روسیه و چین در صدر سرمایه‌گذاران خارجی در ایران


آفتاب‌‌نیوز :

علی فکری امروز (سه شنبه) در نشستی خبری اظهار کرد: اطلس سرمایه‌گذاری مهمترین خدمتی که ارائه می‌کند این است که هزینه‌های سرمایه‌گذاری را از طریق مکان‌یابی محل مناسب سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد. عوامل مکانی کمک می‌کند که سرمایه‌گذار بهترین انتخاب را برای حوزه فعالیت خود داشته باشد.

وی درباره حجم سرمایه گذاری در دولت سیزدهم گفت: طی حدود دو سال دولت سیزدهم ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از خارج ایران در کشور انجام شده است. به ترتیب روسیه، چین، امارات متحده عربی، ایرانیان مقیم خارج، ترکیه، عراق، هندوستان و عمان بیشترین سرمایه‌گذاری را طی این مدت در ایران انجام داده‌اند و روسیه ۲.۷ میلیارد دلار در دولت سیزدهم در ایران سرمایه گذاری کرده است.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تصریح کرد: راهبرد ما فقط این نیست که محل‌های جذب سرمایه را تغییر دهیم، بلکه میزان سرمایه‌گذاری در ایران نیز افزایش یافته است. تحمیل محدودیت‌ها و شرایط امنیتی پرریسک نیز باعث نشد که سرمایه‌گذاری در ایران کاهش یابد.

فکری خاطرنشان کرد: قبلا توافقاتی برای سرمایه‌گذاری بین ایران و برخی کشور‌ها صورت می‌گرفت، اما عملا اقدامی صورت نمی‌گرفت، اما در دوره اخیر بسیاری از طرح‌ها آغاز شده است. ادامه این وضعیت به بررسی سایر عناصر کسب و کار در ایران بستگی دارد.

تامین آب، برق و گاز صدرنشین جذب سرمایه خارجی

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری با اشاره به آمار سرمایه گذاری خارجی به تفکیک بخش اقتصادی گفت: از ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی که تا کنون در ایران انجام شده بخش‌های «تامین آب، برق و گاز»، «حمل و نقل و ارتباطات»، «خدمات»، «ساختمان»، «صنعت»، «کشاورزی»، «معدن»، «نفت و گاز»، «افزایش سرمایه طرح‌های موجود» به ترتیب بیشترین سهم را داشتند.

وی یادآور شد: تا قبل از دولت سیزدهم ارتباط جمهوری اسلامی با تمامی بانک‌ها و نهاد‌های توسعه‌ای جهان قطع شده بود. علتش آن بود که قبلا وام‌هایی را دریافت کرده بودیم و راهکار‌هایی در پیش گرفته شده بود که مبتنی بر رفع تحریم‌ها بود. در دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم که این راهکار‌ها را تغییر دهیم. قدم اول این بود که مطالبات این نهاد‌ها از جمله بدهی به بانک توسعه اسلامی را تسویه کنیم.

به سمت دریافت تسهیلات جدید می‌رویم

فکری با بیان اینکه اصلاح روابط با همسایگان ایران در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: بدهی معوق ما حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود که بخش قابل توجهی از بدهی‌ها از مسیر کشور‌های اسلامی مثل عراق و دیگر نهاد‌های فعال در این حوزه پرداخت شد. حجم بدهی بسیار زیاد است، اما در حال حاضر بدهی‌های معوق که حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود به طور کامل تسویه شده است.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: از این پس با تسویه بدهی‌ها به سمت دریافت تسهیلات جدید می‌رویم.

آغاز رایزنی با صندوق اوپک

وی در ادامه تصریح کرد: اقدام دیگری که در دستور کار قرار گرفته، آغاز رایزنی با دیگر نهاد‌ها از جمله صندوق اوپک است. درصدد ایجاد تغییر در اساسنامه این صندوق هستیم که زمان می‌برد. ما قصد داریم نقش فعالانه در صندوق اوپک داشته باشیم. باید از شرکای خود در این صندوق حمایت کنیم و قالب توسعه روابط با کشور‌های همسو را در این صندوق نیز دنبال می‌کنیم.

به گفته فکری، ماه آینده اولین رویداد مرتبط با سازمان همکاری شانگ‌های در ایران برگزار می‌شود. این اولین میزبانی ایران بعد از عضویت در سازمان همکاری شانگ‌های است. امیدواریم از این ابزار بین المللی برای تقویت هرچه بیشتر روابط سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و اعضای شانگ‌های استفاده شود.

وی درباره جدیدترین تعاملات ایران با گروه بریکس گفت: فردا نشست مجازی بریکس برگزار می‌شود و بنده در این نشست حضور پیدا می‌کنم. این ابزار نیز می‌تواند برای توسعه روابط خارجی استفاده شود.

ایلام، میزبان بیشترین سهم سرمایه‌گذاری خارجی در بین استان‌های کشور

فکری با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری در ایران گفت: استان ایلام با توجه به سرمایه‌گذاری روس‌ها در میادین نفتی این استان، بیشترین سهم سرمایه‌گذاری را در بین استان‌های کشور دارد.

پرداخت ارز ترجیحی به عنوان مشوق به سرمایه گذاران خارجی

رییس سازمان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: مهمترین مشوقی که به سرمایه گذاران داده می‌شود در حوزه ارز ترجیحی است. در بانک مرکزی ارز با نرخ‌های ترجیحی پرداخت می‌شود که بالاتر از نرخ ارز مبادله است. بانک مرکزی باید گستره فعالیت خود را در این زمینه افزایش دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سرمایه گذاری به طرف‌های خارجی مسیر می‌دهیم یا در این زمینه منفعلانه عمل می‌کنیم، گفت: وقتی با محدودیت در جذب منابع خارجی مواجهیم باید اولویت تعیین کنیم که این کار سخت و دشواری است، زیرا می‌خواهیم ریل را عوض کنیم. این اقدام آغاز شده، اما باید منافع خودمان و طرف خارجی را در نظر بگیریم و در یک نقطه به اشتراک نظر برسیم. البته مزیت هر دو کشور باید مورد لحاظ قرار گیرد.

افزایش سرمایه‌گذاری چین در ایران به ۲ میلیارد دلار در سال جاری

فکری با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری چین در ایران از حدود ۲۰۰ میلیون دلار سال گذشته به حدود دو میلیارد دلار در سال جاری گفت: با دستور و هدایت معاون رییس جمهور، تحرک ما در بخش چین افزایش پیدا کرد. در چین تصمیم‌گیری بسیار آرام صورت می‌گیرد؛ زیرا جمیع جوانب مدنظر قرار می‌گیرد. ما بسیاری از موانع را در تعامل با این کشور رفع کردیم. میزان سرمایه‌گذاری چین بسیار می‌تواند بیش از این رقم باشد؛ مشروط به اینکه موانع آن در ایران رفع شود.

رییس سازمان سرمایه‌گذاری، تحریم ایران را بهانه‌ای برای کم‌کاری‌ها دانست و گفت: یکی از موضوعات اصلی به نوسانات مقررات در ایران مربوط می‌شود که باید تا حد امکان از بین ببریم. تغییر مکرر مقررات به تعاملات اقتصادی و تجاری آسیب می‌زند. اتفاقی که در مورد چین افتاد این بود که ما سعی کردیم جلوی این مسائل را بگیریم.

ورود چینی‌ها به حوزه لجستیک، بندری و معدنی
فکری تصریح کرد: چینی‌ها در حوزه لجستیک، بندری، معدنی، انرژی‌های تجدیدپذیر، احداث پل و سایر بخش‌ها وارد شدند.

وی درباره موضوع سرمایه‌گذاری چین در بخش مسکن ایران گفت: وقتی سرمایه‌گذاری خارجی را مدنظر داریم باید سهم طرف خارجی را لحاظ کنیم. باید با طرف خارجی صحبت کنیم که دوستان ما در وزارت راه و شهرسازی با کشور‌های مختلف از جمله چین رایزنی می‌کنند.

به گفته فکری، اگر پروژه‌ای ۱۰ میلیارد دلار است باید نقطه شروع این تعامل را با طرف خارجی مشخص کنیم. مثلا بگوییم یک میلیارد دلار اینگونه تامین می‌شود و تعیین کنیم ۹ میلیارد دیگر از کجا می‌آید. بعد طرف خارجی ارزیابی می‌کند که می‌آید یا نمی‌آید. یکی از مسائلی که الان به سمت آن حرکت می‌کنیم و بخشی از طریق اطلس سرمایه‌گذاری اتفاق می‌افتد این است که به طرف خارجی بگوییم ورود و خروج شما در این طرح این‌گونه خواهد بود.

هیچ سرمایه گذاری برای برداشت لیتیوم در دریاچه ارومیه انجام نشده است

رییس سازمان سرمایه‌گذاری در پاسخ به این سوال که آیا عربستان در ایران سرمایه گذاری داشته است؟ گفت: در این مدت هنوز ثبت سرمایه از مسیر عربستان سعودی انجام نشده است. چند دور مذاکره با این کشور داشتیم که اولین سهامدار بانک توسعه اسلامی است، ولی هنوز این کشور سرمایه‌گذاری خاصی در ایران انجام نداده است.

وی درباره شائبه برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه اعلام کرد: نه این موضوع وجود خارجی ندارد. هیچ سرمایه گذاری برای برداشت لیتیوم در دریاچه ارومیه انجام نشده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا