان وجود دارد که کاهش جریان خون به مغز بتواند به توضیح این نتایج کمک کند. از سوی دیگر ارتباط بین عدم تحرک و آلزایمر می‌تواند ناشی از این واقعیت باشد که عدم تحرک با خطر بیشتر بیماری‌های متابولیک قلبی، از جمله حملات قلبی، سکته مغزی، دیابت و یا بیماری کبد مرتبط است. به همین دلیل برای درک بهتر مکانیسم‌های زیر بنای این پدیده قطعاً کار‌های بیشتری باید انجام شود.

 شرکت کنندگان در این مطالعه ساکنان انگلستان، اسکاتلند و ولز بوده و میانگین سن آن ۶۸ سال بود و هنگامی که اطلاعات اولیه بهداشتی در هنگام ثبت نام جمع آوری شد، هیچ یک علائم زوال عقل نداشت. در ادامه و بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، آن‌ها به مدت سه تا هفت روز شبانه روز از یک ردیاب فعالیت روی مچ دست خود استفاده کردند. تا سال ۲۰۲۱، بیش از ۴۰۰ مرد و زن در این گروه مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شدند.

کلر سکستون مدیر ارشد برنامه‌های علمی و اطلاع رسانی در انجمن آلزایمر شیکاگو در این رابطه گفت: تعدادی از مطالعات پیشین، ارتباط بین زمان بی تحرکی و خطر ابتلا به زوال عقل را گزارش کرده بودند. با این حال، گزارش‌هایی نیز منتشر شده است که ارتباطی بین این دو مساله پیدا نکرده است. بنابراین، از تحقیقات تکمیلی در مورد این مساله استقبال می‌شود.

شرح کامل این یافته‌ها روز سه شنبه در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا