مستربچ افزودنی چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

 

مستربچ افزودنی جز مهم‌ترین مواد اولیه در صنعت تولید محصولات پلاستیکی محسوب می‌شود. در واقع، به منظور بهبود ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی محصولات پلیمری، مستربچ‌های افزودنی را به مواد اولیه اضافه کرده تا خواص محصول نهایی را بهبود ببخشند. بنابراین محصولات تولیدی که از مستربچ افزودنی استفاده می‌کنند کیفیت بسیار بالاتری دارند. در ادامه این مقاله از شرکت سی وان پلیمر، همراه ما باشید تا به بررسی دقیق کاربرد مستربچ افزودنی بپردازیم.

مستربچ افزودنی چیست؟

همانطور که اشاره شد، مستربچ افزودنی به منظور بهبود خواص فیزیکی و نیز شکل ظاهری محصولات پلیمری در بازار عرضه می‌شود. مستربچ‌ها به طور کلی به سه دسته مستربچ افزودنی، مستربچ رنگی و مستربچ پرکننده تقسیم می‌شوند. مستربچ‌های افزودنی، بدون شک از پرکاربردترین نوع مستربچ‌ها‌ شناخته می‌شوند. مستربچ افزودنی یک افزودنی پلاستیکی جامد است که از آن برای رنگ کردن یا دادن خواص دیگر به پلاستیک استفاده می‌شود. تنوع مستربچ‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند، بسیار است؛ چرا که خواص فیزیکی و شیمیایی که نیاز به تقویت و اصلاح دارند نیز بی‌شمار است.

مزایای مستربچ افزودنی چیست؟

استفاده از مستربچ‌های افزودنی مزایایی را به همراه دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شفافیت رنگ

افزایش شفافیت رنگ در استفاده از مستربچ افزودنی وجود دارد. در واقع کاربرد مستربچ افزودنی به دلیل قدرت و دقت بالا در کنترل میزان کدورت و شفافیت رنگ پلاستیک‌ها است.

افزایش بهره‌وری

مستربچ افزودنی باعث افزایش خروجی حجمی می‌شود. این افزایش بهره‌وری در نتیجه هدایت حرارتی و انبساط حجمی تا دما حاصل می‌شود.

صرفه جویی در هزینه کل

مستربچ افزودنی به دلیل داشتن درصد زیادی پودر CaCO3 ، به تولید کنندگان کمک می‌کند تا با مصرف انرژی کم‌تر دستگاه خود را راه‌اندازی کنند. بنابراین، به طرز چشمگیری کاهش هزینه تولید را برای آن‌ها به همراه دارد.

افزایش کیفیت و ویژگی‌های پلاستیک‌ها

مستربچ‌های افزودنی برخی از ویژگی‌های خاص مانند سفتی خم شونده، چقرمگی، قابلیت چاپ و چسبندگی در پلاستیک‌ها را بهبود می‌بخشد.

کاربرد مستربچ‌ افزودنی

کاربرد مستربچ افزودنی در صنعت بسیار متعدد است و از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از مستربچ در محصولاتی مانند: ورق حرارتی، نخ پلی استر، نخ نایلونی، قالب گیری ، فیلم ، فیلم لمینت، پارچه نبافته PP و بسیاری محصولات دیگر استفاده می‌شود.
 • کاربرد مستربچ افزودنی در صنایع پلاستیک و رنگ آمیزی بسیار مهم است.
 • با استفاده از مستربچ افزودنی، خوراک‌دهی ساده‌تر شده و مشکل تغییر غلظت افزودنی و یکنواختی رنگ یا خواص در حین تولید حل خواهد شد.
 • با استفاده از این مستربچ، پیگمنت‌ها در هوا پخش نشده و منجر به آلودگی و ایجاد خطر برای کارکنان نمی‌شود.
 • از دیگر کاربردهای این مستربچ‌ها، کمک به پخش و یکنواختی بهتر رنگ، افزودنی یا پرکننده در سراسر محصول نهایی است.
 • آنتی اکسیدان شدن محصولات را به همراه دارد و نیز هزینه پاک سازی و تمیزکاری حذف می‌گردد.

انواع مستربچ‌های افزودنی

همانطور که ذکر شد، مستربچ‌های افزودنی انواع متعددی دارند که در ادامه مقاله، آنها را ذکر می‌کنیم.

 • مستربچ آنتی بلاک (Anti Block)
 • مستربچ آنتی بلاک لیز کننده (Anti Block and Slip Agent)
 • مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار(Anti Fog)
 • مستربچ ضد الکتریسیته ساکن (Anti Static)
 • مستربچ ضد اشعه ماوراء بنفش ( Anti UV)
 • مستربچ آنتی اکسیدانت (Anti Oxidant)
 • مستربچ تاخیر انداز شعله (Flame Retardant)
 • مستربچ کمک فرآیند (Aid Process)
 • مستربچ براق کننده (Optical brightener)
 • مستربچ تمیز کننده (Cleaning Masterbatch)
 • مستربچ شفاف کننده (Nucleating Agent)
 • مستربچ کربنات کلسیم پوشش دار با مش 2500
 • مستربچ دوخت پذیر

پرکاربردترین مستربچ افزودنی در صنعت

انواع مختلفی از مستربچ‌های افزودنی با توجه به کاربرد و خواصی که دارند، وجود دارد. در ادامه به بررسی پرکاربردترین مستربچ افزودنی در صنعت می‌پردازیم.

مستربچ شفاف کننده

ساختار مولکولی بسیاری از مواد پلیمری دارای نظم و ترتیب معینی نیست و حالت کریستالی ندارند. بنابراین، اگر بخواهیم محصول نهایی تولید شده از شفافیت بالایی برخوردار باشد، باید مستربچ شفاف کننده را به مواد اولیه اضافه کنیم تا آرایش مولکولی آن‌ها تغییر کند. در پی این تغییرات، شفافیت محصول پلیمری حاصل می‌شود.

مستربچ‌های لیز کننده

برای ایجاد لغزندگی بیشتر و نیز کاهش چسبندگی بین ورقه‌های تولید شده فیلم، از مستربچ لیز کننده استفاده می‌شود. برای مثال در تولید سرنگ‌ها، وجود اصطکاک باعث می‌شود که حرکت کند شود. درنتیجه با استفاده از انواع لیزکننده، این مشکل را رفع می‌کنند.

مستربچ آنتی یووی

اشعه ماورابنفش خورشید برای بسیاری از مواد خطرناک و آسیب‌زا است. با اضافه کردن این ترکیب به محصولات، دیگر شاهد تغییر رنگ پلیمرها در اثر تابش نور خورشید نخواهیم بود. مستربچ آنتی یووی، باعث حفاظت از محصولات داخل گلخانه می‌شود و به همین دلیل است که از اهمیت فراوانی برخوردار بوده.

مستربچ آنتی فاگ

نوعی قطرات شبنم روی سطح نایلون گلخانه در اثر اختلاف دمای زیاد بین فضای داخل و خارج گلخانه، به وجود می‌آیند. این مسئله منجر به خیس شدن سطح نایلون شده و یک لایه پوششی روی آن ایجاد می‌شود. این نمونه از مستربچ آنتی فاگ باعث جلوگیری از ایجاد بخار در لایه داخلی بسته بندی مواد غذایی می‌شود.

مستربچ ضد الکتریسیته

با اضافه کردن مستربچ ضد الکتریسیته به پلیمرها از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار در سطح محصولات جلوگیری می‌شود.

مستربچ آنتی اکسیدان

بسیاری از پلیمرها ممکن است تحت تاثیر عوامل محیطی، تخریب و اکسید شوند. برای پایدارساختن پلیمرها در برابر عوامل تخریبی یا اکسایشی از نمونه مستربچ‌های حاوی آنتی اکسیدان استفاده می‌شود.

خرید مستربچ افزودنی

برای خرید مستربچ افزودنی باید آگاهی و نیز اطلاعات کافی را در این زمینه داشته باشید. قیمت نهایی محصول به مواردی چون مواد اولیه، روش تهیه و تولید و نیز روش بسته بندی بستگی دارد. اگر قصد سفارش مستربچ افزودنی را دارید می‌توانید با مشاوران شرکت سی وان پلیمر جهت دریافت مشاوره رایگان تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

استفاده از مستربچ‌های افزودنی در ساخت و تولید محصولات پلاستیکی، یک امر مهم و لازم است زیرا که کیفیت محصول نهایی را به طور چشمگیری بهبود می‌بخشند. مستربچ افزودنی، طبق درخواست تولیدکنندگان و تقاضای مصرف کنندگان کاربردهای مختلفی را به شما ارائه می‌دهد. گفتنی‌ست تنوع کاربرد مستربچ افزودنی در صنعت تولید محصولات پلاستیکی، باعث محبوبیت آن در بین تولیدکنندگان شده است. در این مقاله از شرکت سی وان پلیمر، به طور کامل به بررسی مستربچ‌های افزودنی و کاربردهای آن پرداختیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید مستربچ افزودنی با متخصصان ما در ارتباط باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا