آشنایی با مزایا و معایب پشم سرامیک

عایق سرامیکی یک متریال کاربردی در زمینه پیشگیری از اتلاف انرژی در فضا است. با به کارگیری این تجهیزات برای عایق کاری محیط، از هدر رفت انرژی تا حد قابل توجهی پیشگیری می شود. این محصولات برای تامین نیازهای صنعتی، ساختمانی و… تولید می شوند و تقاضای بالایی در بازارهای فروش دارند. این عایق از اکسید آلومینیوم و سیلیس تشکیل شده و در تنوع وسیعی تولید می شود. برای ساخت و آماده سازی عایق پشم سرامیک از کوره استفاده می کنند که سبب مقاوم سازی بیشتر این متریال می شود.

 

چرا از پشم سرامیک استفاده کنیم؟

با بررسی مزایای استفاده از این متریال، بیشتر می توانید به قابلیت ها و خواص مهم آن ها پی ببرید. این عایق ها در صنایع گوناگون قابل استفاده هستند و مصارف مختلفی به همراه دارند. با به کارگیری آن ها در عرصه های مختلف، ایمنی محیط افزایش یافته و نیاز به استفاده از انرژی به شدت کاهش می یابد. کاربردهای وسیع و گسترده این اقلام در عرصه های صنعتی مختلف سبب افزایش نیاز به تولید آن ها شده است. در این بخش نگاهی به مزایای مهم استفاده از پشم سرامیک ایران عایق می اندازیم.

عدم اشتعال پشم سرامیک

قابلیت عدم اشتعال پشم سرامیک یکی از مهمترین ویژگی های این متریال کاربردی به شمار می رود که بر مزایای استفاده از این محصولات می افزاید. با به کارگیری این قابلیت، امنیت در محیط های صنعتی و ساختمانی برقرار می شود. در صورت ایجاد هرگونه آتش سوزی در فضای مورد نظر، پشم سرامیک از افزایش بیشتر آن پیشگیری می کند. این متریال مقاومت قابل توجهی در برابر حریق و دماهای بالا دارند. تحمل دمایی بالای عایق پشم سرامیک استفاده از آن را برای عایق کاری حرارتی محیط میسر می کند. با به کارگیری آن حرارت از محیط مورد نظر به بخش های خارجی نفوذ پیدا نمی کند. این مسئله نیاز به استفاده از سیستم های سرمایش و گرمایش را در فصول مختلف سال کاهش می دهد.

مقاومت در برابر اشعه فرابنفش

پشم سرامیک یک ماده مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید محسوب می شود و قابلیت های ویژه ای در برابر این تابش مضر به همراه دارد. با استفاده از آن نور مضر خورشید هیچ آسیبی در محل استفاده از عایق به وجود نمی آورد. تابش فرابنفش سبب تخریب برخی تجهیزات و سازه های ساختمانی می شود که پشم سنگ این آسیب ها را به حداقل می رساند.

مقاوم سازی شیمیایی با پشم سرامیک

یکی دیگر از مزایای کیفی پشم سرامیک، مقاوم سازی شیمیایی در عرصه های صنعتی است. این متریال در عرصه های صنعتی و کارخانه ای، با مواد شیمیایی واکنش نشان نداده و مقاومت قابل توجهی دارد. به همین سبب در عرصه های صنعت از این الیاف کاربردی برای پوشاندن برخی تجهیزات صنعتی استفاده می کنند.

انعطاف بالای پشم سرامیک

اگر از الیاف پشم سرامیک برای عایق کاری محیط مورد نظر استفاده کنید، نصب و راه اندازی این متریال را به سهولت انجام خواهید داد. انعطاف پذیری بالای این الیاف یکی از ویژگی های کیفی آن ها به شمار می رود. این الیاف در هر فضایی با متراژ و ابعاد گوناگون قابل استفاده خواهند بود.

مقاومت در برابر شوک الکتریکی

پشم سرامیک در برابر شوک های الکتریکی محیط های صنعتی مقاومت قابل توجهی دارد و سبب ایمنی محیط خواهد شد. این ماده یک عایق مفید در برابر برق به شمار می رود و در صنایع مرتبط به میزان بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. شوک های حرارتی محیط های صنعتی نیز سبب تخریب لایه های عایق پشم سرامیک نخواهند شد. این متریال در سال های اخیر به یکی از نیازهای مهم کارخانه جات صنعتی در حوزه برق و انرژی تبدیل شده اند.

مقاومت در برابر خوردگی

دوام بالای الیاف پشم سرامیک در محل نصب از پارگی و خوردگی آن ها در برابر عوامل مختلف پیشگیری می کند. پشم سنگ در برابر این عوامل آسیب زا مقاومت قابل توجهی دارد و تا مدت ها سالم باقی می ماند. شما می توانید از این متریال کاربردی برای پیشگیری از ایجاد خوردگی در سازه های ساختمانی و برخی تجهیزات صنعتی استفاده کنید.

محدودیت های استفاده از پشم سرامیک

معایب و محدودیت های پشم سنگ همواره استفاده از این متریال را تحت تاثیر قرار می دهند. هر ماده و ابزاری که توسط بشر ساخته شده باشد، در کنار مزایا و فواید استفاده، برخی محدودیت ها به دنبال دارد. بررسی این نکات منفی برای استفاده از الیاف پشم سرامیک اهمیت دارد. ریز ذرات به کار رفته در پشم سرامیک یک خطر اساسی در فرایند نصب و راه اندازی الیاف عایق به شمار می روند. این ریز ذرات در صورت عدم نصب اصولی در فضا پراکنده می شوند. ذرات معلق وارد سیستم تنفسی شده و از طریق حلق و بینی سلامت افراد را به خطر می اندازند.

در صورتی که به نکات نصب و راه اندازی عایق پشم سرامیک در محیط دقت داشته باشید، از ایجاد معایب و محدودیت های نصب این محصولات به شدت پیشگیری می شود. هزینه خرید برخی از این عایق ها در مدل های مختلف کمی بالا است و همین مسئله استفاده از این اقلام را با مشکلاتی روبرو می کند. با این وجود هزینه خرید عایق پشم سرامیک به نسبت سایر متریال عایق صنعتی بهینه تر تعیین شده است. این هزینه ها در مقایسه با مزایای استفاده از عایق بسیار مناسب هستند. در نظر داشته باشید متریال پشم سرامیک در برابر اسیدهای قوی مقاومت کمتری دارد. از این رو در محیط های کارخانه ای و صنعتی از این مواد در مجاورت لایه های عایق پشم سرامیک استفاده نکنید.

کاربردهای مهم پشم سرامیک

با در نظر گرفتن مزایا و معایب پشم سرامیک، کاربردهای این محصولات در عرصه های صنعتی جهانی مشخص می شود. هر یک از این الیاف، کاربردهای ویژه ای در بخش های مختلف صنعت و ساخت و ساز به همراه دارند که نیاز به تولید آن ها را افزایش می دهد. برخی از مهمترین کاربردهای پشم سرامیک را در زیر مشاهده می کنید:

  1. عایق کاری تجهیزات حرارتی مانند لوله ها، بویلرها، کوره های حرارتی و… با استفاده از الیاف پشم سنگ به سهولت انجام می شود. ضریب انتقال حرارتی پایین این الیاف سبب محفوظ ماندن گرما در این تجهیزات خواهد شد.
  2. عایق کاری تجهیزات هوایی در صنایع مرتبط با آن؛ این متریال در عایق کاری برخی از قطعات هواپیما به کار می روند.
  3. عایق کاری خودرو و لوازم نقلیه و قطعات به کار رفته در آن با استفاده از پشم سرامیک نتایج سودمندی به همراه دارد و از آسیب دیدگی این تجهیزات به شدت پیشگیری می کند.
  4. از این متریال و برخی اجزای به کار رفته در آن در ساخت لباس های ایمنی و نسوز استفاده می شود. مقاومت حرارتی بالای پشم سرامیک این قبیل مصارف آن را در عرصه های صنعتی افزایش داده است.

جمع بندی

در سال های اخیر متریال پشم سرامیک به عنوان یکی از محبوب ترین عایق های ساختمانی و صنعتی معرفی شده اند. کاربردهای ویژه این محصولات در بخش های مختلف روز به روز بیشتر می شوند. برای استفاده بهتر از این الیاف آشنایی با مزایا و معایب پشم سرامیک ضرورت دارد. هر یک از این محصولات در تنوع بالا و مدل های مختلف تولید می شوند و در بخش های مختلف به کار می روند. هزینه استفاده از این محصولات در مقایسه با ویژگی ها و خواص کاربردی که دارند بسیار به صرفه ارزیابی می شود. عایق های پشم سرامیک به پایه و اساس صنایع خودروسازی، هوا و فضا، پتروشیمی و… تبدیل شده اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا