هزینه سرسام آور خرید لباس عید! آیا نتیجه انتخابات شرایط را بهتر می‌کند؟

آفتاب‌‌نیوز :

ایام خاصی است. اواسط اسفند ۱۴۰۲ و در حالی که مردم مشغول کار‌های معمول شب عید هستند موضوع نتایج انتخابات نیز مطرح شده است. بعد از چندین سال و گذشتن چندین عید نوروز که هم‌میهنانمان به امید سال بهتر ایام پشت سر می‌گذاشتند و تغییر مطلوبی حاصل نمی‌شد، حال و در روز‌هایی که درگیر هزینه‌های شب عید شده‌اند، همه‌نظاره گر نتایج تامل برانگیز انتخابات هستند.

عید نوروز و انتخابات در کنار هم

خرید عید شاید خاطره انگیز‌ترین و دوست داشتنی‌ترین قسمت اسفندماه و شروع سال نو برای بسیاری از هم‌وطنان باشد. در این میان خانم‌ها احتمالاً بیشتر از دیگر اعضای خانواده شوق دارند و در کنار سفارش دوخت لباس و تهیه مانتو زنانه و خرید روسری جدید شیک و مجلسی برای خودشان، برای کودکان خود و همه اطرافیان تدارک لباس نو و زیبا می‌بینند. اما امسال شرایط اندکی با سال‌های دیگر متفاوت است!

وضعیت معیشت و زندگی مردم در مقابل وضعیت سیاسی کشور

این ایام مصادف با برخی از اتفاقات سیاسی و خبر‌های جنجالی پرحاشیه شده است که در اینجا بدون توضیح اضافی برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

  • سیسمونی گیت و ویزای کاناداگیت در زمان عدم ارائه آمار شفاف از وضعیت تورم اقتصادی در مقابل تبدیل به آرزوی شدن خانه دار شدن برای بسیاری از مردم
  • فیلترینگ سنگین در مقابل افزایش هزینه‌های اینترنت و اختلال در کسب و کار‌های آنلاین
  • هزینه درمان سنگین که مدتی است به دلیل شیوع بیماری‌های ویروسی سنگین و گسترده در مدراس گریبان خانواده‌ها را گرفته است.
  • کوروش کمپانی، واردات خودرو، واردات خودرو کارکرده، و … در مقابل وضعیت حمل و نقل هوایی و بازار سیاه بلیط و …

هزینه تهیه لباس عید

در یک کلام زیاد. با توجه به نوسانات و افزایش نرخ دلار، قیمت لباس به میزان زیادی متاثر شده و برای واردکنندگان و تولیدکنندگان کالا، قیمت‌های قدیم صرف نمی‌کند. از سوی دیگر افزایش بی‌رویه هزینه‌های اجاره مغازه، حمل و نقل، پست، بسته‌بندی و حقوق پرسنل سبب شده تا حاشیه‌های سود قبلی برای خرده فروشان سطح شهر دیگر کفاف لازم را نداشته باشد.

هزینه خرید یک کفش بچه‌گانه حداقل ۵۰۰ هزار تومان، پیراهن و شلوار حداقل ۸۰۰ هزار تومان (اسفند ۱۴۰۲)، برای بزرگسالان هم این حداقل هزینه را در دو ضرب کنید و برای یک خانواده دارای دو فرزند حساب کنید؛ بنابراین مشخص است که با این هزینه‌های ضروری مانند خوراک و مسکن و رفت و آمد، اولین هزینه‌ای که از سبد خانوار حذف خواهد شد، هزینه پوشاک است. بدیهی است که حداقل حقوق کارگران، این هزینه‌ها را پاسخگو نیست.

روسری جدید مجلسی

حجاب گران برای بانوان

خانم‌های محجبه از این چالش مستثنی نیستند. برای یک پوشش کامل نیاز به شال یا روسری، مانتو، و برای خانم‌های چادری یک چادر مناسب است. مانتو مناسب حداقل ۱ میلیون تومان، حجاب سر مثلا یک روسری مجلسی ۲۵۰ هزار تومان و چادر هم بیش از یک میلیون و این یعنی حجاب برای خانم‌ها گران است. در کشوری با این همه تاکید و سخت‌گیری شدید بر سر مسائل فرهنگی و دینی، این شرایط مطلوب نیست.

روسری جدید مجلسی + چیزی که برای تیپ خانم‌ها لازم است!

مهمترین تکه لباسی که می‌تواند استایل خانم‌ها را با هزینه معقول مرتب و شکیل کند روسری است. از آنجا که این لباس بر روی سر قرار می‌گیرد، اولین بازخورد را به اطرافیان منتقل می‌کند. مخصوصا قواره‌های بزرگ روسری مانند قواره‌های ۱۴۰ و یا حتی ۱۳۰ از آنجا که قسمت زیادی از بالا تنه را نیز می‌پوشاند، برای ایجاد یک لباس و تیپ زیبا بسیار موثر است؛ بنابراین شاید برای خانم‌هایی که می‌خواهند در هزینه‌ها اندکی صرفه جویی کنند بهتر باشد تا برای خرید حجاب سر وقت و هزینه بیشتری را صرف کنند.

برای دختر خود شال شاد تهیه کنید!

برای دختر خود شال شاد تهیه کنید!

از تهیه یک حجاب سر برای دختر بچه خود مضایقه نکنید. از آنجا که به روش‌های مختلفی می‌توان شال را بر روس سر پوشید، دختر‌ها برای دیدن تیپ خود در مدل‌های مختلف بستن شال اشتیاق دارند و وقت می‌گذرانند. برای دختر خانم خود حجاب شاد تهیه کنید و بگذارید حتی اگر رنگ‌ها با همدیگر تناسب ندارند، آن چیزی که دوست دارند را برگزینند. 

آیا نتیجه انتخابات شرایط را بهتر می‌کند؟

برای پیش بینی آینده باید بر اساس منطق صحبت کرد. در اینجا منطق یعنی به دنبال دلایلی عقلی بگردیم که دال بر تغییر در شرایط و احتمال بهبود آن باشد.

یکی از دلایل رجوع به گذشته است. این پرسش که آیا نتیجه انتخابات شرایط را در گذشته بهبود داده است؟ در کدام دوره بهبود محسوس بوده و شعار‌ها و رفتار‌هایی که در آن دوره صورت پذیرفته چگونه بوده است؟ چه شخصیت‌هایی در دوره‌های مثبت مجلس وارد ساختمان بهارستان شده اند؟ 

دلیل دیگر می‌تواند کسانی باشد که برنده گود انتخابات شده اند؟ اگر وضعیت فعلی مطلوب است، حضور افراد فعلی حداقل شرایط را در همین وضع نگه خواهد داشت، ولی اگر شرایط خیلی مطلوب نیست، حضور مجدد افراد فعلی نه تنها شرایط را بهبود نمی‌بخشد، بلکه کسانی که به امید فردایی بهتر هستند را ممکن است سرخورده کند؟ 

علی ایحال امید اصل اول زندگی است. حتی اگر امیدی در بهبود یک مشکل در زندگی انسان وجود نداشته باشد باز هم نباید ریشه امید را در دل خوشکاند. 

از کجا شال و روسری با قیمت مناسب تهیه کنیم؟

فروشگاه‌های محلی معمولا ناچار هستند تا حاشیه سود زیادی را در نظر بگیرند. در اینجا توصیه ما خرید از فروشگاه‌های محلی در حاشیه‌تر و یا فروشگاه‌های شال و روسری آنلاین است. البته حتما باید از آنلاین فروشی‌هایی خرید کنید که مجوز‌های لازم را داشته باشند و از سوی دیگر امکانات ارسال به محصول را در سازمان خود ایجاد کرده باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا