تفاوت ورق رنگی با ورق کرکره در چیست؟

آفتاب‌‌نیوز :

کاربرد فراوان ورق‌های فولادی در صنایع، تولید انواع گوناگون این مقاطع را به دنبال داشته است. صفحات فولادی رنگی و کرکره، دو مورد از رایج‌ترین صفحات فولادی هستند که از ورق سیاه تولید می‌شوند. این صفحات از مقاومت خوبی در برابر رطوبت و خوردگی برخوردار بوده و ظاهر مناسبی دارند. شیت‌های رنگی عمدتا از رنگ آمیزی پلیت‌های گالوانیزه تولید شده و در ضخامت‌های مختلف عرضه می‌شوند. این صفحات از نظر شکل ظاهری تنوع بالایی داشته و با توجه به نوع کاربرد و مورد مصرف، از شکل مناسب استفاده می‌شود. ورق کرکره هم عمدتا از فولاد ساخته شده و به منظور افزایش مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت، گالوانیزه سازی می‌شود. در اکثر موارد این صفحات را رنگ آمیزی می‌کنند تا بتوان آن‌ها را یکی از انواع گوناگون شیت‌های رنگی قلمداد کرد.

ورق رنگی چیست؟

پلیت‌های فولادی علیرغم مقاومت و استحکام بالا، در برابر رطوبت و خوردگی آسیب پذیرند. به همین خاطر، آن‌ها را گالوانیزه و سپس رنگ می‌کنند تا این ضعف ذاتی‌شان پوشش داده شود. رنگ آمیزی به منظور افزایش خواص مقاومت به خوردگی و رطوبت صورت می‌گیرد. شیت‌های رنگی علاوه بر خواص مذکور، ظاهری بسیار مناسب داشته و جهت استفاده در بخش‌هایی مانند نمای ساختمان ها، کاربرد فراوانی دارند. این پلیت‌های فولادی عمدتا با ضخامت‌های بین ۰.۱۸ تا ۰.۸ میلیمتر تولید شده و از تنوعی رنگی بالایی برخوردارند. پوشش سقف‌های شیروانی ویلا‌ها و سوله‌ها از رایج‌ترین کاربرد‌های صفحات رنگی محسوب می‌شود.

ورق کرکره چیست؟

در صورتی که ورق‌های فولادی – گالوانیزه شدۀ رنگی، قبل از فرایند گالوانیزیشن و رنگ آمیزی، توسط دستگاه‌های مخصوص، شکل داده شوند، از حالت ساده خارج می‌شوند. در این صورت به آن‌ها ورق کرکره گفته می‌شود. بنابراین، ورق کرکره همانند ورق‌های رنگی، ظاهری زیبا، تمیز و رنگ امیزی شده دارند، اما سطح شان صاف و مسطح نیست. بسته به اینکه چه طرحی بر روی صفحه ایجاد شود، انواع مختلفی از شیت‌های کرکره تولید می‌شود. این محصول در انواع زیر وجود دارد:

•    سینوسی
•    شادولاین
•    طرح سفال
•    ذوزنقه (هفت و هشتی)

برخی از انواع شیت‌های کرکره، علاوه بر سقف شیروانی، برای درب کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثل انواع سینوسی که برای کرکره مغازه‌ها بخصوص در گذشته کاربرد داشته و دارد.

پلیت‌های کرکره‌ای با جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که ورق فولادی، پلاستیک و آلومینیوم رایج‌ترین آن‌ها هستند. در این میان، فولاد به دلیل مقاومت و استحکام بالاتر، بیشتر جهت ساخت این صفحات مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به منظور افزایش مقاومت شیت‌های کرکره‌ای در برابر رطوبت و خوردگی، عمدتا آن‌ها را گالوانیزه می‌کنند. در بسیاری از موارد هم این صفحات رنگ آمیزی می‌شوند تا علاوه بر بهبود خواص مذکور، شکل ظاهری بهتری داشته باشند.

به طور کلی، ساخت صفحات کرکره‌ای فولادی با دو هدف مهم و اصلی انجام می‌گیرد که شامل افزایش استحکام و جلوگیری از خوردگی می‌باشند. افزایش نسبت سطح در این پلیت ها، استحکام و مقاومت شان را بالا می‌برد. از سوی دیگر، شکل و فرم موج دار شیت‌های کرکره‌ای از تجمع آب باران بر روی سطح جلوگیری می‌کند. این ویژگی به‌خصوص هنگام استفاده از صفحات کرکره‌ای در سقف ها، منجر به حرکت سریع آب شده و از خوردگی این مقاطع فولادی جلوگیری می‌کند.

تفاوت ورق رنگی با ورق کرکره در چیست؟

تفاوت ورق رنگی با ورق کرکره در چیست؟

صفحات سینوسی

این دسته از پلیت‌های کرکره‌ای دارای شکلی مواج و سینوسی مانند هستند و از قرار گرفتن تعداد زیادی نیم دایره در کنار هم ایجاد می‌شوند. شیت‌های سینوسی جزو قدیمی‌ترین انواع صفحات کرکره‌ای محسوب گردیده و از سال‌ها قبل به عنوان کرکره در مغازه‌ها کاربرد داشتند. این پلیت‌ها دارای دو نوع ریز و درشت هستند که تقسیم بندی بر اساس عمق موج‌ها یا سینوس‌ها انجام می‌گیرد.

ورق کرکره ذوزنقه‌ای

طراحی کلی شیت‌های ذوزنقه‌ای هم تا حد زیادی مشابه با شیت‌های کرکره‌ای سینوسی است. با این تفاوت که به جای موج و نیم دایره، در این طرح از ذوزنقه استفاده می‌شود. صفحات کرکره‌ای ذوزنقه‌ای شکل هم با توجه به سایز ذوزنقه‌ها و فاصل آن‌ها از یکدیگر، انواع متعددی دارند.

تفاوت ورق رنگی با ورق کرکره در چیست؟

صفحات شادولاین

از جمله زیباترین طرح‌های شیت‌های کرکره ای، می‌توان به طرح‌های شادولاین اشاره کرد. این طرح‌ها تا حدودی به طرح ذوزنقه‌ای مشابه هستند، اما هم از نظر زیبایی و هم استحکام نسبت به آن‌ها برتری دارند. این طرح‌ها ابتدا روی ساندویچ پانل‌ها اجرا می‌شدند. اما به دلیل استقبال بازار، امروزه جهت پوشش سقف‌ها هم کاربرد فراونی دارند.

تفاوت ورق رنگی و کرکره

انواع شیت‌های فولادی به ویژه شیت‌های گالوانیزه، در صورت رنگ آمیزی در گروه صفحات رنگی قرار می‌گیرند. این شرایط برای شیت‌های کرکره هم مشابه بوده و با توجه به این که در اکثر موارد رنگ شده و از پایه ورق سیاه هستند، می‌توان آن‌ها را نوعی ورق رنگی به شمار آورد. شیت‌های کرکره‌ای را می‌توان خانواده کوچکی از پلیت‌های رنگی دانست. قیمت ورق کرکره به دلیل عملیات بیشتری که در زمان ساخت بر روی آن انجام می‌شود، بالاتر از ورق رنگی است. قیمت ورق سیاه نیز پایۀ قیمت گذاری هر دو محصول است؛ زیرا پایۀ ساخت هر دو محصول است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا