استان سمنان در تامین نیروی کارگری مشکل دارد

ایسنا/سمنان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان از مهاجرت کارگران به خارج از استان و بازگشت به محل تولد خود به عنوان یکی از مشکلات حوزه کارگری در این استان نام برد.

علی نورانی ۵ اردیبهشت ماه ضمن تبریک هفته کارگر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان سمنان نیازمند نیروی کارگری با مدرک دیپلم و زیر دیپلم بوده و در این بخش با کمبود نیرو مواجه است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به مهاجرت نیروهای کارگری غیربومی در این استان افزود: هزینه‌های مسکن در استان و خصوصا مرکز استان بسیار بالا است و دستمزدهای پرداختی در این بخش به گونه‌ای نیست که این هزینه‌ها را پوشش دهد و همین یکی از دلایل بازگشت نیروهای کارگری به شهرهای محل تولد خود است.

اختلال در بازار کار استان

دبیر کارگروه اشتغال استان با بیان اینکه عرضه و تقاضا در بازار کار استان با اختلال روبروست، ادامه داد: در حال حاضر نیروی کار زیردیپلم در استان بسیار کم است.
وی اضافه کرد: عارضه‌یابی‌های همکاران ما در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گویای این است که مهمترین عامل در کمبود نیروی کارگری در استان عمدتا به دلیل بازگشت نیروها به شهرهای خود به دلیل هزینه بالای مسکن و عدم پوشش این هزینه با دستمزدهای فعلی است.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از ساخت مسکن کارگری به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای حل این مشکل نام برد و تصریح کرد: برخی از کارفرماها در شهرهای استان اعلام کردند که اگر زمین رایگان در اختیار آنها قرار گیرد حاضرند که برای کارگران مسکن بسازند.

وی از وجود ۱۷۲ تشکل کارگری و کارفرمایی فعال در سطح این استان خبر داد و خاطرنشان کرد: تعداد واقعی تشکل‌ها به مراتب بیشتر از این رقم است، اما براساس آخرین بروزرسانی‌ها، این تشکل‌ها به عنوان تشکل‌های فعال شناسایی شدند.

نورانی اضافه کرد: ۱۲۶ تشکل از این تشکل‌های فعال، تشکل کارگری و ۴۶ تشکل نیز، تشکل فعال کارفرمایی هستند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به پرونده‌های قضایی در حوزه کارگری- کارفرمایی اظهار کرد: طی یک سال گذشته دو هزار و ۳۰۰ دادخواست در مراجع بدوی دادرسی کار مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین در این بازه زمانی حدود ۸۵۰ پرونده نیز در مراجع تجدیدنظر مورد بررسی قرار گرفته است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا