آیا خشک‌کن‌های دست در سرویس بهداشتی عمومی بهداشتی‌اند؟

نادیا زکالوند: اگر از آن دسته افراد هستید که وقتی به سرویس بهداشتی عمومی می‌روید، به‌جای دستمال کاغذی، از خشک‌کن‌های دست که با انتشار هوای گرم کار می‌کنند استفاده می‌کنید، خبر بدی برایتان داریم.

بنابر بررسی محققان، این خشک‌کن‌ها کاملا غیربهداشتی هستند. زیرا موقع کار کردن ممکن است باکتری‌های موجود در هوا را به درون خود کشیده و سپس روی دست‌هایی خالی کنند که تازه شسته شده و برای خشک شدن زیر هوای گرم آن گرفته شده است.

دانشمندان برای بررسی این احتمال، ظرف‌های آزمایشگاهی را زیر دستگاه‌های خشک‌کن دست خاموش در سرویس بهداشتی گرفتند، سپس آنها را به آزمایشگاه میکروبیولوژی بردند. این ظرف‌ها حدود ۲ دقیقه زیر دستگاه خاموش قرار داشتند، با اینحال در برخی از ظرف‌های آزمایشگاهی، حدود یک کلونی باکتری رشد کرده بود.

آنها سپس این ظروف را فقط ۳۰ ثانیه زیر دستگاه روشن قرار دادند و زیر میکروسکوپ، شاهد رشد حدود ۲۵۴ کلونی باکتری روی برخی از این ظروف بودند. البته بیشتر ظروف ۱۸ تا ۶۰ کلونی باکتری داشتند.

محققان برای پاسخ به این سوال که آیا این باکتری‌ها از هوای داخل سرویس بهداشتی به داخل دستگاه کشیده و سپس منتشر می‌شوند یا خود دستگاه به‌مرور زمان حاوی این باکتری‌ها شده و تکثیر می‌یابند، از فیلتر هپا که کوچکترین ذرات معلق در هوا را هم جذب می‌کند، استفاده کردند. نتیجه نهایی نشان داد بیشتر باکتری‌های موجود در این دستگاه‌های خشک‌کن از هوای داخل سرویس بهداشتی است و دستگاه تمام این میکروب‌ها را به خود جذب می‌کند، سپس موقع خشک کردن دست‌ها، آنها را به روی دست‌ها منتشر می‌کند.

اما باکتری‌ها چگونه در هوای سرویس بهداشتی پراکنده می‌شوند؟

هربار که سیفون توالت کشیده می‌شود، غبار ریزی از میکروب‌ها به هوا پراکنده می‌شود. این غبار که آن را با نام «ابرمدفوع» می‌توانیم بنامیم، محیطی به بزرگی ۶ مترمربع را پر می‌کند. باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که در مدفوع وجود دارد، معمولا در محیط‌های بیمارستانی موجب عفونت‌های روده‌ای می‌شود.

بنابه گفته محققان و کارشناسان بهداشت و سلامت، دست‌هایتان را پس از شستشو باید خشک کنید تا باکتری‌های موجود در هوا روی آنها ننشینند. اما به‌جای دستگاه خشک‌کن دست، از دستمال کاغذی‌های شخصی استفاده کنید.

منبع:

health.harvard

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا