اهمیت کنترل ترشح و عفونت های بانوان/ توصیه قبل از بارداری

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهر:یک متخصص زنان و زایمان، در خصوص ترشحات و عفونت های بانوان، توضیحاتی داد.

 

 راضیه اکبری، در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما، گفت: در ساختمان واژن تعدادی غدد ترشحی وجود دارد که با ترشح موادی خاص باعث عدم خشکی و لغزندگی در این ناحیه می‌شود. مقدار این ترشحات در طول سیکل قاعدگی (که با آغاز یک پریود شروع و با آغاز یک پریود دیگر تمام می‌شود) متفاوت است و همراه با بالا رفتن مقدار استروژن در بدن، مقدار این ترشحات نیز افزایش می‌یابد در هنگام بارداری، در مرحله تخمک گذاری (میانه سیکل) و همچنین با مصرف قرص‌های ضد بارداری، مقدار این ترشحات افزایش می‌یابد.

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این ترشحات جهت حفظ لغزندگی و جلوگیری از خشکی واژن ضروری و نشانه‌ای از سلامتی فرد است، بطوری که یکی از مشکلات بانوان یائسه، خشکی واژن است که به دلیل افت هورمون‌های دوران باروری اتفاق می‌افتد.

 

وی ادامه داد: بافت و رنگ این ترشحات در حالت طبیعی، سفید رنگ و کشسان است، اگر این ترشحات تغیر رنگ دهند و بوی بدی از آن متصاعد شود و یا فرد دچار خارش و سوزش در آن ناحیه شود، مراجعه به پزشک زنان الزامی است.

 

اکبری یادآور شد: شوینده‌های واژینال با از بین بردن باکتری‌های مفید واژن، خود باعث ایجاد زمینه‌ای مناسب برای بروز عفونت‌های ناحیه واژن محسوب می‌شوند.

 

این متخصص زنان و زایمان، بهترین ابزار برای حفظ تمیزی و بهداشت ناحیه واژن را، آب سالم دانست و تعویض روزانه لباس زیر را از قدم‌های کلیدی مراقبت از سلامت ناحیه واژن نام برد.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا شنا در استخرهای عمومی می‌تواند باعث عفونت‌های ناحیه واژینال شود، گفت: اگر فردی از سلامت کافی برخوردار باشد و نقص سیستم ایمنی نداشته باشد، همچنین مبتلا به عفونت زنان نیز نباشد، استخر نمی‌تواند باعث بروز این عفونت‌ها شود. گاهی اوقات فرد از قبل مبتلا به این عفونت است و بعد از بازگشت از استخر علائم این عفونت‌ها نمایان می‌شود و گمان می‌کند استخر باعث این علائم شده است.

 

این متخصص زنان و زایمان افزود: درد همیشگی و مداوم زیر شکم از علامت‌های اصلی عفونت‌های واژینال است و تنها راه تشخیص این دردها معاینه توسط متخصص زنان است‌.

 

وی به بانوانی که قصد بارداری دارند و همچنین بانوانی که نیاز به جراحی زنان دارند، توصیه کرد: قبل از اقدام به این موارد حتماً تحت معاینه داخلی زنان قرار بگیرند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از جوش شیرین برای درمان عفونت‌های واژینال مؤثر است، گفت: واژن یک سطح اسیدی و قلیایی (PH) طبیعی دارد که عفونت‌های واژینال این تعادل را به شیوه‌های متفاوتی بر هم می‌زند، به همین دلیل نمی‌توان برای همه بیماران شستشو با جوش شیرین را تجویز کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا