بهبود خواب و تقویت حافظه با این روغن


آفتاب‌‌نیوز :

محققان تایید کرده‌اند که رایحه درمانی با روغن نعناع فلفلی پتانسیل باورنکردنی برای تسکین درد دارد. این مطالعه بر روی بیمارانی متمرکز بود که پس از جراحی قلب باز با درد بعد از عمل مواجه بودند. درمان با روغن نعناع فلفلی نه تنها در کاهش درد موثر بود بلکه کیفیت خواب بیماران را نیز بهبود بخشید.

نویسندگان این مطالعه اظهار کردند که نتایج نشان می‌دهد که استنشاق اسانس نعناع فلفلی می‌تواند شدت درد بیماران را پس از جراحی قلب باز و در نتیجه استفاده بیماران از مسکن‌ها را کاهش دهد.

همچنین استفاده از این محصول گیاهی می‌تواند کیفیت خواب بیماران را در شب‌های اول بعد از عمل بهبود بخشد و آرامش بیشتری را برای آنان به ارمغان آورد. با توجه به تاثیر استنشاق اسانس نعناع فلفلی بر درد و کیفیت خواب، می‌توان نتیجه گرفت که این محصول گیاهی می‌تواند با خیال راحت به عنوان یک درمان مکمل در تسکین درد و ایجاد آسایش بیماران پس از جراحی قلب مورد استفاده قرار گیرد.

محققان دریافتند که روغن نعناع فلفلی برای سلامت دستگاه گوارش نیز مفید است و می‌تواند علائم سندرم روده تحریک‌پذیر، از جمله نفخ، گاز و درد معده را کاهش دهد.

روغن نعناع فلفلی می‌تواند ماهیچه‌های دستگاه گوارش را شل کند که می‌تواند برای افرادی که از سوء هاضمه رنج می‌برند مفید باشد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده موضعی از روغن نعناع فلفلی می‌تواند به تسکین انواع خاصی از درد‌ها از جمله سردرد و درد‌های عضلانی کمک کند. احساس خنکی آن می‌تواند درد سوختگی‌های جزئی را نیز کاهش دهد.

منتول موجود در روغن نعناع فلفلی می‌تواند به پاکسازی دستگاه تنفسی کمک کند و آن را به یک ماده انتخابی در بسیاری از دارو‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزای بدون نسخه تبدیل می‌کند. تولیدکنندگان از آن در عطرسازی و دارو‌های استنشاقی برای کاهش علائمی مانند احتقان و سرفه نیز استفاده می‌کنند.

نتایج تحقیقات نشان داده است که عطر روغن نعناع فلفلی باعث تقویت حافظه و افزایش هوشیاری می‌شود.

می‌توانید از روغن نعناع به روش‌های مختلفی استفاده کنید. می‌توان آن را برای رایحه درمانی استنشاق، پس از رقیق شدن با روغن حامل روی پوست اعمال کرد یا در پخش‌کننده برای پخش عطر در تمام اتاق استفاده کرد. روغن‌های حامل که با نام‌های روغن پایه و روغن گیاهی نیز شناخته می‌شوند، روغن‌های تهیه شده از گیاهان هستند که به تنهایی و یا برای رقیق کردن روغن‌های اسانسی به‌عنوان روغن پوست و برای مراقبت از پوست دست و صورت، ماساژ و آرموتراپی به کار می‌روند.

برخی از افراد نیز چند قطره از این ماده خوشبو را به آب حمام خود اضافه می‌کنند.

علیرغم فواید آن، افراد باید در استفاده از روغن نعناع احتیاط کنند. این روغن یک روغن قوی است و زمانی که مستقیماً روی پوست استفاده شود، می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا تحریک پوست در برخی افراد شود. همیشه توصیه می‌شود قبل از استفاده گسترده از آن، این ماده را بر روی پوست امتحان کنید.

کودکان، یا زنان باردار یا شیرده، باید فقط با تأیید یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از آن استفاده کنند، زیرا توصیه‌های عمومی معمولاً استفاده از آن را تأیید نمی‌کند.

افراد روغن نعناع فلفلی را نمی‌خورند و باید این کار را فقط تحت راهنمایی یک متخصص انجام دهند، زیرا می‌تواند عوارض جانبی مانند سوزش سر دل، گرگرفتگی، زخم‌های دهان و سردرد ایجاد کند.

این یافته‌های اولیه در مجله BMJ Supportive & Palliative Care منتشر شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا