دودستگی چین درباره رقابت آیفون و هواوی


آیفون ۱۵ که سه شنبه هفته جاری رونمایی شد، واکنشهای گوناگونی را در میان کاربران آنلاین چین داشته که سومین بازار بزرگ این شرکت است.

به گزارش ایسنا، برخی از کاربران آنلاین چین، تراشه پرسرعت و قابلیتهای بازی بهبودیافته آیفون ۱۵ را دوست داشتند در حالی که عده دیگری، تلفن هوشمند جدید هواوی را ترجیح می دهند.
چین، بازار مهمی برای این شرکت فناوری آمریکایی مانده است. اپل در بازار تلفنهای هوشمند گران قیمت چین، موقعیت برتری دارد که تا حدودی نتیجه فلج شدن کسب و کار تلفن هوشمند هواوی به دلیل کنترلهای صادراتی آمریکا بوده است. این شرکت در آستانه معرفی آیفون ۱۵، با محدودیتهای گسترده برای این گوشی پرچمدار در چین روبرو شده است.

ارزش سهام اپل و تولیدکنندگان قراردادی این شرکت هفته گذشته پس از انتشار گزارشهایی مبنی بر این که سازمانها و شرکتهای دولتی چین، استفاده از آیفون را برای کارمندان خود ممنوع کرده اند و هواوی تلفن هوشمند جدیدی با تراشه پیشرفته عرضه کرده است، کاهش پیدا کرد.

رونمایی آیفون ۱۵ اپل همانند مدلهای قبلی که در گذشته عرضه شدند، بحثهای داغی را در فضای آنلاین به همراه داشت. موضوعات پیرامون مدل جدید آیفون، ۳۸۰ میلیون بازدید در پلتفرم شبکه اجتماعی ویبو داشت و بیش از ۸۰۰ هزار بحث شامل پست، کامنت و لایک درباره آیفون ۱۵ انجام شد.

بسیاری از کاربران چینی از تراشه سه نانومتری آیفون ۱۵ پرو و امکان انجام بازیهای کیفیت بالا در این گوشی، هیجان زده بودند اما کاربران متعددی، در خصوص انتخاب یک برند آمریکایی به جای یک برند داخلی، تردید داشتند، به خصوص پس از این که رسانه های دولتی، از گوشی میت ۶۰ پرو هواوی که به تازگی رونمایی شده است، استقبال کردند و به تمجید آن پرداختند.

در نظرسنجی پورتال خبری چینی سینا در این پلتفرم شبکه اجتماعی درباره انتخاب بین میت ۶۰ پرو و آیفون ۱۵، تعداد ۶۱ هزار نفر به دستگاه هواوی و ۲۴ هزار نفر به آیفون ۱۵ رای دادند.

همچنین یکی از موضوعات بحث، مقایسه این بوده که چطور میت ۶۰ پرو می تواند تماس و ارسال پیام از طریق ماهواره داشته باشد در حالی که آیفون ۱۵ تنها قادر به ارسال پیامهای ماهواره ای است.

بازار تلفن هوشمند اپل مانند بازار جهانی با رکود روبروست و تحلیلگران می گویند این مسئله و کندی اقتصادی چین، ممکن است روی فروش آیفون ۱۵ تاثیر منفی بگذارد.

شرکت تحقیقاتی آی دی سی انتظار دارد سهم اپل در بازار گوشیهای رده بالای چین به دلیل رقابت فزاینده از سوی هواوی، به تدریج کاهش پیدا کند. اپل در نیمه اول سال میلادی جاری، سهم ۶۷ درصدی از بازار گوشیهایی داشت که قیمت آنها بالای ۶۰۰ دلار بود و پس از آن، هواوی با سهم ۱۵.۶ درصد قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، در این بین، اپل قیمت مدلهای آیفون ۱۴ در چین را پس از رونمایی سری جدید آیفون ۱۵، پایین برد. اطلاعات وب سایت اپل نشان داد قیمت آیفون ۱۴ با حافظه ۱۲۸ گیگابایت، به میزان ۶۰۰ یوان کاهش داده شده و به ۵۳۹۹ یوان (۷۴۰.۵۰ دلار) رسیده است و همزمان، آیفون ۱۴ پلاس، ۵۹۹۹ یوان فروخته می‌شود که کمتر از ۶۹۹۹ یوان در زمان آغاز عرضه این گوشی است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا