ورق در بازار جهانی طلا برگشت

بانک مرکزی چین در ماه گذشته هیچ طلایی نخرید و این فلز گرانبها را به رکورد بالایی در ماه می‌رساند. پس از اینکه بانک خلق چین اعلام کرد ذخایر شمش طلا در پایان ماه می‌بدون تغییر باقی مانده است، قیمت لحظه‌ای طلا ۱.۵ درصد کاهش یافت. این بانک از نوامبر ۲۰۲۲ ذخایر خود را ذخیره می‌کرد و در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی فزاینده، منجر به هجوم خرید توسط بانک‌های مرکزی جهان شد.

طلا در ماه می‌با حمایت از خرید قوی بانک مرکزی به بالاترین حد خود از ۲۴۵۰ دلار در هر اونس رسید. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، خرید سه ماهه اول توسط موسسات دولتی جهان در سطوح بی سابقه بوده و چین بزرگترین خریدار آن بوده است. بانک خلق چین دارایی طلای خود را در ماه مه ۷۲.۸۰ میلیون اونس تروا نگه داشت که از ۶۲.۶۴ میلیون تروا قبل افزایش داشت.

نشانه‌هایی وجود داشت که نشان می‌داد تقاضای چین در حال کاهش است، زیرا قیمت‌های بالاتر ضرر خود را به همراه داشت. در ماه آوریل، بانک خلق چین تنها ۶۰ هزار اونس تروی خرید که از ۱۶۰ هزار اونس در ماه مارس و ۳۹۰ هزار اونس در فوریه کاهش یافته است. در همین حال، واردات این کشور در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۳۰ درصد کاهش داشته است.

شرکت مشاوره متالز فوکوس در لندن اعلام کرد که انتظار می‌رود قیمت طلا امسال با وجود کاهش تقاضای فیزیکی به بالاترین حد خود برسد، زیرا کاهش نرخ بهره در شرایطی از تنش‌های آمریکا و چین و درگیری در اوکراین و خاورمیانه آغاز شده است.

بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله‌گران در حال حاضر با احتمال ۶۸ درصد کاهش نرخ در ماه سپتامبر قیمت‌گذاری می‌کنند. نرخ بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری شمش بدون بازده را کاهش می‌دهد.

آدام گلاپینسکی، رئیس بانک مرکزی لهستان اظهار کرد که لهستان ذخایر طلای خود را افزایش داده و اخیراً پنج تن طلا خریداری کرده است و قصد دارد به افزایش این ذخایر ادامه دهد.

بر اساس گزارش رویترز، در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۵ درصد کاهش به ۳۱.۱۶ دلار رسید، پلاتین ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۰۰۶ دلار و ۷۵ سنت رسید و پالادیوم ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۹۲۸.۲۵ دلار رسید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا