نشانه‌های رکود در بازار‌ها در آستانه انتخابات

بازار سرمایه در روز جاری، سرخپوش شد و نماد‌های بزرگ و کوچک بازار با هم کاهشی شدند.

کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است، وزارت کشور میزبان داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری است و بازار‌ها در این شرایط در برزخ قرار گرفته‌اند. به طور کلی معامله‌گران در آستانه انتخابات در ورود به بازار‌ها احتیاط می‌کنند چرا که کشور در وضعیت گذار قرار گرفته و سیاست‌های اقتصادی دولت بعدی برای سرمایه‌گذاران روشن نیست. به همین خاطر به کما رفتن بازار ارز و سرمایه در چنین شرایطی منطقی به نظر می‌رسد.

بررسی اعداد و آمار نیز رکود بازار‌ها را تایید می‌کند. بازار سرمایه در آستانه انتخابات و محدودیت دامنه نوسان دو درصدی غرق در نااطمینانی شده، ارزش معاملات خرد در روز جاری همزمان با افت شاخص کل و هم‌وزن نزولی شد و علاوه بر آن خروج پول حقیقی از بازار سهام در روز جاری افزایش یافت و به محدوده ۲۵۲ میلیارد تومان رسید.

گروه خودرو بازار را بلند می‌کند؟

در ساعت پایانی، گروه خودرویی در بازار سرمایه سبزپوش شد شایعه تجدید ارزیابی سایپا و ایران‌خودرو دست گروه خودرو را گرفت، ولی باید دید که در ادامه بازار سرمایه با این خبر بلند خواهد شد یا خیر؟

از نظر تکنیکی در نماد ایران‌خودور اندیکاتور مکدی در روز جاری خط سیگنال را قطع کرد و اگر بتواند بالاتر از خط سیگنال قرار بگیرد اندیکاتور مکدی سیگنال صعودی می‌دهد البته محدوده ۲۸۷ تومان محدوده مهمی بوده که قبلاً شکسته شده است و باید دید که حرکت امروز ایران‌خودرو پولبک به حمایت شکسته شده است یا خیر؟ در شرایطی که حجم معاملات در روز جاری چنگی به دل نمی‌زند قدرت خریداران در این نماد بهتر بود.

در حال حاضر محدوده ۲۹۵-۳۰۰ تومان مقاومت مهم پیش‌روی نماد است. محدوده ۲۶۵-۲۷۰ تومان هم حمایت پشت سر ایران‌خودرو است.

ریسک قطعی برق برای صنایع

قطعی برق کشور در سال جاری مانند سنوات گذشته بی‌سرو‌صدا نبود. روز قبل در حاشیه نام‌نویسی سردار وحید حقانیان برق وزارت کشور قطع شد و پس از آن خبرگزاری‌ها از شروع قطعی برق در فصل گرما نوشتند. در صورت قطعی برق صنایع، سودآوری شرکت‌هایی که دچار مشکل تامین برق می‌شوند کاهش خواهد یافت و این برای بازار سرمایه و سهامداران این گروه‌ها مطلوب نیست.

واگرایی قیمت طلا با ارزش معاملات صندوق‌ها

در روز جاری قیمت دلار افزایش یافت و طلا را با خود به بالا کشید. ازآنجایی که جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تعطیلات پیش‌رو برگزار خواهدشد و معامله‌گران چندوقتی است که تاریخ فوق را زیر نظر دارند، معامله گران افزایشی با همین اهرم قیمت دلار را در آستانه تعطیلات بالا کشیدند.

ولی بررسی‌های اکوایران از جریان معاملات صندوق‌های طلا نشان می‌دهد که معامله‌گران به رشد طلا و دلار در کوتاه‌مدت امید چندانی ندارند چرا که ارزش معاملات و ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا در سه روز معاملاتی قبل و در آستانه جلسه شورای حکام روند کاهشی داشته است. در روز جاری ۵۲ میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق‌های طلا وارد شده و ۳۲۷ میلیارد تومان ارزش معاملات صندوق‌های طلا است.

نشانه‌های رکود در بازار‌ها در آستانه انتخابات

انتظارات رکودی حاکم است

بررسی جریان پول در بازار سهام، صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت همچنان سیگنال رکودی را تایید می‌کند. در روزی که ارزش معاملات خرد بازار سهام کاهش یافت خروج پول حقیقی از سهام رشد کرد و صندوق‌های طلا هم با کاهش ورود پول حقیقی مواجه شدند. البته صندوق‌های درامد ثابت با افزایش ارزش معاملات و ورود پول حقیقی همراه بود.

امروز ۵۴۱ میلیارد تومان پول حقیقی وارد صندوق‌های درآمد ثابت شد و ارزش معاملات صندوق‌های درآمد ثابت ۵۸۰۰ میلیارد تومان شد. هرچند در آستانه تعطیلات غالبا ورود پول به صندوق‌های درآمد ثابت رشد می‌کند، ولی واگرایی قیمت دلار و طلا در روز جاری با ارزش معاملات صندوق‌های طلا حکمرانی انتظارات رکودی را تقویت می‌کند.

بررسی تکنیکال دلار

در حال حاضر حباب سکه امامی در کانال ۱۹ درصدی است، حباب نیم سکه ۴۲ درصد است و حباب سکه گرمی پایین‌تر از ربع سکه قرار گرفته است.

از نظر تکنیکی محدود ۵۹ هزار و ۷۰۰ تومان محدوده مهمی برای دلار است که برای خروج از روند اصلاحی لازم است که اسکناس آمریکایی دو روز کاری بالاتر از این محدوده معامله شود. محدوده ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان نیز اولین حمایت دلار است که اگر از دست برود محدوده ۵۸ هزار و ۳۰۰ تومان می‌تواند ایستگاه بعدی دلار باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا