کاهش قیمت میلگرد در روزهای آینده آری یا خیر؟

بسیاری از صنعتگران، پیمانکاران و سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند آیا قیمت محصولات فولادی و به‌خصوص میلگرد در آینده کاهشی است یا افزایشی؟ به همین دلیل، بسیاری از تحلیلگران این بازار با در نظر گرفتن موارد مختلف اعم از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و بررسی وضعیت و شرایط بازار به دنبال پیش بینی قیمت میلگرد هستند.

اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد

نوسان قیمت میلگرد بر بسیاری از صنایع می‌تواند تاثیر بگذارد. بسیاری از صنعتگران، پیمانکاران و شرکت‌های ساخت و ساز به دنبال پیش بینی قیمت این محصول پراهمیت هستند.

چنانچه تحلیل‌ها روندی نزولی را پیش‌بینی کنند، پیمانکاران و صاحبان پروژه می‌توانند برای شروع کار دست نگه دارند. برعکس، اگر پیش بینی‌ها حاکی از رشد قیمت هر شاخه میلگرد امروز باشند، باید برای خرید تعجیل کرد. از طرفی، بسیار از فعالان بازار آهن روی میلگرد سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها نیز می‌خواهند با پیش‌بینی قیمت این کالا از سرمایه خود محافظت کنند. به همین دلیل، آگاهی از نوسانات بازار بسیار اهمیت دارد.

 

 

موارد تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

برای پیش بینی قیمت میلگرد باید عوامل موثر در قیمت این محصول را به خوبی شناخت. هر عامل می‌تواند باعث ایجاد نوسان در قیمت محصولات فولادی شود.

  1. میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا، بیشترین تاثیر را در پیش‌بینی قیمت هر کالایی دارد. این امر در مورد قیمت روز میلگرد در بازار نیز صدق می‌کند. افزایش تولید و کم شدن تقاضا باعث کاهش قیمت می‌شود و معکوس این روند، افزایش قیمت را در پی دارد.

  1. تقاضا در بازار مسکن

مقدار تقاضا در بازار مسکن نیز بر نوسانات قیمت میلگرد موثر است. تردید سرمایه‌گذاران و پیمانکاران در آغاز پروژه‌های ساختمانی، باعث کاهش تقاضا و در نتیجه، افت قیمت میلگرد خواهد شد. وجود رکود در صنعت ساخت و ساز که بر اثر تورم شکل گرفته است، می‌تواند تغییرات زیادی در قیمت مقاطع فولادی ایجاد کند.

  1. نیاز صنایع وابسته

نیاز صنایع وابسته یکی دیگر از عوامل موثر در پیش بینی قیمت میلگرد است. صنایعی مثل پتروشیمی،  خودروسازی و ساخت و ساز به آهن‌آلات نیازمند هستند و چنانچه میزان فعالیت این صنایع افزایش یابد، تقاضا برای آهن‌آلات هم رشد خواهد کرد.

  1. قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی

یکی از مهم‌ترین عوامل که به صورت مستقیم بر پیش بینی قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد، نوسانات ارز است. هرگاه نرخ دلار افزایش پیدا کند، قیمت میلگرد نیز بالا خواهد رفت. ادامه روند کاهش ارزش ریال در برابر دلار، افزایش قیمت آهن‌آلات را در پی خواهد داشت.

قیمت دلار تاثیر زیادی بر رشد اقتصادی کشور می‌گذارد. افزایش دلار هزینه واردات مواد اولیه را بالا می‌برد و در نتیجه، قیمت محصول نیز گران‌تر می‌شود. بین قیمت فولاد با دلار، رابطه تنگاتنگی وجود دارد.

  1. نرخ تورم

عامل مهم دیگر در قیمت میلگرد آجدار، نرخ تورم است. افزایش تورم باعث افزایش قیمت تمامی کالاها و محصولات تولیدی می‌شود. هرچه تورم افزایش پیدا کند، قیمت مواد اولیه فولادی نیز بالاتر خواهد رفت و در نتیجه، قیمت میلگرد نیز گران‌تر خواهد شد.

  1. بازار جهانی آهن

نوسانات قیمت جهانی آهن نیز می‌تواند قیمت میلگرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حال حاضر، با توجه به جنگ روسیه و اوکراین، تا حدودی از رشد تولید این محصول کاسته شده است. این مسئله در دراز مدت می‌تواند باعث افزایش قیمت فولاد در جهان شود. روسیه به عنوان یکی از قطب‌های تولید محصولات فولادی در جهان به حساب می‌آید.

  1. میزان صادرات و واردات

از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت میلگرد میزان صادرات و واردات فولاد این کالا است. افزایش بی‌رویه واردات می‌تواند باعث کاهش قیمت شود. از طرفی، رشد صادرات میلگرد و کاهش عرضه در بازار، روند قیمت این کالا را صعودی خواهد کرد.

 

 

  1. هزینه حمل‌ و نقل

هزینه حمل‌ونقل چه برای صادرات و واردات و چه در داخل کشور می‌تواند باعث نوسان قیمت میلگرد شود.

  1. بازه‌های زمانی

در فصول تابستان و زمستان، قیمت میلگرد تغییر می‌کند. بلند شدن روزها می‌تواند باعث رشد پروژه‌های ساختمانی شود و تقاضا را بالا ببرد. در زمستان نیز به دلیل سرد شدن هوا، بسیاری پروژه‌های ساخت و ساز به وقت دیگری موکول خواهند شد. به همین دلیل، در پیش بینی قیمت میلگرد باید این مورد را نیز مدنظر قرار داد.

آیا احتمال کاهش قیمت میلگرد وجود دارد؟

در بازار فولاد نمی‌توان به طور دقیق قیمت را پیش بینی کرد. ممکن است عوامل مختلفی دست به دست هم دهند تا قیمت نوسان پیدا کند. در حال حاضر، با توجه به نرخ تورم و افزایش قیمت ارز، این انتظار نمی‌رود که قیمت میلگرد در روزهای آتی کاهش یابد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که در آستانه شروع تابستان قرار داریم و این امر نیز می‌تواند در افزایش قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار باشد.

نتیجه گیری

پیش بینی قیمت میلگرد برای سرمایه‌گذاران، پیمانکاران و صنعتگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آگاهی از سیر نزولی و صعودی قیمت‌ها می‌تواند در موفقیت پروژه‌های آن‌ها تاثیر زیادی بگذارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا