مجوز چین برای صادرات مواد تراشه‌سازی


وزارت بازرگانی چین در راستای شرایط جدید تعیین شده توسط پکن، اعلام کرد: برخی از شرکت‌های چینی مجوز صادرات محصولات گالیوم و ژرمانیوم را دریافت کرده اند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که این وزارتخانه، درخواست‌های مجوز صادرات بعضی از شرکت‌ها را تایید کرده است که طبق شرایط تعیین شده بوده اند.

صادرات ژرمانیوم و گالیوم چین در ماه اوت که کنترل صادرات روی این مواد آغاز شد، کاهش یافت. اما صادرات این دو فلز که در تراشه‌سازی کاربرد دارند، در ژوئیه که خریداران خارجی قبل از اعمال محدودیت‌ها به خرید شتافتند، افزایش پیدا کرده بود.

چین در ژوئیه، محدودیت‌هایی را برای صادرات هشت محصول گالیوم و شش محصول ژرمانیوم اعلام کرد که از اول ماه اوت، اجرایی شدند.

محدودیت‌های مذکور، جدیدترین مرحله در جنگ در حال تشدید بین پکن و واشنگتن بر سر دسترسی به مواد مورد استفاده در ساخت ریزتراشه‌هایی با فناوری پیشرفته است.

قوانین جدید، صادرکنندگان محصولات ژرمانیوم و گالیوم را ملزم می‌کند برای اقلام و فناوری‌هایی با کاربرد دوگانه یا مواردی که کاربردهای نظامی و غیرنظامی دارند، مجوز صادرات دریافت کنند.

 وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که در اواسط ماه اوت، درخواست‌هایی را برای صدور مجوز صادرات دریافت کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات ژرمانیوم خام چین در هشت ماهه نخست سال ۲۰۲۳، به ۳۶.۴۸ تن رسید که ۵۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد داشت، در حالی که صادرات گالیوم خام با ۵۸ درصد کاهش در همین مدت به ۲۲.۷۲ تن رسید.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا